Waarom astronaut bang is voor dokter Haven Antwerpen krijgt 600 miljoen Kloosterboer zet er drie windmolens bij ZEELAND 9 daat van Oranje. Die laatste heb ik inmiddels wel vijf keer gezien." Wat vertelt u niet tijdens uw col lege? „Ik mag alles vertellen. Natuurlijk ben ik discreet ten opzichte van mijn medereizigers, maar er zijn geen geheimen. Het is geen mili taire missie." Lachend: „Zolang ik maar geen reclame maak, vindt de Europese Ruimtevaartorganisatie alles best. Mensen vragen wel eens of ik bang ben geweest en of ik nooit ruzie heb gehad met mijn medereizigers. Dan antwoord ik daar op." Als u zou moeten kiezen tussen het theater of de ruimte in? „Weer de ruimte in! Ik ben de laat ste keer een halfjaar weg geweest en heb geen moment heimwee ge had. Had er zo nog een halfjaar aan vast kunnen plakken." Dan, la chend: „Ik zou dan wel eerst even met mijn gezin moeten overleg gen." Waarom valt een ruimtestation niet naar beneden? Waarom ben je gewichtsloos in de damp kring? (omdat je continu valt.) Hoe word je astronaut? (door te reageren op een vacature in de krant.) Hoe werkt een raket? Wat zit er in de onbemande vrachtschepen? (onder meer kin dertekeningen.) Waarom is iedere astronaut bang voor de dokter? Wat zijn ruimte-botsingen? Waar gebrui ken we de ruimtevaart allemaal voor? (navigatie, telefonie, weers voorspellingen, zonnepanelen, brandwerende kleding, medi sche toepassingen om slechts een paar toepassingen te noe men.) Gaan we straks wonen op een van de too miljard planeten? Samen met wetenschapsjour nalist Sander Koenen duikt Kui pers de magische wereld van het heelal in. „Waar we helemaal niet thuishoren natuurlijk." Maar omdat er nu eenmaal 'dro mers, denkers, durfals en doe ners' zijn, doen we het toch. Al les voor de wetenschap. Het col lege voert van de eerste ontdek kingsreizigers en ruimtevaartpio niers naar het persoonlijke relaas van Kuipers, inclusief schitte rende kiekjes en beelden uit zijn privécollectie. Aan het einde mogen mensen vragen stellen, het is ten slotte een college. Na afloop kun je met Kuipers op de foto, ook deelt hij handtekeningen uit. Kinderen eerst. VOORSTELLING Twee bedrijven investeren de ko mende jaren voor 600 miljoen euro in de haven van Antwer pen. Zij bouwen terminals aan het Delwaidedok, dat is vrijgeko men door de verhuizing van re derij MSC naar het Deurganck- dok op de Linkeroever. Aan het Delwaidedok plant de SEA-invest Groep de bouw van een olieterminal voor een 'grote klant', goed voor een investering van 250 miljoen euro. De groep gaat op die locatie ook een onaf hankelijke containerterminal die het overneemt van Independent Maritime Terminal, exploiteren. De terminal ligt nu aan het Han- sadok, maar verkast naar het Del waidedok. Een dochtermaatschappij van SEA-invest zal aan het Hansadok extra tankterminalcapaciteit bou wen voor Total. Daarmee is een investering van 100 miljoen euro gemoeid. Het Amerikaanse concern Ze nith Energy bouwt ook een tank- terminal aan het Delwaidedok. Het betreft een investering van 250 miljoen euro. Zenith Energy zit al in Amsterdam, maar zocht een zuidelijker gelegen locatie. Met de bouw van drie windmo lens kan logistiek dienstverlener Kloosterboer zijn koel- en vries huizen in het Sloegebied voor 60 procent op groene stroom laten draaien. Kloosterboer plaatste in 2013 al een windmolen, maar zet er nu drie bij op eigen terrein bij haar loodsen aan de Engelandweg, Finlandweg en Denemarkenweg. Het bedrijf had het project opge zet met energiebedrijf Delta, maar dat verkocht eind oktober haar wind- en zonactiviteiten aan Eneco. Dat energiebedrijf is onlangs begonnen met de bouw van de windmolens. Ze zijn me dio 2017 klaar. Dan leveren ze 12.500 megawattuur aan groene stroom per jaar, voldoende om bijna tweederde van Klooster boers veertien koel- en vrieshui zen in het havengebied. Het be drijf verlaagt daarmee zijn CO2- uitstoot met 7.250 ton per jaar. Kloosterboer wil meer stap pen zetten om duurzaam en groen te ondernemen. Ook bij de bouw van een nieuw koel- en vrieshuis in de haven van Rotter dam. Daar worden zonnepane len op de daken geplaatst. PZC ONLINE Adinda I 188 days @AriByArianaGr Dit wordt echt een super gaaf sei zoen met al die mooie bergen, bos sen en waterval len #widm #natuurliefhebber woensdag 9 november 2016 André Kuipers (achtergrond) en zijn collega Oleg Kononenko in de Sojoezcapsule, die in mu seum Space Expo in Noordwijk is te zien. foto olaf kraak/anp Ruimtevaartcollege André Kuipers, zondag 13 novem ber om 14.30 uur in CCXL Vlissingen. In december gaat er ook een kindervoorstelling rond André Kuipers in première: 'André het Astronautje' van Claudia de Breij is 18 decem ber om 14.00 uur en 16.00 uur te zien in De Maagd Ber gen op Zoom. Frank Balkenende Antwerpen Frank Balkenende Nieuwdorp INTOCHT Dit weekend is Sinterklaas weer in ons land. Zaterdag komt hij met zijn pieten aan in Vlissingen, Middelburg en en kele plekken in Zeeuws-Vlaan- deren. Wil je weten wanneer, waar en hoe laat? Bekijk dan het uitgebreide schema van de Goedheiligman op onze si te: pzc.nl/sinterklaas TWITTER Het populaire spelletjespro gramma Wie is de Mol? is weer onderwerp van gesprek onder Molloten. Gisteren wer den de namen van de kandida ten van het nieuwe seizoen bekendgemaakt. UW REACTIE Op de Westerschelde voor Terneuzen is gisterochtend de bulkcarrier Grand Amanda aan de grond gelopen, tien uur later is de boot weer ver trokken. „Wow zullen we nog een verdieping voor de Wes terscheid e doen?" zegt P. de Zeeuw sarcastisch. Schipper reageert hierop: „Het ligt niet aan het kanaal maar aan de tunnel in Zelzate die niet diep genoeg is." ONLINE TOP 5 1. 'Je denkt steeds: misschien spoelt-ie wel aan' 2. Bij Terneuzen gestrande bulkcarrier vlotgetrokken (video) 3. Snelheidscontroles met lasergun in Axel 4. De Amerikaanse presi dentsverkiezingen: een Zeeuw in Amerika versus een Amerikaan in Zeeland 5. In Antwerpen is het smullen voor de kerstfanaat (video) Kijk op www.pzc.nl of (Dpzcredactie li facebook.com/depzc ©pzcredactie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 92