Mee op walvisavontuur? EUWS 11 noorderlicht.nl fascinerende zeilreis op het Noorderlichtschip VOIGirRAVEL InterregH rende zakenman stemmen of thuisblijven. Het is de groepsdynamiek die me zorgen baart. Individueel zijn de meeste fans van Trump vrien delijk, open en geïnteresseerd. Ze willen weten hoe Nederland te gen hun verkiezingscircus aan kijkt, en hoeveel belasting we be talen. Maar naarmate de cam pagne vordert geven de rally's waar ze bij elkaar komen me een steeds ongemakkelijker gevoel. Als de naam Clinton valt, klinkt 'Lock her up! Lock her up\' Trump belooft later dat ze daad werkelijk de gevangenis in gaat. Zo'n hetze tegen een politieke te genstander is eng, in een demo cratie. Vooral omdat ik merk dat zelfs mijn favoriete Trumpaan- hanger, oma Peggy Campbell, zich laat meeslepen. „Hillary is een sick puppy die naar de gevan genis gaat", retweet ze, en in een verhitte discussie schrijft ze op Twitter ineens dingen als: „Loser, je hebt zeker nog nooit pussy ge had?" Muur In Bethpage, niet ver van New York, hoor ik Trump een song tekst voorlezen over een ver zwakte slang die wordt gered door een mooie vrouw, maar haar boosaardig lachend bijt. „Denk hieraan", zegt hij als hij het over vluchtelingen heeft. Waarop de menigte even later scandeert, soms met rood aange lopen hoofd: Bouw de muur! Bouw de muur! Er steekt een bord in de lucht: 'white lives mat ter'. Zulke retoriek en opgefokte re acties hebben immigranten en niet-witte Amerikanen het ge voel gegeven dat ze niet meer welkom zijn. In Detroit vertelt een dame dat haar Afro-Ameri- kaanse kleinzoon bang is dat hij teruggestuurd wordt. Maar waar naartoe dan, vraag ik. Hij is toch zo Amerikaans als de adelaar? „Naar Afrika", verduidelijkt zijn oma. Trump heeft iets lelijks los gemaakt dat niet zomaar weg is nu hij een paar dagen eenheid predikt. Er was een moment waarop ik dacht dat hij zijn kansen verpest had: Grab them by the pussy - en vooral wat volgde op de onthul ling van de tape met die schun nige uitspraak over aanranding. De vrouwen die zeiden dat hij dat inderdaad in meer of min dere mate gedaan had, en Trump die suggereerde dat ze te lelijk waren om zijn grijpgrage handen te verdienen. Dit gaat Trump de das omdoen bij zwevende vrouwelijke kie zers, dacht ik. Maar de afkeer van Hillary Clinton bleek sterker, en ik onderschatte hoeveel vrouwen zulk taalgebruik en gedrag nor maal vinden. 'Zo zijn mannen', zeiden ze, of: 'alle mannen met macht zijn varkens'. Het had geen grote gevolgen in de peilin gen, Trump bleef dichtbij Clin ton. Ik hield er in de laatste dagen voor 8 november rekening mee dat de opiniepeilers er naast za ten, maar toch was het een rare gewaarwording om de man die door de Huffington Post nog in de sectie 'entertainment' werd weggestopt, plechtig te horen be loven: „Ik zal een president zijn voor alle Amerikanen." Wennen Op de verkiezingsdag werkte ik tot diep in de nacht door. Pas toen ik na krap twee uur slaap opstond, drong het door dat de maandenlange wedstrijd echt beslist is. President Trump, tik ten mijn vingers. En dat was even wennen. Walvis- en noorderlicht avontuur Vaar mee op de s/v Noorderlicht, een exclusieve zeilreis rond de Vesteralen en het eiland Senja. Onder leiding van een ervaren expeditieleider gaat u op zoek naar orka's en buitruggen in de Arctische wateren. In kleine havens in de fjorden en vanaf het dek spot u het noorderlicht. Op deze 8-daagse reis wordt er elke dag een aantal uur gevaren, de overige tijd maakt u bijzondere landtochten of geniet u simpelweg van het indrukwekkende landschap. Noord-Noorwegen zoals nog maar weinig andere reizigers hebben ervaren. Gisternacht arresteerde de politie in de Amerikaanse stad Portland een twintigtal relschoppers bij een protest. De aanstaande president re ageerde aanvankelijk woedend op de demonstraties die in meerdere steden plaatshadden, maar her pakte zich. Trump prees opeens 'de passie voor ons prachtige land' van de betogers. Een paar uur eerder had hij juist nog ouderwets uitgehaald naar de media die 'professionele betogers' zouden hebben opgestookt. „Heel erg oneerlijk", brieste hij. Maar die twee opmerkingen werd gewist. Politieke commentatoren lazen in de eerste reactie de normale heetgebakerde Trump. De correctie leek ingegeven door zijn adviseurs. Ook Trump moet kennelijk nog wennen aan zijn nieuwe status. Pijnlijk was dat 'The Donald' zelf, in 2012, een vlammende tweet plaatste de straat op te gaan vanwege de herverkiezing van Barack Obama. „We kunnen dit niet laten gebeu ren. We moeten naar Washington optrekken en deze travestie stop pen. Onze natie is totaal verdeeld!", schreefTrump destijds. In zijn streven het land te vereni gen werd de aanstaande president niet geholpen door een van de grootste afdelingen van de openlijk racistische Ku Klux Klan (KKK), die een feestparade aankondigde om zijn overwinning te vieren. De optocht zou ergens in december plaatsvinden op een nog niet ge noemde locatie. In de naslaeep van wat er dinsdag gebeurde, heeft Facebook de nodige kritiek gekregen uit Democratische hoek. Het algoritme van de sociale netwerksite zou de nodige bang makerij uit het Trump-kamp in de tijdlijn van facebookgebruikers hebben gezet. Daarbij zaten nepbe- richten van Hillary Clinton die zou oproepen tot een 'burgeroorlog' als Trump werd gekozen. Bovendien, zo wordt nu gezegd, zou Facebook zijn gebruikers een zijdig voorlichten en nauwelijks ruimte laten voor afwijkende denk beelden. Wie eenmaal als pro-Clin- ton is geprofileerd, krijgt nauwe lijks iets positiefs over Trump, en andersom. Facebookbaas Mark Zuckerberg verwiep alle kritiek. „Twintig jaar geleden bestonden al leen een paar grote tv-zenders en kranten. Toen werd het nieuws toch ook gefilterd door die media?", aldus Zuckerberg. zaterdag 12 november 2016 Eerst ouderwets boos, dan plots trots VAN REIZEN NAAR BELEVEN Nor-d - - Een groot aantal demonstranten wordt vandaag in New York ver wacht voor een vierde dag van protesten tegen de verkiezing van Donald Trump. Onder het motto 'Donald Trump is niet mijn president' worden op sociale media oproepen gedaan voor een massabijeenkomst in Man hattan. Bob van Huët New York M Protest in Portland tegen de verkiezing van Donald Trump als de nieuwe president van de VS. foto reuters Reisinformatie: - vertrek 21 en 28 januari en 4 en 11 februari 2017 Vanaf 2.195 p.p. inclusief: - vluchten en transfers - 7 nachten in een 2-persoons hut - volpension, inclusief snacks en koffie/thee aan boord - Nederlandse bemanning en expeditieleider - bezoek Harstad, Trondenes, Haja, Sommaroy, Tranoya

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 11