Maassluis 3 4 5 STEDENTRIP Wekelijks vertelt een local over zijn of haar stad. Bakermat een van de mooiste delen van Maas sluis: de haven. Andere boten worden tijdelijk geweerd voor de tv-opnames. Zonde, want juist die schepen maken een bezoek aan de haven zo de moeite waard. De haven van Maassluis vormt de bakermat van de historische zeesleepvaart. De laatste zee gaande stoomsleepboot Furie vond hier zijn rustplaats. In de buitenhaven de zeesleper Elbe en het bergingsvaartuig Bruinvisch. Trek? In de historische binnenha ven wacht het fijne Smaak Meer (denk: restaurant, wijnbar en eigen foodtruck). En bij grand café 't Hoofd kun je vanachter je bord de cruiseschepen en mam moettankers voorbij zien varen. 2 Ontmoetingsplek Net voorbij de haven, slechts ge scheiden door een mooie dijk, ligt de Markt. Ondanks de Dit weekend komt Sinterklaas aan in de eerste stad aan de Waterweg. De goedheiligman stoomt door, maar er zijn genoeg redenen om een weekend te blijven plakken. O €2,50 €2,50 €50 €25 Hoe is het daar? naam, hoef je hier geen keur aan kooplieden te verwachten. Wel is dit plein, omzoomd door horeca (van Griekse moussaka tot Suri naamse roti), voor de inwoners van Maassluis de ultieme ont moetingsplek. Het is een prima startpunt voor een wandeling door het centrum. Vergeet niet om af en toe stil te staan en de prachtige gevels in je op te nemen. Orgel Een ander succesnummer is de Groote Kerk. Het was in de 17de eeuw een van de eerste protes tantse kerkgebouwen van ons land, gebouwd met de opbrengst van de haring vangst, in de vorm van een Grieks kruis. In de kerk vind je een fantas tisch orgel, waarvan de bekende organisten Willem Oranje en Feike Asma ooit de toetsen be speelden. Jaap Kroonenburg, de huidige organist, zit er ook al jaren en geeft een paar keer per jaar een concert. Sydney Je zou denken dat Maassluis al leen maar oude gebouwen heeft, maar wie goed zoekt, vindt wel degelijk hoogstand- jes van moderne I architectuur, zoals de Petrus en Paulus- kerk. Het gebouw wordt ook wel Sydney aan de Waterweg genoemd. Met zijn gol vende, hagelwitte daken annex gevels heeft het ontwerp veel weg van het beroemde Sydney Opera House. Vergezichten Een van de hoogtepunten van Maassluis is zijn prachtige ach tertuin: Midden-Delfland. Je waant je in dit typisch Neder landse polderland schap vol beschermde vliet- landen in een schil derij van Johan Barthold Jongkind. Het barst er van de weidevogels en je ziet ein deloze vergezichten, met ver aan de horizon de skyline van Den Haag, Delft en Rotterdam. ÜP Wim Warbout (67) is geboren en getogen Maassluizen Hij werkte tientallen jaren in de Rotterdamse haven en vaart nu op zijn eigen rondvaartboot door en rond zijn eigen stad. Haven De pakjesboot van Sinterklaas komt vandaag aan in Markt „Voor mij is Maassluis het best bewaarde geheim van Zuid-Holland. Op steenworp afstand van Rotterdam, Delft en Den Haag en toch weten weinig mensen wat voor ont zettend Leuke stad dit is. De geschiedenis is nauw ver vlochten met het water. De eerste inwoners waren sluis wachters. MaassLuis ligt aan de Nieuwe Waterweg, de enige rivierdelta in ons land met een natuurlijke overgang tussen zout en zoet water. Er valt genoeg te genieten: fijne restaurants, unieke winkels en een flinke dosis historisch erfgoed." Kerkplein 2 Productie: Matthijs Meeuwsen Foto: Hollandse Hoogte Andreasplein Midden-Delfland 48 zaterdag 12 november 2016 WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 114