VVD legt de lat hoog bij kandidatenlijst 9 Ook rol Van der Steur en Opstelten wordt onderzocht Bouman is nu niet geloofwaardig, goed om taken even neer te leggen verwijt de ketel, was het antwoord. Ook de voltallige COR is opge stapt. Volgens Struijs moet er zo snel mogelijk een tijdelijke onder nemingsraad worden ingesteld. „De politie staat voor een aantal zware beslissingen. Zo speelt er een personele reorganisatie en staat er een aantal grote aanbestedingen voor de deur, zoals die van de poli- tietelefoons en ME-wagens. Die vragen om instemming van een OR." Er lopen inmiddels meerdere on derzoeken naar de geldsmijterij door de ondernemingsraad. Korps chef Akerboom deed onlangs aan gifte tegen de toenmalige voorzit ter van de COR, Frank Giltay. Te gen hem loopt nu een strafrechte lijk onderzoek. Giltay wordt onder meer verweten veelvuldig met een creditcard van de politie te hebben gepind en een snoepreis naar Cura sao te hebben gemaakt. Gedurende het onderzoek wenste hij niet te reageren. De permanente scoutingscom- missie heeft goed werk geleverd, vindt partijvoorzitter Henry Keizer. Tevreden legt hij vandaag de laatste hand aan de conceptkandidatenlijst van de VVD. Bij de eerste dertig staan bijna tien nieuwe kandidaten. Drie zittende Kamerleden die terugwilden staan er niet meer op. Namen van buiten die rondgaan voor een verkiesbare plek zijn die van de Haagse fractievoorzitter Martin Wörsdörfer, Jeroen de Veth van logistieke organisatie EVO, Amsterdams raadslid Dilan Yesil- goz, en Utrechts fractievoorzitter Dimitri Gilissen, die tevens politiek assistent is van minister van Vei ligheid en Justitie Van der Steur. Fi nancieel expert Daniël Koerhuis uit Gelderland zou hoog staan. En als lijstduwer is olympisch zwemkam- pioen Maarten van der Weijden in beeld. Sophie Hermans was voordat ze politiek assistent van de premier werd, de rechterhand van minister voor Wonen en Rijksdienst Stef Blok. Zij woont als assistent van de premier al enkele jaren de weke lijkse fractievergadering bij en weet waar ze aan begint. Maandag zijn alle kandidaten gebeld, vandaag moeten ze laten weten of ze kunnen leven met de voorgestelde plek. Dinsdagochtend is in de WD-fractie zichtbaar hoe de vlag er bij hangt. Aukje de Vries, Erik Ziengs en Bas van 't Wout zijn blij. Roland Vuijk, Perjan Moors, Sjoerd Potters, Roald van der Linde en Joost Taverne kijken chagrijnig. Vrijdag wordt de lijst door de partij op internet geopenbaard. De WD-kandidaten moeten een integer kompas en verleden hebben. Hun crisisbestendigheid is afgelopen zomer getest. De VVD heeft de lat hoog gelegd. Partij voorzitter Henry Keizer rekent af met het personeelsbeleid van zijn voorganger: het pappen en nathouden van Benk Korthals. Vanaf plaats dertig werd in 2010 en 2012 niemand gescreend. Twij felgevallen of mensen die Korthals niet in de fractie wilde, kwamen lager op de lijst. De VVD kwam door het personeelsbeleid van Korthals in de problemen met mensen die tussen plaats 30 en 40 stonden. Dat leverde affaires op met Matthijs Huizing (drank) en Johan Houwers (hypotheekgerommel). Een externe onderzoekscommissie gaat zich vooral richten op oud korpschef Gerard Bouman, onder wiens leiding de Centrale On dernemingsraad (COR) een buitengewoon hoog jaarbudget had van 1,6 miljoen euro. Daarnaast buigt de commissie zich over de rol van Van der Steur en zijn voor ganger Opstelten, zoals vrijwel de hele oppositie in de Tweede Kamer wenst. Veel van de ruim anderhalf mil joen ging ondermeer op aan diners, feesten, een overnachting in het Amstel met champagneontbijt en De vraag is of Bouman met het buitensporig hoge budget besluiten heeft 'gekocht' de inhuur van een imagocoach, blijkt uit een eerste oriënterend on derzoek. „Er was sprake van on doelmatige en in toenemende mate disproportionele uitgaven", aldus de huidige korpschef van de Natio nale Politie Erik Akerboom. De externe commissie, die naar verwacht 24 november wordt ge presenteerd, gaat ook onderzoeken of Bouman met dat hoge budget be sluiten heeft gekocht bij de COR. Tijdens de reorganisatie van de Na tionale Politie zouden impopulaire beslissingen zijn genomen, die dankzij de goedkeuring van de COR konden worden doorgezet. De onderzoekers richten zich op de periode dat Bouman aantrad als kwartiermaker van de Nationale Politie in 2011, tot en met het aftre den van de toenmalige voorzitter van de COR in juli van dit jaar. Lo pende dat onderzoek staakt Bou man, met behoud van zijn salaris van 180.000 euro, zijn werkzaam heden voor de politie. „Een logische en verstandige stap", noemt voorzitter Jan Struijs van politievakbond NPB die tijde lijke pas op de plaats. „Hierdoor ontstaat de rust die nodig is om goed onderzoek te verrichten. Bo vendien is hij op dit moment niet geloofwaardig in zijn werk." Een onlangs verschenen rapport van Bouman over de integriteit van de politie in Caribisch Nederland stuitte op hoongelach. Bouman concludeerde dat de politie daar een integriteitsprobleem heeft. De pot woensdag 9 november 2016 GO -Jan Struijs NPB De VVD zet alleen nog kandi daten op de lijst die ze écht in de Tweede Kamer willen. Een van de opvallendste namen is de politiek assistent van minister president Mark Rutte, Sophie Hermans. Zij is de dochter van oud-minister Loek Hermans. Jan Hoedeman Den Haag Sophie Hermans, fotoanp Onderzoek geldsmij terij bij COR In de rel rond de uitgaven van de ondernemingsraad van de poli tie wordt ook de rol van minister Ard van der Steur van Veiligheid en Justitie en zijn voorganger Ivo Opstelten onderzocht. Dat heeft Van der Steur gemeld aan de Tweede Kamer. Koen Voskuil Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 9