12 Tv-icoon Graham Norton (53) debuteert met een roman over het 'normale' leven. De schaterlach waar mee hij in zijn succes show zelfs stugge sterren als Russell Crowe en Robert De Niro ontdooit, echoot door de suite van The Langham. In dit Londense vijfsterrenhotel - pal tegenover het hoofdkwartier van zijn werkgever BBC - analy seert Graham Norton zijn rela tionele status. Met een flinke dosis zelfspot. Een broodnodige in stelling nadat meerdere prinsen op het witte paard in gestrekte draf zijn leven uit galoppeerden. Norton-werkschoenen, skinny jeans, giletje - is al enige tijd sin gle. En hij kan zich niet voor stellen dat hij zijn riante on derkomen aan de rand van de stad nog met iemand anders zal delen dan met labradoodles Bailey en Madge. Hoewel: „Bailey is 12 en zijn merk wordt niet veel ouder. Dus ik zet me nu al schrap voor verdrietige tijden. Gek, zo'n ver bond waarvan wij mensen weten dat het op een dag is afgelopen, terwijl onze huisdieren denken dat het nooit voorbijgaat. Hartver scheurend." Over zijn verhouding met man nen klinkt de internationaal gelauwerde tv-presentator een stuk luchtiger: „Momenteel is er niemand. Lekker rustig. Kom ik toch iemand tegen, dan wil ik in elk geval nooit meer samenwonen. Het is de doodsteek voor elke re latie. In het begin denk ik: leuk. Daarna begin ik me te ergeren. Hoe hij theedoeken opvouwt, waar hij zijn jas ophangt en in de laatste fase stoort zelfs alleen al zijn aanwezigheid aan de ont bijttafel mij mateloos. Yuk! Gezelschap? Leuk voor bij het diner. De rest van de dag voelt als de hel. Alleen geldgebrek lijkt mij een reden om bij elkaar in te trekken." Kluizenaar Maar van financieel ongemak heeft Graham Norton bepaald geen last sinds hij jaren terug zijn tv-productiemaatschappij voor zo'n 20 miljoen euro verkocht. Vanwege zijn bankrekening hoefde hij de roman Bewaring dus niet te schrijven. En ook qua aandacht - de Graham Norton Show trekt wereldwijd tien tallen miljoenen kijkers - komt hij niks tekort. „Ik heb nu 20 jaar mijn eigen show en al die tijd is het: kijk naar mij, kijk naar mij. De afgelopen tijd leefde ik als kluizenaar, puur en alleen om dat ik het fantastisch vond om een verhaal te vertellen. Al kwam het manuscript in een doos terecht, dan nog zou het project voor mij geslaagd zijn." Maar dat gebeurde niet. Nor ton, 'natuurlijk speelt mijn naamsbekendheid een rol', schreef een thriller vol humor waarin een verzwegen geheim het kalme ritme van een Iers dorp tor pedeert. Hoofdrolspelers: een te dikke politieman, een alcoholiste met huwelijksproblemen en een onderwijzeres die wanhopig aan de man probeert te komen. Hij baseerde het decor op het Ierse Bandon, het gehucht waar hij zelf opgroeide. Zijn moeder Rhonda en zijn zus Paula, de plaatselijke bibliothecaresse, wonen er nog steeds, zelfheeft hij er ook een huis. Echte mensen „Met de sterren in mijn show heb ik lol, echte mensen raken mij. Pas geleden las ik een bericht over het dorp: twee oude, samenwonende broers waren in huis overleden nadat de meest fitte ten val kwam en geen alarm kon slaan. De bedlegerige kon sowieso geen kant op. Ze zijn verhongerd zon der dat de buurt het in de gaten had. Dat treft mij. Evenals het zorgeloze leven en de vrolijke dy namiek die zo'n gemeenschap ook kent. Daarom heb ik twee on derkomens: ik voel mij net zo thuis op het Ierse platteland als in de drukte van Londen. „Hoewel: Londen is het domein van jonge mensen. De chaos, de gekte, de verleidingen. Naarmate ik ouder word, slinkt het feest- Ikwil niet langer de persoon zijn die in een tutu inde kroeg staat te flirten beest in mij. En dat vind ik hele maal niet erg: ik ben van middel bare leeftijd en ik heb er vrede mee. Hele avonden praten en lachen met een paar cocktails en lekkere hapjes: prima. Maar ik wil niet langer die persoon zijn die in een tutu op de bar staat te dansen en te flirten. Dat voelt ongepast. Ik veroordeel het niet als leef tijdgenoten dat wel doen, maar ik vind het erg als ze zo doen om zich jonger te voelen." Naast de boekpresentatie trapt hij deze week zijn nieuwe tv-seizoen af. En ook in de komende reeks zal heel Hollywood - van Johnny Depp tot Lady Gaga en Will Smith - weer plaatsnemen op zijn oncomfortabele bank. „Ik heb bijna iedereen gehad. Behalve Angelina Jolie, Brad Pitt en Barbra Streisand. Maar zij, en ook anderen, stellen zulke hoge eisen. Ik wil niet door alle hoepels springen om iemand binnen te hengelen. Dan maar een keer een wat mindere show. I don't care. Als je 150 uitzendingen maakt, zit er heus iets bij waar ik niet blij van word. Maar ach: er komt ook een 151ste. Bovendien: het publiek vergeeft mij vast." zaterdag 12 november 2016 FOTOGETTY IMAGES Annemart van Rhee Rotterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 12