Wanneer je je eigen koers bepaalt raak je nooit de weg kwijt DAVID ARJAN Jij staat op de schouders van je ouders en kijkt dus verder dan zij ooit kunnen kijken David en Arjan hebben één doel: Nederland het gelukkigste land van de wereld maken. Zonder liefde ga je dood. Of in ieder geval: er gaat een boel mis. Berucht is het onderzoek van Harry Harlow, die in de jaren 50 pasgeboren resus aapjes weghaalde bij hun moeder en ze in een kooi zette met een nepmoeder van gaas. De aapjes ontwikkelden zich tot angstige, in zichzelf gekeerde dieren, die op geen enkele manier leken op 'normale' aapjes. Toen begin jaren 90 na de val van Ceau§escu in de armoedige weeshuizen van Roemenië ernstig verwaarloosde kinderen werden aan getroffen, werd er veel verwezen naar het onderzoek van Harlow: we lijken nogal op resusaapjes. Ook deze kinderen leden aan groeiachterstanden en velen van hen stierven zelfs. Terwijl ze wel gewoon te eten kregen. Het probleem zat 'm niet in een tekort aan voeding, maar in een tekort aan liefde, aandacht en aanraking. Nu we dat weten, is het opeens begrijpelijk hoe kinderen kunnen vechten om de aan dacht van hun ouders. Of beter nog: om de goedkeuring van hun ouders. Het is onderdeel van hoe we zijn gebouwd. Hoe meer liefde en aandacht van papa en mama, hoe groter de kans dat we overleven. Dus onbewust raken we zo geprogrammeerd, dat we keuzes maken waar onze ouders blij van worden. Lastiger wordt het als je vol wassen bent en nog steeds zoekt naar goedkeuring van je ouders. Check maar eens hoe veel mensen aan papa en mama laten zien hoe goed ze hun leven leiden. Of er zelfs keuzes op baseren: misschien moet ik maar niet mijn baan opzeggen. Misschien moet ik maar niet bij hem weggaan. Het zou papa of mama teleurstellen. Als je van kinds af aan leert het pad van een ander te volgen, probeer dan nog maar eens je eigen weg te vinden. Wat ons heeft geholpen is de metafoor van een pi ramide van generaties. Stel je voor dat je op de schouders van je ouders staat. Ze dragen je - om de simpele reden dat ze je hebben gemaakt. En zij worden weer gedragen door hun ouders - en die weer door die van hen. Ongeacht het gedoe, het mysterie of het ver driet in de familie: er is een moment geweest dat je bent gemaakt en deze piramide zich vormde. De metafoor laatje dit zien: jij staat op de schouders van je ouders en kijkt dus verder dan zij ooit kunnen kijken. Ze zien niet wat jij ziet. Ze zullen je dus nooit helemaal begrijpen, welke keus je ook maakt. Dat kan heel veel druk van je schouders halen. Je hoeft niet door je ouders begrepen te worden, want dat kunnen ze simpelweg niet. Kijk maar eens naar je eigen kinderen, die weer op jouw schouders staan en dus verder kunnen kijken dan jij: snap je ze nog? magazine@persgroep.nl 62 zaterdag 12 november 2016 WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 128