Vlaming Peter Terrin komt naar Terneuzen Anne Provoost over de Grote Oorlog ZEELAND GEBOEKT De meest veelzijdige ZEELAND 9 Zes burgemeesters belichamen de geschiedenis van Middelburg in de 19e eeuw. De stad weer groots maken, dat was het idee. En dat mislukte. De Vlaamse auteur Peter Terrin komt woensdag 16 november naar Porgy Bess in Terneuzen (20.00 uur). Hij schrijft theater, verhalen en romans. Zijn boek De bewaker werd in 2009 bekroond met de Literatuurprijs van de Europese Unie 2010. Met Post Mortem (2012) won hij de AKO Litera tuurprijs. In september van dit jaar verscheen de roman Yucca, waarin personages uit Post Mor tem en de korte roman Blanco uit 2003 terugkeren. Anne Provoost (1964) geeft woensdag 16 no vember een lezing in het Belfort van Sluis. De Vlaamse au teur verblijft momenteel voor de tweede keer in de Literaire Resi dentie in Sluis. Sinds 1995 is ze fulltime schrijfster. Met haar ro mans, kinder- en jeugdboeken en essays won ze diverse prijzen, waaronder in 2009 de driejaar lijkse Cultuurprijs van de Vlaam se Gemeenschap. Anne Provoost spreekt woens dag (inloop vanaf 19.30 uur, kaar ten a 5 euro) over het project waaraan ze heeft gewerkt tijdens haar residentie in Sluis. Het ver haal van haar grootmoeder in de Eerste Wereldoorlog, de groot scheepse reddingsoperatie van de vluchtelingenkinderen opge zet door de Belgische overheid waarbij 16.000 kinderen zonder hun ouders naar Frankrijk wer den geëvacueerd. Het is een ver haal dat nu langzaam gedocu menteerd raakt, en dat volgens de schrijfster door de geschiede nis was vergeten. Kuipers doet zijn werk altijd met flair en competentie, de keer zijde van de ongekende veelzijdig heid is dat je de échte Jan J.B. zel den of nooit in de ogen kijkt. Hij heeft het zo druk met maken dat hij zijn ziel niet laat kraken, zo iets. Zelfs in zijn gedichten bespeur je meer ratio dan emotie, de ge dichten bijvoorbeeld uit de tijd van zijn stadsdichterschap, bijeen gebracht in Het Middelburgs Do zijn. Het dichtst bij een zelfportret komt hij, volgens mij, nog in de thrillers (een reeksje dat in 1998 begon met Moord aan boord van de PSD, in de figuur van sukkel speurder Siebe Edens. De man dus van de in detectives zelden ge hoorde woorden: 'Arnemuiden, here we come.' Zeeuwse schrijvers De Werkgroep Stadsgeschie denis Middelburg (WSM) houdt ermee op. Tot nu toe had de in 1991 opge richte werkgroep één publicatie op haar naam staan, verschenen in 1998: Van alle markten thuis. Geschiedenis van markt en nijverheid in Middelburg. Het idee was om vooral aandacht te besteden aan de i9e-eeuwse geschie denis. Dat voornemen wordt nu ge stand gedaan met het boek Aanzien en onmacht. De negentiende-eeuwse burgemeesters van Middelburg. Achter op het boek wordt gemeld: „Het af scheid van Peter Sijnke, archivaris en adviseur van de werkgroep, mar keert het einde van de WSM. Het af scheidscadeau is de publicatie van dit boek." In de nieuwe uitgave komen de zes burgemeesters van Middelburg aan bod, die samen de jaren omvat ten van 1814 tot 1907. Het is een eeuw van stilstand en desillusie. De hoofdstad van Zeeland hoopte weer het bloeiende middelpunt van han del en commercie te worden, dat het in vroegere eeuwen was geweest. Dat streven mislukte. De opening van het havenkanaal in 1817 leverde geen nieuwe activiteiten op. Even gloorde er hoop, toen in de jaren 1870 de spoorlijn door Zeeland en een nieuw kanaal naar Veere werden geopend. Maar ook die nieuwe verbindingen konden de in slaap gesukkelde stad niet wakker schudden. In de loop van de 19e eeuw werd de burgemeester de ambtsdrager, zo als we die tot op de dag van vandaag kennen. De nieuwe onder Thorbecke opgestelde grondwet van 1848 bepaal de dat de gemeenteraad aan het hoofd van de gemeente kwam te staan, en dat de burgemeester exclu sief benoemd en ontslagen werd door de koning. Hij was het hoofd van de gemeentelijke politie, de openbare orde was zijn domein. Alle burgemeesters waren van goe- de komaf, liberaal en studeerden rechten. Ze pasten op de winkel, op echt grote initiatieven kunnen ze niet worden betrapt. Dat geldt zeker voor Cornelis Gerrit Bijleveld, die van 1810 tot 1838 burgemeester was. Als patriot wortelde hij in de acht tiende eeuw. Ook zijn opvolger, Mari- nus Cornelis Paspoort, die van 1838 tot 1859 op het pluche zat, was van de oude stempel. Hij onderscheidde zich door als dichter naar buiten te treden. In zijn periode werden de stadswallen omgevormd tot een park. Nadat hij in 1857 tegen zijn zin werd herbenoemd, veroorzaakte hij nog een rel. In de Middelburgsche Courant stelde hij zich op het stand punt dat er best nog wat meer men sen uit de lagere klasse mochten ster- Aanzien en onmacht ven om overbevolking tegen te gaan. Als het spot was werd die niet begre pen. Levien de Bree publiceerde in 1968 de novelle Papieren zolder, waar in Paspoort een hoofdrol kreeg als rokkenjager. Jean Francois Bijleveld was wet houder en 64 jaar, toen hij in 1859 tot burgemeester werd benoemd. Bij gebrek aan beter, liet de commissaris van de Koning weten. Bij de opstand van polderjongens, die in 1869 het ka naal groeven, wist hij zich geen raad. Twee Schorers, Johan Willem Meinard en Leonhard, en Carolus Jo hannes Pické, brachten Middelburg naar de twintigste eeuw. Zij belicha men de jaren van 'optimisme en op bouw'. Uiteindelijk was toch steeds de conclusie: veel vrome wensen maar weinig concrete daden. Middelburg en Zeeland moesten wennen aan een plaats in de marge. Miami, Las Vegas,New York, detectiveseries spe len zich doorgaans in flit sende steden af. Jan J.B. Kuipers (geb. 1953) neemt ons in zijn thril ler De put mee naar Arnemuiden. Jawel, naar Arnemuiden, de Spoor straat om precies te zijn, een ka mertje in het huis van Willie van Belzen. Precies de achternaam die je in Arnemuiden verwacht, want deze auteur zorgt ervoor dat alle details kloppen. U vraagt en Kui pers schrijft het, die indruk krijg je een beetje. We hebben hier te maken met, zoals hij het zelf noemt, een 'multi-genreauteur'. De meest veelzijdige schrijver die ik ken, van Zeeland, van Neder land, van heel de wereld. Een kinderboek over Indianen? Je bent bij hem aan het juiste adres. Een geschiedkundige stu die? Bij hem moet je wezen. Of toch liever een historische roman? Lees zijn Kleine Leviathan, over een dubieuze achttiende-eeuwse bezoeker van het stadje 'Breeu- wershaven'. Filosofische essays? Hij vulde er een hele bundel mee, Methoden tegen de helderheid, met onder meer aandacht voor Terneu zen in verband met de sage van De Vliegende Hollander. Thrillers dus, sciencefiction. Hij is medeau teur van 111 plekken in Zeeland die je gezien moet hebben. En laat ik, al ben ik zelf nooit van de brom mers, gitaren en spandoeken ge weest, het fascinerende Brommers, gitaren en spandoeken niet verge ten, het boek over 'vijftig jaar jong in Zeeland'. Jan J.B. Kuipers vrijdag 11 november 2016 AANZIEN EN ONMACHT Wekelijkse rubriek met boeken over Zeeland en boeken van Zeeuwse schrijvers Baas van een stad in verva Jan van Damme Zes burgemeesters van Middel burg. Ze bestuurden de stad in een moeilijke eeuw. —Werkgroep Stadsge schiedenis Middelburg de Drukkerij Schrijvers- podium 220 pagina's, 17,50 euro Mario Molegraaf -(1953) Peter Terrin. foto jef boes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 42