Zingende en kunstafvalbak winnen Ruzie over belasting is klaar in mei IOUWEN-DUIVELAND 11 Pontes Pieter Zeeman bruist van enthousiast talent HAARWERKEN O Het schooltoneel op de Pontes Pieter Zeeman is terug van weggeweest. Twee leerlingen hebben de oude traditie nieuw leven ingeblazen. Het is het begin van meer, hopen ze. „De bedoeling is dat we de leer lingen nu zo enthousiast maken, dat anderen na ons dat stokje vol gend jaar verder overpakken", zegt Anton de Vlieger. De vijftien jarige 4mavo-scholier nam de uit daging van de zeventienjarige Jelt Pekaar (6vwo) onmiddellijk aan, toen hij hem vroeg samen een to neelstuk te gaan maken. Anton: „Toen ik hier op school kwam en hoorde dat ze niks meer aan to neel deden, had ik er echt de ba len van!" Aan de rijke toneeltraditie kwam na het schooljaar 2012-2013 een eind, vertelt Jelt. Gek genoeg door de opening van de Campus Cultura bij de Pieter Zeeman. Bij die gelegenheid nam de Jeugd- theaterschool Zeeland de jaarlijk se voorstelling voor haar rekening en daarmee was de keten doorbro ken. „Tot dat moment waren er ie der jaar twee andere leerlingen die het stuk schreven en organi seerden. Na de jeugdtheater- school heeft niemand dat stokje meer opgepakt. Ja, wij nu dus weer!" Jelt en Anton deden zelf bij verschillende verenigingen to neelervaring op en maken met dit stuk hun regiedebuut. De animo onder de scholieren is groot. De inschrijving voor een heuse auditie leverde maar liefst veertig kandidaten op. „Echt zo veel, zó enthousiast! We konden het bijna niet geloven. Het was een gekkenhuis", grinnikt Anton. Jelt: „En dan is het super moeilijk om de meesten te moeten afwij zen. We hebben er zeventien uit gekozen: twee jongens en vijftien meisjes. Maar iedereen is écht ge woon goed! Het viel ons gelijk op dat er superveel talent rondloopt op school. Dat vermoeden had den we natuurlijk eerder ook al. Maar dan wordt er niks mee ge daan op dit gebied." Niet geheel toevallig is dat ook het thema van het 65 pagina's dik ke script dat Jelt en Anton schre ven. Hoewel de schrijvers verzeke ren dat de situatie puur fictief is en iedere vergelijking met de praktijk op de Pontes Pieter Zee- ledereen is echt goed! Het viel ons gelijk op dat hier super veel talent rondloopt man volkomen mank gaat. Ook al liepen de talentjes noodgedwon gen met hun ziel onder de arm en moest de rector daar eind vo rig schooljaar vertrekken. 'De verbannen kunstenares' gaat over docente Nienke Zelen- burg, die niet echt lekker ligt bij haar collega's en de rectrix. Waar zij het allerbeste voor haar leerlin gen voorop stelt, is de rest van het docentenkorps op de middel bare school slechts bezig met de eigen carrière; de rectrix voorop. Mevrouw Zelenberg besluit een schooltoneelstuk te organiseren, om het talent in haar leerlingen te ontplooien. Natuurlijk wordt ze van alle kanten tegengewerkt, maar de bevlogen docente zet door. Dit tot grote waardering van haar leerlingen. En de rec trix? Die wordt betrapt op oncol legiaal gedrag en ontslagen. De voorstelling is waarschijn lijk in maart 2017. Dat heeft de gemeenteraad op ini tiatief van de WD besloten. Wet houder Wout van den Berg moet nu om de tafel met de camping- en pensionhouders. Het conflict gaat over de forfaitai re heffing, waarbij de ondernemers in één keer de verschuldigde toeris tenbelasting voldoen op basis van een geschat aantal overnachtingen. Ze hoeven dan geen nachtregister bij te houden. Nu het voor- en naseizoen voor ondernemers interessanter is ge worden heeft de gemeente de schat ting van het jaarlijks aantal over nachtingen opgeschroefd. In de begroting staat dat deze We gaan ervan uit dat college en sector er wel uitkomen maatregel de gemeente vanaf 2018 jaarlijks 185.000 euro extra gaat op leveren. De logiesverstrekkers zijn het hiermee niet eens. Zij bestrij den de rekenmethode van Van den Berg. Dankzij de VVD komt de ge meenteraad nu binnen vijf maan den te weten of ze kan rekenen op de extra centen. Het wijzigingsvoor stel kreeg steun van CDA en LSD. „We gaan ervan uit dat het college en de sector er samen wel uitko men", besloot fractieleider Robbert Lievense van LSD. De extra opbrengst komt ten goe de aan het toeristisch actieprogram ma van de gemeente Schouwen. Daar zijn ondernemers en de wet houder het al wel over eens. speeltijd bij het inwerpen van af val) moest het uiteindelijk afleg gen tegen de futuristische Solar Trash en de El Bacco. Het laatstge noemde ontwerp is bedoeld voor festivals. Bij het inwerpen van af val klinkt een stem, leggen de be denkers uit. „Bijvoorbeeld Marco Borsato die zingt: Het afval is Bin nen!" De nodige elektriciteit voor speakers komt van zonnepanelen. De Solar Trash komt op het schoolplein van de Pontes Pieter Zeeman te staan. Het sterke punt aan deze afvalbak zijn de wissel- bare panelen, vindt docente en ju rylid Hanneke Zuidgeest. Leerlin gen kunnen in het kader van de lessen kunstzinnige vorming de panelen naar eigen inzicht opleu ken. Het streven is de eerste prototy pes nog dit jaar te presenteren. Het zouden wel eens de afvalbak ken van de toekomst kunnen wor den: de zingende El Bacco en de flitsende Solar Trash. Directeur Wim de Jonge van Hanse Staalbouw neemt beide winnende ontwerpen van twee dejaars studenten van de HZ Vlis- singen in productie, kondigde hij gisteren direct aan na de uitver kiezing. Een vak- en een publieksjury kregen in het gemeentehuis in Zierikzee twaalf ontwerpen voor geschoteld, waaruit ze moesten kiezen. De beste zes gingen door naar een tweede ronde. Daaron der was ook de publieksfavoriet: de Competrashion. Deze Pacman spelletjesmachine (één minuut Kapsalon de Jonge zaterdag 12 november 2016 Toneelvlam brandt weer A Jelt Pekaar (I) en Anton de Vlieger maken met het schooltoneel hun regiedebuut, foto ernesta verburg Marcel Modde Zierikzee —Jelt Pekaar, leerling/regisseur De onenigheid tussen de recrea tiesector en het Schouws ge meentebestuur over de toeris tenbelasting moet vóór 1 mei over zijn. Ton van den Nou weiand Zierikzee Robbert Lievense, LSD Marcel Modde Zierikzee A De bedenkers van El Bacco - Yassine El Kadouri, Corné Lock, Fe lix Schelling - en de Solar Trash - Christian van Dam en helemaal rechts Luuk Vossebeld. foto marieke mandemaker Wij bieden al 50 jaar oplossingen voor tijdelijk of permanent haarverlies, U wordt ontvangen in een aparte ruimte of komen bij u aan huis. Tevens verzorgen wij declaraties voor alle zorgverzekeraars Gravenstraat 23-A, Middelburg Telefoon: 0118 612074 www.kapsalondejonge.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 133