gflRLZEis? 'Voetbal moet een feest zijn' ZEELAND 7 burg. Hij zet zijn handtekening op een spelerskaart van hemzelf, als jon kie van 21 bij AA Gent, die één van de Belgen heeft meegenomen. Verhoene maakt ook nu weer een ontspannen indruk. Tijdens de wed strijd zal hij straks op de bank zitten naast de trainers, zoals hij dat ook bij duels van het tweede en de Onder 19 doet. „Dat zie je vaker in Duitsland. Het is niet van mijzelf gekomen. De trainers hebben aangegeven dat ze het prettig vinden als ik op de bank zit." Het stadion stroomt langzaam vol, in het uitvak voor de fans uit Leipzig is nauwelijks nog plek. Carl Zeiss Jena is de betere ploeg, speelt in een hoog tempo, maar de elfde overwinning in dertien duels komt moeizaam tot stand. Kort na rust mist topscorer Timmy Thiele een strafschop. Pas in de slotfase, met drie goals binnen vijf minuten, maakt de ongeslagen koploper als nog het verschil (3-0). Kort daarvoor heeft de speaker omgeroepen dat er vandaag liefst 5.704 toeschouwers zijn. Carl Zeiss Jena leeft weer, na de te leurstellende zevende plaats van vo rig seizoen. „We zijn op de goede weg, maar het gaat vooral om de ma nier van werken en de manier van spelen", zegt Verhoene na afloop. „Het klopt op dit moment. We heb ben dertien wedstrijden gespeeld en pas één tegengoal moeten incasse ren. Dat is eigenlijk ongelofelijk." Terwijl de aanhang van Carl Zeiss Je na weer tevreden naar huis gaat, wordt in de VIP-lounge nagesproken over de wedstrijd. Sponsors maken gebruik van het uitgebreide buffet, op de bar staan grote glazen bier. Kenny Verhoene schudt handen en ledereen bij het eerste moet die kaart tekenen. Ik neem 'm dan mee als ik naar het ziekenhuis ga krijgt schouderklopjes. „Gisteren stond in de krant dat de aankopen van deze zomer allemaal goed heb ben uitgepakt", zegt hij. „Dat is een mooi compliment." De ernst van de blessure van jeugdspeler Clemens Berg is inmiddels ook bekend. „Hij heeft zijn scheen- en kuitbeen gebro ken." Op televisie komen de doelpunten van deze middag nog eens voorbij. Met de sfeer in de ruimte voor spon sors en genodigden is niets mis. Merkt Verhoene in het dagelijks le ven eigenlijk dat de stad Jena decen nialang onderdeel is geweest van Oost-Duitsland, de voormalige DDR? „Nee. Ik moet ook zeggen dat ik eigenlijk geen vergelijkingsmateri aal heb. Jena is een moderne, vrij jon ge stad, met zo'n 25.000 studenten. Er zitten ook veel bedrijven die inter nationaal opereren." Wat hem wel heeft verbaasd, is dat hiërarchie heel belangrijk is. „Als ik aan iemand bin nen de club iets vraag, dan wordt het direct geregeld of uitgevoerd." De cursus Pro License, waarbij hij het hoogste trainersdiploma kan be machtigen, heeft Verhoene bijna af gerond. „Ik moet alleen nog een paar dagen stage lopen bij een buitenland se club." Straks heeft hij dat diploma op zak, maar is hij geen trainer. „Ik haal dat diploma natuurlijk niet voor niets. Je weet nooit hoe het loopt in het voetbal. Op termijn wil ik graag trainer zijn in het betaalde voetbal. Die ambitie heb ik. Stel dat onze trai ner in de belangstelling staat van een grotere club en ineens vertrekt. Dan heb ik de papieren om het over te ne men. Of dat dan tijdelijk is, of voor een langere periode, dat zien we dan wel." Buiten is het donker, de tentjes voor bier en worst zijn al gesloten. Kenny Verhoene vertelt hij dat de club zich tijdens de winterstop graag met één of twee spelers wil versterken. Want Carl Zeiss Jena wil graag promove ren naar de Derde Bundesliga, al is dat makkelijker gezegd dan gedaan. De kampioen van de Regionalliga Nordost promoveert namelijk niet rechtstreeks, maar moet nog aantre den tegen de kampioen van een an dere Regionalliga. Verhoene: „Je kunt een heel seizoen ongeslagen blijven en toch niet promoveren. Dat is vreemd. Als club kun je helemaal niets plannen, omdat je pas in juni weet of je het volgend seizoen op een hoger niveau speelt. Financieel is het ook zwaar, zeker als je uiteinde lijk toch niet promoveert." Hij wil er graag alles aan doen om dat toch voor elkaar te krijgen. Wie weet wat de toekomst Kenny Verhoe ne dan nog brengt. Stap voor stap probeert hij Carl Zeiss Jena naar een hoger niveau te tillen. Zo wil hij in het stadion meer foto's van het he den dan van het verleden en moet er nog meer samenwerking tussen trai ners en teams onderling komen. „Ik ben nu iedere dag met voetbal bezig. Dat is precies wat ik wilde", zegt Ver hoene. „Weet je wat het ook is? Je weet niet hoe het loopt in het leven. Je kunt bijvoorbeeld ziek worden en dan is het ineens over. Daarom ge niet ik heel erg van wat ik nu doe." JENA FC Carl Zeiss Jena werd in 1903 opgericht door werk nemers van de optische fabriek Carl Zeiss. De club werd drie keer kampioen van Oost-Duitsland, in 1963,1968 en 1970. In 1981 speelde het de finale van de Europa Cup II, die het in Düsseldorf met 1-2 verloor van Dinamo Tbilisi. Na de val de Ber- lijnse muur en de hereniging van West- en Oost-Duits land kwam Carl Zeiss Jena in de Tweede Bundesliga terecht. In het sei zoen 2007-2008 speelde de club voor het laatst op dat niveau. Na vier seizoenen in de Derde Bundes liga degradeerde de club in de zomer van 2013 naar de Regio nalliga Nordost. Mede dankzij de investeringen van de Bel gische miljardair Roland Duchatelet, die 95 procent van de aandelen en 49 procent van de stemrechten in de algemene vergadering in handen heeft, hoopt Carl Zeiss Jena terug te keren in de Derde Bundesliga. Er zijn ook plannen om het huidige stadion te verbouwen. „De tri bunes komen dan dichter op het veld te staan", weet Ken ny Verhoene. „Het moet plaats gaan bieden aan 15.000 toeschouwers. Nu kunnen er maxi maal 10.000 in. Duchatelet bena drukt altijd dat voetbal een feest moet zijn. Mensen moe ten naar het stadion komen, bier kunnen drinken en plezier hebben. Dat lukt hier aardig." zaterdag 12 november 2016 wat ik wilde ZONDAG, 16.44 UUR Kenny Verhoene ZONDAG, 18.03 UUR leheime de toren het

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 167