PEILT DE STEMMING JjLlJdjy/ffJZJfJ.fjJ 'fJzfjTTIfW 15 DEZE WEEK: DE STAND VAN HET DEBAT maal isoleren, daarom blijf ik liever anoniem'. Zij is één stem in een lange rij. „De samenleving is een stuk verder dan de media-elite", zegt politiek commentator Sywert van Lienden (26). „Als ik bij De Wereld Draait Door aanschuif, vertegenwoordig ik maat schappelijk een meerderheidsstand punt. Maar op tv ben ik altijd in de minderheid. Ik ben altijd het kriti sche geluid, altijd mijzelf aan het ver dedigen. Dat vreet tijd, waardoor ik nauwelijks toekom aan mijn verhaal. Ik krijg er een punthoofd van." Ik spreek Van Lienden na de dra matische Amerikaanse verkiezings nacht. „Fascinerend. Ik zie mensen die hun eigen wereldbeeld projecte ren op Clinton en nu publiekelijk rouwen. Dat zegt van alles over hen, maar het is geen analyse." Culturele oorlog Hij is kritisch op de rol van de media: „Je kunt niet wekenlang propageren dat Clinton president zal worden en Trump afmaken en ons nu uitleggen hoe het komt dat Trump heeft ge wonnen. Ik zou een tijdje mijn mond houden. Maar je ziet de media weer de kant van de macht kiezen en zich identificeren met 'president Trump'." Clintons verlies lijkt bij sommigen zelfreinigend te werken. Ameri kaanse commentatoren vragen zich af wat ze in hemelsnaam over het hoofd hebben gezien. De Britse sati ricus Tom Walker veegt in een hilari sche tirade de vloer aan met het poli- tiek-correcte establishment: „We de batteren niet meer want 'links' heeft de culturele oorlog gewonnen. Men sen mogen zelfs niet meer zeggen wat ze dénken. Zo krijg je president Trump." Psychiater Kaspar Mengelberg is blij met Trump. „Hopelijk is een oor log met Rusland nu afgewend." De beelden van verbijsterde, huilende Clinton-aanhangers verbazen hem niet. „Standpunten zijn sterk emo tioneel geladen. Dat zit heel diep. Daarom zijn mensen vaak ziende blind, en horende doof." Angst voor uitsluiting beheerst het maatschappelijk debat in Nederland. „Zo erg als nu was het nog nooit." n de Amsterdamse kunstenaars sociëteit De Kring praat een klein gezelschap over de stand van het debat in Nederland. Onder hen een psychiater, een fdmregisseur en ik. Mannen van boven de vijftig, blank ('wit'), hoogopgeleid. We maken ons zorgen. „Niet eerder in mijn leven was de politiek-correcte druk zo groot als nu", zegt Kaspar Mengelberg (70), psychiater in Am sterdam. „Ik hoop dat Trump de Amerikaanse verkiezingen wint. Ik vind de discussie over racisme in Nederland flauwekul. En mijn grote zorg is de islamisering van Europa. Maar als je dit zegt ben je 'onfat soenlijk' en een 'PVV'er'." Het is kort voor de verkiezingen in de VS. De media, de politiek, de on vermijdelijke cabaretiers, de BN'ers: allemaal zingen ze het loflied van Hillary. Commentatoren maken hun kijkers en lezers wijs dat Clin ton de betere kandidaat zou zijn. Zelden wordt erbij verteld dat Hil lary de lieveling is van Wall Street - haar schoonzoon komt van Gold man Sachs, de meest gehate bank ter wereld - of dat ze bevriend is met Goldman Sachs' Lloyd Blankfein, te gen wie de linkse protestbeweging Occupy zich keerde en die meent dat 'bankiers het werk van God doen', of dat ze op buitenlands ter rein een 'havik' is, die smadelijk lachte om de moord op Gadaffï en Poetin vergelijkt met Hitier. Gewenst 'Hillary' is in de beeldvorming de gewenste, links-liberale kandidaat. Bij de VARA, ooit de arbeiders- omroep, voert men op verkiezings avond voor haar een rituele hoogmis op met veel vrouwen, die Hillary prijzen omdat ze een vrouw is. Wat is er gebeurd, vragen we ons af? Waarom worden ons illusies voorgeschoteld, in plaats van feiten? Niet alleen over Clinton, ook over de (politieke) islam, de multiculturele samenleving, 'Europa', Brexit, de vluchtelingencrisis, Poetin: wie een afwijkend standpunt inneemt, ligt onder vuur, dan ben je een 'racist', een 'islamofoob', 'rechts-extremist' of een 'Pulinversteher'. Het overkomt ook filmmaker Eddy Terstall (52), langjarig sympathisant van de PvdA. „Een van de redenen dat ik politiek actief ben, is omdat ik deze idiotie aan de kaak wil stellen", zegt Terstall. Dat is lastig: „Politiek-correct zijn is maatschappelijke valuta. Als ik 'deug' als filmmaker, krijg ik subsidie van de publieke omroep. Een weten schapper krijgt een baan op de uni versiteit. Een journalist krijgt lof van zijn collega's. De groepsdruk is enorm. Als je ervan afwijkt, kan dat nare gevolgen hebben." Maar de panelen verschuiven. Ik merk het aan de mails die ik krijg. Hoogopgeleiden vertellen mij dat ze op de PW gaan stemmen. 'Als ik dit hardop zeg in mijn omgeving krijg ik niets anders dan verontwaardiging en zelfs woede!' schrijft 'Millennial Zoë'. 'Ik wil mezelf sociaal niet hele- (0318) 58 09 58 Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! 8 dagen Zwitserse Alpen, Glacier en Mont Blanc Express 10 dagen Rondreis Ierland Westkust van Ierland 12 dagen Rondreis de Baltische Staten 15 dagen Rondreis Spanje en Portugal 15 dagen Rondreis Sicilië, Sorrento en Amalfikust zaterdag 12 november 2016 'Je bent al snel onfatsoenlijk' Psychiater Kaspar Mengelberg: „Mijn grote zorg is de islamisering." FOTO MARCO OKHUIZEN v.a. slechts www.bolderman.nl Brochure en boekingen: Diverse vertrekdata 2017 Diverse vertrekdata 2017 Diverse vertrekdata 2017 Diverse vertrekdata 2017 Diverse vertrekdata 2017

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 15