'Alanya is meer dan een strand en een paar winkelstraten. In een halfuur zit je in de bergen' 's Avonds in Bistro Floyd dreunt André Hazes vanuit krachtige luidsprekers. Frans van Aal deren zit met wat leeftijdgenoten te klaverjas sen; zijn stem drukt André Hazes af en toe weg. Dit is klein Nederland: op de menukaart prijken bami rames speciaal, broodje kroket en portie saté. Er zijn stamppotavonden en andere Nederlandse themafeesten. Het merendeel van de terraszitters komt uit het lage land bij de zee, maar Scandinaviërs en Turken hebben het hier ook best naar hun zin. Floyd Kilig, geboren in Turkije, kwam als kleine jongen naar Nederland, maakte het in de horeca en begon in 1990 in Alanya een Hollandse bistro. Na ettelijke verhuizingen zitten hij en zijn Nederlandse vrouw Leonie 26 jaar later in een monumentaal pand met grote tuin. „Toen woonden er 20.000 mensen in het centrum, nu 100.000. Toch is het nog steeds een gemoedelijk dorp, Alanya. Iedereen kent elkaar, ik zweer het je." In de verte zitten Rachelle en Sander achter een bord friet met een sateetje; er zijn ook bekende gezichten uit Grand Okan. De sfeer is vriendelijk en relaxed, er wordt gehost noch gebrald. „Ik heb nooit minder dan vijf tien uur per dag gewerkt", zegt Floyd. „Een groot succes, deze tent. Nederlanders die Alanya bezoeken, komen meestal terug." „Staan! Zingen! Hophophop!" roept Arie. ledereen staat op in de grote safari-jeep en zingt wuivend met de armen mee met de muziek die Arie uit de luidsprekers laat schallen, alsof ze een concert van de Toppers bijwonen. Arie heet eigenlijk Mehmet, maar Je houdt niet van in de zon liggen? Genoeg te doen vriend. Het is de strekking van de woor den die Frans van Aalderen de volgende mor gen over de ontbijttafel brult. „Alanya is meer dan een strand en een paar winkelstraten. In een halfuur zit je in de bergen, makker." En zo is het. Een korte autorit en er komt al een uitzicht dat de adem beneemt. De stad wordt in tweeën verdeeld door een uitloper van het Taurusgebergte, een rotsige kaap die hoog en ver in het doorzichtige turquoise van de Middellandse Zee steekt. Erop een gaaf gebleven middeleeuwse muur met kantelen die Alanya Kalesi (Kasteel) omringt en ook de lager gelegen oudste huizen van de stad. Naar het oosten en het westen ligt Alanya aan twee baaien. De grote hotels langs de kustboulevards wijzen op massatoerisme, maar hier, en zeker dieper de Taurus in, ligt een andere wereld, één waar de jaren 60 voortduren. In het dorpje Mahmutseydi, 30 kilometer landin waarts en al op 1.200 meter boven zeeniveau, staat een sierlijke moskee uit de 13de eeuw. Sander Haas (39) uit het Limburgse Maria Hoop, staat aan de voet van het slanke juweel omhoog te turen, camera in de aanslag. Dan hoort hij een bekend geluid: de licht opgewonden stem van Rachelle Baumans uit Bunde (39). Zijn vriendin. Zij is in hevige discussie met de man die toiletten bewaakt. Hij wil twee Turkse lira (62 cent), Rachelle is bereid er één te overhandigen. Even later zegt Rachelle, afgekoeld: „Mooi hier, hè. We zijn in Ku§adasi en Side geweest, maar Alanya is het voor ons. Je kunt hier meer doen dan op het strand liggen. En het is altijd mooi weer." Sander: „En alles is goed koper. Kleren bijvoorbeeld." Maar die toilet ten dan? Rachelle met enige zelfspot: „Dat ging om het principe." igé natuur in dé'buurf|f: h'étjfdrp Sapadere. 44 zaterdag 12 november 2016

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 110