wim II Zo kom je de winter door 10 TRUMP MR. PRESIDEN XU-LLLLLli lrf Karlijn van Houwelingen, correspondent van deze krant, volgde sinds vorig jaar zomer de verkiezingsstrijd in de VS. Ze zag Trumps onorthodoxe race naar het Witte Huis. Zelfs mijn favoriete Trumpaanhanger, oma Peggy Campbell, laat meeslepen {yjjfjjgp Op een zomeravond in 2015 beklimt Do nald Trump voor het eerst in zijn leven een debatpodium en eet ik mijn eerste avondmaal in een ondergehuurd appartement in New York. Trump is nog een ex centrieke multimiljardair met pot sierlijke presidentiële ambities, ik ben een vers ingevlogen, nog wo- ningloze correspondent die na men oefent van de indrukwek kende hoeveelheid échte Republi keinse presidentskandidaten om hem heen. Wees eerlijk: op dat moment ziet vrijwel niemand de politieke potentie van een megalomane vastgoedman tussen zestien erva ren volksvertegenwoordigers. Maar een paar maanden later dringt het goed tot me door: Trump is here to stay. Zijn oproep om moslims bij de grens te weren veroorzaakt een schokgolf in de op religieuze vrijheid gebouwde Ve renigde Staten, maar zijn aanhan gers veranderen niet van gedach ten. Ik reis naar South Carolina om hen beter te leren kennen. In Aiken ontmoet ik Peggy Campbell en haar 9-jarige klein dochter Olivia. Peggy wordt later mijn vaste eenpersoonspeiling om te polsen wat zijn aanhangers van zijn debatoptredens vinden (ge weldig), maar op dat moment is presidentskandidaat Trump voor ons allebei vrij nieuw. We zitten samen op de derde rij bij een van zijn rally's. Zijn pak is te ruim, concluderen we, en we moeten een beetje lachen om de blonde kuif en de oranje teint op zijn gezicht (ik heb sterk de indruk dat hij inmiddels minder zelfbrui- ner gebruikt). Van dichtbij is Do nald Trump niet per se charisma tisch. Hij is lang en breed, maar zijn samengeknepen lippen heb ben iets verongelijkts en arrogants. Hij zit daar in Aiken een tikje on beholpen in een fauteuil. Kalm voert hij er een gesprek met een lokale politicus die als interviewer optreedt. Agressie Naarmate de campagne vordert, wordt hij bozer, tot het punt dat op de Republikeinse conventie een vleugje agressie in zijn stem, zijn gezichtsuitdrukking en zijn handgebaren zit. Peggy heeft zich daar nooit aan gestoord. Ze ziet geen politicus van wie zelfbeheersing en staats manschap wordt verwacht, maar de presentator van The Apprentice die voor elk probleem een oplos sing had, niet aarzelde drastische maatregelen te nemen ('You'refi red!'), en nu belooft die aanpak op het voortstrompelende land los te laten. Ze staat op haar stoel om hem uit te zwaaien als hij vertrekt. Inmiddels heb ik 21 Ameri kaanse staten aangedaan, talloze Trump-aanhangers ontmoet en veel van hen geleerd over het Trumpisme. Er is geen allesomvat tende verklaring voor. Een ele ment is de persoonlijkheid van Trump, de realityster die als geen ander media en spektakel weet te gebruiken om de aandacht vast te houden. Er is de economische on zekerheid die de crisisjaren brach ten. Het veilige gevoel van een mooie toekomst is niet overal te ruggekomen. In bredere zin zijn sommige Amerikanen hun houvast kwijtge raakt. Het land verandert. De pre sident is zwart, de buurvrouw spreekt Spaans en vrouwen en minderheden eisen zeggenschap op. Een deel van de bevolking juicht die diversiteit toe, een ander deel weet zich er geen raad mee of voelt zich bedreigd en schaart zich achter de man die het oude, ver trouwde Amerika schetst. Take our country back betekent ook: terug naar simpeler tijden. Moslim Ja, er is een raciaal element, een zekere vrees voor wat anders is. Ik merk het aan Peggy, als een man met een mutsje de zaal wordt uit gezet omdat hij protestleuzen roept. 'Kijk, een moslim', zegt ze, alsof ze het over een zeldzame diersoort heeft. Eén keer ontmoet ik een fana tieke Trump-aanhanger die me zonder omhaal begint uit te leg gen waarom mensen van verschil lend ras geen gemengde huwelij ken aan zouden moeten gaan - iets met IQ^s. (Ik: 'Dat is heel racis tisch, wat je nu zegt'. Hij: 'Nee hoor, dat is een feit.') Maar denk niet dat een meute racisten de macht heeft gegrepen. U zou eens met Damani Bouden moeten praten, een zwarte buurt- werker in Englewood, een van de gevaarlijkste achterbuurten van Chicago. Hij overwoog óók op Trump te stemmen, vertelde hij toen ik begin september in Engle wood was om te schrijven over een golf aan moorden in Chicago. Lokale held Barack Obama heeft er de status van heilige, maar on der de eerste zwarte president is in Englewood de armoede alleen maar toegenomen. Politici leken ondertussen druk ker met de belangen van de rijke financiers van hun campagnes. Ze hebben groepen verwaarloosd. Niet zo gek, dat die mensen zich vervolgens afkeren van de regu liere politiek en voor een rebelle- ix/2fË Ak Altijd inclusief: vlucht verblijf huurauto narms Nu met vroegboekkorting zaterdag 12 november 2016 Trump ■4 Karlijn van Houwelingen trok voor haar reportages door 21 Amerikaanse staten. i FOTO'S KARLIJN VAN HOUWELINGEN Even een warme neus halen als de kou heeft toegeslagen? Of zoek je vast een fijne zomervakantie? Op mijn website staan de leukste plekjes. Profiteer van onze vroeg- boekkorting en kijk snel op www.karinschoice.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 10