ZEELAND 17 Snowboarder uit Terneuzen pakt goud bij Europa Cup Zeeuws-Vlaamse snowboarder kijkt in zijn eerste jaar bij de senioren stiekem naar de Olympische Spelen van 2018. rik Bastiaansen (18) maakt de ze winter de overgang van de junioren naar de senio ren. Een lastige stap, zou je denken. Maar daar heeft de jonge snowboarder uit Terneuzen helemaal geen last van. Bij de Europa Cup slopesty- le in Landgraaf greep Bastiaan sen brutaal het goud en gaf daarmee gelijk zijn visite kaartje af voor de rest van het seizoen. De nuchterheid zelve. Rustig in zijn koppie, terwijl het om hem heen een groot ka- b a a 1 is. En re laxed in zijn lijf, terwijl er een grote sneeuwstorm om hem heen raast. Bastiaansen krijg je niet zo gauw gek. Bij het WK ju nioren in China (2015) hield hij bij een striemende, harde wind zijn hoofd koel en pakte (tot zijn eigen verbazing) het goud. Bij de Europa Cup in Landgraaf deed hij woensdag hetzelfde. Na een slechte eerste run, herstelde Bastiaansen zich netjes en pakte als nog de gouden plak. Triple corks, cap 900 en een double cork 1080. Bij het snow- boarden vliegen de Engelse ter men je om de oren en hoor je de speaker de ene na de andere moeilijke truc uitspre ken. Voor Erik Bastiaansen en zijn maatjes zijn dat doodnormale woorden. Ster ker nog, dat zijn de trucs die zij tot in de perfectie beheersen en met hun snowboard bijna dage lijks laten zien. „Het niveau van het freestyle snowboarden vliegt omhoog," vertelt Bastiaan sen. „Die Amerikanen en Cana dezen zijn zo goed. Zo iemand als Mark McMorris tovert elke keer wel weer iets nieuws uit zijn hoge hoed en wij proberen daar in mee te gaan. Ook wij pro beren dat hoge niveau te halen en elke keer weer nieuwe truc jes te leren." Met een groepje Nederlandse snowboarders reist hij de hele wereld af. In Nederland zijn er immers geen bergen, dus Basti- We zitten niet vast op één plek, maar we reizen de hele wereld af aansen en zijn maten moeten wel naar het buitenland toe. „Ik weet niet beter," zegt hij la chend. „Ik vind het wel leuk. Met al die buitenlandse wedstrij den en trainingskampen zie ik nog wat van de wereld." Hij zou er voor kun nen kiezen om in een winter- sportland a 1 s Oostenrijk of Zwitserland te gaan wonen. Maar daar kiest de voormalig wereldkampioen bij de junioren voorlopig niet voor. „Met het Nederlands team heb ben we een goed programma," zegt hij. „We zitten niet vast op één plek, maar we reizen de he le wereld af. Afhankelijk van de omstandigheden kiezen we elke keer weer voor een ander skige bied. Zo kunnen we altijd op de beste schansen trainen." Bij de junioren was Bastiaan sen al goed. Tot zijn eigen verba zing werd hij twee jaar geleden wereldkampioen en nu hoopt hij de overgang te maken naar de top van de senioren. Een gro te stap, die niet voor elke snow boarder is weggelegd. „Het is voor elke snowboarder moeilijk om de top van het freestyle snowboarden te halen," zegt hij. „Dat niveau vliegt omhoog. Ik ben er echter wel van overtuigd dat we er alles aan doen om een topsnowboarder te worden." Technisch en tactisch was de Zeeuw altijd al goed. Als geen ander beheerst Bastiaansen de sprongen boven de schansen en de vernuftige trucjes op de rails. „Ik ben vrij allround," zegt hij rustig. „Vergeleken met die an dere jongens ben ik technisch best goed." Maar zijn grootste wapen is zijn mentale kracht. Onder de zwaarste omstandigheden lukt het Bastiaansen om te presteren. „Ik maak met niet zo gauw druk," zegt hij. „Het maakt me niet uit tegen wie ik snowboard. Al is het Mark McMorris, die top van de wereld is. Het maakt mij niet uit hoe goed hij rijdt en wat voor trucs hij uithaalt. Ik pro beer gewoon zelf mijn trucjes te landen en dan zie ik het wel." Zijn mentale kracht leverde hem woensdag ook een gouden plak bij de Europa Cup in Land graaf op. In zijn eerste finale run was hij gevallen, dus zijn twee de run op de rails moest goed zijn. „Je kunt jezelf na zo'n val partij helemaal gek maken," zegt hij. „Maar dat heb ik niet ge daan. Ik heb gewoon dezelfde trucs als in de training gedaan en heb mijn koppie erbij gehou den. Dat werkt goed voor mij. Zo pak ik al mijn grote wedstrij den aan." Komende winter doet Basti aansen aan verscheidene wereld bekerwedstrijden mee. Als hij de top twaalf haalt, dan zou hij zich kunnen kwalificeren voor de Olympische Spelen van 2018. „Natuurlijk speelt dat mee in mijn achterhoofd," meent hij. „Zo ver is het echter nog lang niet. Dit wordt mijn eerste we reldbekerseizoen en dat wil ik rustig benaderen. Ik wil eerst ge woon lekker snowboarden en dan komen die resultaten van zelf wel." vrijdag 11 november 2016 Erik Bastiaansen laat zich niet gek maken p Natasha Smit Landgraaf Erik Bastiaansen Erik Bastiaansen in actie in Land graaf. FQTQ NEDERLANDSE SKI VERENIGING

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 106