Wat Donald kan, kunnen Geert en Jan net zo goed II 13 ZATERDAG IN DE WINKEL! Deel 1 van de 'vergeten sprookjes' Geert Wilders laat er geen gras over groeien: gisteren lanceerde hij zijn verkiezingsposter met de leus 'Nederland weer van ons'. Is Neder land nu niet van ons dan? De vergelijking met Trumps 'Make America Great Again' is snel gemaakt. Ook daar klonk dat Amerika toch al 'great' was? Het past volgens politicoloog Kees Aarts in een trend van populisten, die een nieuwe politiek voeren: niet over de standpunten, maar als middel om emotie los te maken. „Kijk naar de muur bij de Mexicaanse grens waar Trump het over had. Ik denk dat hij niet echt een muur wil bouwen, maar hij gebruikt het om aan te geven dat de immigratie een halt moet worden toegeroepen. Je moet het niet letterlijk nemen." Populisme is niet voorbehouden aan de rechtse partijen, benadrukt Aarts. „Het zijn partijen die zich niet richten op hun collega's, maar op het volk zelf en die pretenderen beter te weten dan wie dan ook wat er onder het volk leeft." SP-leider Emile Roemer bewees dat woensdag in een reactie op Trumps winst. „De heersende poli tieke elite heeft totaal geen idee wat er in de wijken en in de hoofden van de mensen speelt. Wij bieden een goed sociaal alternatief." Op rechts biedt VNL van Jan Roos naar eigen zeggen 'een mogelijkheid om fatsoenlijk boos te zijn'voor wie de PW té vinden. Nederland kende in 2002 al een soortgelijke schokgolf als nu door de VS gaat. De LPF van Pim Fortuyn haalde als nieuwkomer 26 zetels. Ongekend. Maar het is niet zo dat Nederland al 'aan de beurt is ge weest' en daarom immuun is voor een herhaling van die schokgolf. „Dat zou een grote fout zijn", meent Aarts. Hij wijst op hoe weinig krediet de regeringspartijen WD en PvdA hebben. „Als iemand twintig jaar geleden zou zeggen dat de PvdA tien zetels zou halen, was die uitgelachen. Nu staan ze op dat aantal in de peilingen." Politicoloog Henk van der Kolk wijst op een belangrijk verschil: partij-identificatie. „In Amerika stemmen mensen ook op Trump omdat ze nou eenmaal Republikein zijn en zich verbonden voelen met die partij. Bij ons is dat anders. Een extreem populistisch iemand trekt hier alleen maar kiezers die hem echt geweldig vinden." DE GELAARSDE KAT 8 7 01V 003'23 'beetje' vooruitgang dat Obama kon bieden." „Trump heeft niks van doen met de werkelijkheid. Hij kan gouden bergen beloven, omdat hij niks op heeft met de feiten. Je kunt in zijn ogen als president muren om Amerika bouwen, miljardenpro jecten financieren en hele delen van de arbeidsmarkt uitsluiten en toch de belastingen verlagen. Dat is totaal onrealistisch, maar dat doet er niet toe voor de kiezer. „Daarnaast heeft hij geen moeite met het uitschelden en kleineren van alle mensen die hem in zijn ogen van die gouden bergen en dat droombeeld afhouden. Dat maakt hem in de ogen van mensen die toch al weinig van de economie begrepen een onver schrokken held." „De grote prijs die we hiervoor gaan betalen, is het verlies aan waarden. Eerlijk zijn. Feiten se rieus nemen. Respect voor an deren, dat hoeft nu niet meer. Als de president daar niets mee op heeft, dan hoeven de onderdanen daar ook niks mee op te hebben. Trumpstemmers hebben zich van de realiteit afgekeerd en willen alleen nog maar de Amerikaanse droom horen, stelt econoom Dan Ariely, gespecialiseerd in irrationeel gedrag, somber vast. Feiten doen er voor deze mensen niet meer toe. Trump heeft 'verdeel, heers en bedrieg'tot kernwaarde verheven Nu was er al sprake van een diepe verdeeldheid on der de mensen, waar door deze uitslag kon ontstaan. Maar Trump heeft verdeel, heers en bedrieg tot Amerikaanse kern waarde verheven." „Kijk, alle mensen, of ze nou hoog of laag opgeleid zijn, hebben basale angsten. Maar in de meeste plaatsen hebben samenlevingen sociale nor men ontwikkeld die deze angsten beteugelen. Als er ie mand in de politiek komt bovendrijven die al die nor men ondermijnt, dan kan de geest overal uit de fles komen, ook bij jullie." gaan. Hij gaat voor de rijken de belastingen verlagen die de ar men vooruit moeten helpen." „Dat is nog een tweede onlogi sche ontwikkeling. In de regeer periode van Obama is het sinds lange, lange tijd weer beter gegaan voor de lage en midden klasse. Gemiddeld hadden huishoudens juist flink meer te besteden en stegen hun kansen om hogerop te komen door werk en inkomen. Maar het was niet genoeg. Mensen hebben een plaatje in hun hoofd hoe het in hun ogen zou moeten zijn. De Amerikaanse droom zien zij vele malen rooskleuriger dan dat Als er een econoom is die deze verkie zingsuitslag had kunnen zien aankomen, is het Dan Ariely. De Amerikaan is gedragseconoom en schreef een bestseller over waarom mensen zo eenvoudig misleiden en mis leid (willen) worden. Toch werd Ariely woensdagochtend zwaar depressief wakker. „We betalen nu de prijs voor de enorme ongelijkheid die we hebben laten ontstaan in oplei dingen, inkomen en vooral gezond verstand. Je kunt deze uitslag zien als een civiele oorlog. Van de mensen met een hogere opleiding heeft 75 procent op Clinton gestemd en 25 procent op Trump. „Dat lage en mid deninkomens massaal stem den op een partij die al meer dan 25 jaar probeert te voorkomen dat opleiding en gezondheid voor iedereen toegankelijk wor den, kun je alleen maar als ir rationeel beschouwen. Met Trump zal het benadelen van de midden- en lage inkomens versneld verder- vrijdag 11 november 2016 'Trump is een held voor wie niets van economie snapt' De overwinning van Trump in de VS kan maar zo een voorbode zijn van de verkiezingsuitslag in Nederland. Ook hier kunnen op 15 maart de populisten van PVV, SP en 50PLUS als winnaar uit de bus komen. Hanneke Keultjes Laurens Kok Den Haag Profiteert Geert Wilders hier van Trumps triomf?, fotoanp O.a. verkrijgbaar bij: Bruna, Jumbo en Primera Trump kan blijkbaar wel aan dat droombeeld voldoen. Wat is de prijs die Amerikanen hiervoor gaan betalen? —Dan Ariely Kan dit ons ook ge beuren? Sandra Phlippen Maar we hebben toch net twee termijnen Obama gehad? New York

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 14