In elkaar geslagen door buurman 8 Klimaattop in Marrakesh Schotland naar gerechtshof Meer dan dertig gemeenten heb ben inwoners al verplicht om hun regenpijp los te koppelen van het riool, blijkt uit onderzoek van stichting Rioned, de koepelorgani satie voor stedelijk waterbeheer in riolering. Dat aantal zal komende jaren verder stijgen, verwacht directeur Hugo Gastkemper. „Als gevolg van klimaatverandering worden hoos buien heviger en komen ze vaker voor. Het vergroten van de rioler ingscapaciteit en aanleggen van gemeentelijke waterbergingen is niet altijd genoeg. Het vereist ook investeringen van burgers om de totale stad droog te houden." Iedere huiseigenaar moet sinds 2009 in principe al het regenwater dat op zijn perceel valt, zelf bergen. 32 gemeenten hebben die ver plichting daadwerkelijk aan hun inwoners opgelegd. Bouwmarkten, tuincentra en loodgieters varen daar wel bij. Bij Praxis is de verkoop van 'regen tonnen, waterreservoirs en aan verwante artikelen' dit jaar al met ruim 30 procent gestegen, zegt een woordvoerster. Bij Gamma zit de regentonnen- verkoop dit jaar met 10 procent in de lift, nadat die vorig jaar al met 20 procent toenam. Geveltuintjes Steeds meer gemeenten kloppen voor samenwerking aan bij tuin centra, zegt Brenda Horstra van Tuinbranche Nederland. „Om mensen te stimuleren van hun tuin een waterberging te ma ken, trekken ze subsidies uit voor geveltuintjes, groen op daken of regentonnen." Laren is een van de gemeenten die zijn inwoners verplicht het re genwater van hun daken in eigen Toename neerslag tuin op te vangen, op straffe van 4.000 euro boete. In de eerste wijk moeten inwoners hun regenpijp binnen een jaar hebben afgekop peld van het riool. Subsidies voor wateropvangsystemen verstrekt de gemeente niet. Een simpele regenton kost zo'n 50 euro. Maar voor Evert Lammers uit Laren is het geen kwestie van even naar het tuincentrum gaan. Hij zou zeventig regentonnen moeten aanschaffen, berekende hij. De gemeente verplicht inwo ners namelijk om minimaal 40 li ter water te bergen per vierkante meter dak. En het dak van Lam mers is toevallig nogal riant: 175 CONFERENTIE vierkante meter. Daarbij heeft hij de pech dat zijn tuin afloopt rich ting zijn huis. „Zeventig regenton nen neerzetten, is natuurlijk geen optie. En als ik het regenwater de tuin in laat lopen, stroomt het bij een stevige plensbui in m'n huis." De oplossing zou een infiltratie systeem zijn. Maar dat kost vol gens Lammers al snel 3.000 euro. „Bij de buren kwam de offerte zelfs op 8.000 euro uit. We zijn ons rot geschrokken. Het is een sympathiek idee, dat burgers re genwater zeifin hun tuin opvan gen. Het is eigenlijk ook zot dat schoon regenwater het riool in gaat, naar de waterzuivering. Maar met zulke hoge kosten is het niet uitvoerbaar." Tegeltaks Dat burgers moeten helpen om overstromingen te voorkomen, staat volgens wethouder Ton Stam (VVD) buiten kijf. Twee zomers geleden liepen honderden panden in het centrum onder water tij dens een wolkbreuk, memoreert hij. „Binnen een uur viel er bijna 60 millimeter. De schade liep in de miljoenen. Dit soort hoosbuien zullen in de toekomst vaker voor komen. Het riool kan dat niet aan." De gemeente bekijkt nu of in in dividuele gevallen inwoners fi nancieel tegemoet kunnen wor den gekomen. Tuinen fungeren in de stad als 'natuurlijke' regenwaterberging. Behalve als ze vol liggen met te gels. In Duitsland hebben som mige gemeenten daarom een 'te geltaks' ingevoerd: de rioolbelas ting is gekoppeld aan de bestrate oppervlakte. Iemand met een be tegelde tuin betaalt meer dan zijn buurman met gras en grindpad. Ook Nederlandse gemeenten overwegen volgens Rioned zo'n tegeltaks, die op basis van luchtfo to's of satellietbeelden kan worden bepaald. Vooralsnog stuit invoering op te veel praktische bezwaren. Gast kemper: „Het scheelt huishoudens hoogstens een paar tientjes per jaar, dat is geen grote prikkel om je tuin helemaal te verbouwen. Bo vendien levert het een hoop gedoe op. Denk aan alle mensen die be zwaar zullen gaan maken, omdat hun tegels wel water zouden door laten." Volgens de Amsterdamse was er geen enkele aanleiding om haar om 7.10 uur op te wachten. „Ik heb me vorig jaar netjes aan deze man voorgesteld en verder heb ik alleen goedemiddag en hallo gezegd als ik hem tegenkwam. Er is geen enkele aanleiding voor een conflict geweest tussen mij en hem", vertelt ze. De buurman wachtte haar op nabij het trapportaal van haar flat. „Hij zei 'niet zo snel Pauline' en stompte me direct daarna vol met zijn vuist in mijn gezicht. Dat ging minutenlang door. Ik ben op de grond gevallen en heb geprobeerd om met mijn handen mijn gezicht te beschermen om maar niet flauw te vallen en te blijven schreeuwen om hulp. Na een volle drie a vier minuten is gelukkig mijn andere buurman naar buiten gekomen waarop mijn aanvaller hem ges meerd is." De Amsterdamse is zwaar toegetakeld. Ze zit tijdelijk on dergedoken bij vrienden en ken nissen. Ze wil niet meer terug naar haar huis. Toen de politie gister middag naar het portiek ging waar Groenhof woont, kwam daar toe vallig een man aanlopen die aan zijn signalement voldeed. Hij kon worden aangehouden. De Schotse premier Nicola Sturgeon heeft haar juridi sche medewerkers aan het werk gezet om het Hoogge rechtshof in Londen ertoe te brengen een hoger beroep van de Britse regering over de brexit af te wijzen. Britse me dia meldden gisteren dat Sturgeon probeert te voorko men dat de opperrechters een oordeel van een gerechtshof, het High Court, over de brexit onderuithalen. Het High Court bepaalde afgelopen week dat de Britse regering niet alleen, zonder het parle ment, mag beginnen met het vertrek uit de Europese Unie (brexit). De premier in Lon den, Theresa May, gaat hierte gen in beroep. Schotland is overtuigd voorstander van lidmaatschap van de EU. De toenmalige Conservatieve Britse premier David Came ron liet in juni een referen dum houden over de Euro pese Unie. Tot veler verbazing keerde een meerderheid, vooral Engelse kiezers, zich tegen de EU. Cameron trad af en May wil de brexit in maart in gang zetten. Ze wist in haar verhalen en romans als een toverfee de wereld mooier te maken Unieke speech Rutte in Indonesië Mark Rutte houdt later deze maand als eerste Neder landse minister-president een toespraak in het parle ment van Indonesië. De pre mier is dan in de voormalige kolonie voor een handels missie. In april was de Indo nesische president Joko Wi- dodo nog een dag in ons land. Dat was het eerste bezoek van een Indonesische staats hoofd in zestien jaar aan Ne derland. Rutte spreekt tij dens de handelsmissie over twee weken ook weer met Widodo. 00, Bus rijdt man dood Duiven onthoofd Arrestatie voor explosie woensdag 9 november 2016 GO Run op regenton om riool te sparen Steeds meer gemeenten dwin gen hun inwoners om het regen water van hun daken zelf op te vangen in bijvoorbeeld een re genton. Regenpijpen afkoppelen van het riool is volgens hen de enige manier om grote overstro- mingsschade te voorkomen, nu klimaatverandering voor hevigere hoosbuien zorgt. Bur gers zijn daar niet altijd blij mee. Annemieke van Dongen Laren 1900 1950 2000 2050 Nederland per jaar In de Marokkaanse stad Mar rakesh is deze week de inter nationale klimaatconferentie over de beperking van de op warming van de aarde be gonnen. De conferentie is een vervolg op de grote klimaattop van vorig jaar in Parijs. Daar hebben de bijna 200 deelne mende landen afgesproken dat de stijging van de temperatuur op aarde beneden de 2 graden moet blijven. In Marokko moet uiterlijk 18 november een plan zijn opgesteld om de besluiten van het Parijse akkoord in praktijk te brengen. AMSTERDAM De 54-jarige buurman van een Amsterdamse vrouw die vrijdagmorgen in haar portiek bont en blauw werd ge slagen, is aangehouden. De man zou de 30-jarige Pauline Groen hof vrijdagmorgen op weg naar haar werk minutenlang hebben mishandeld. LONDEN Directeur-uitgever Mizzi van der Pluijm over de dood van schrijfster Helga Ruebsamen (82) DEN HAAG SINKHOLE Tussen de flatgebouwen in de Japanse stad Fukuoka is gisteren een enorm gat in de weg ontstaan. Het zogeheten sinkhole heeft volgens Japanse media een doorsnede van enkele tientallen meters. De krater ontstond mogelijk door werkzaamheden in de omgeving. Voor zover bekend raakte niemand gewond, foto reuters HEERLEN Een 24-jarige man uit Heerlen is giste ren om het leven gekomen toen hij werd aangereden door een lijnbus. Dat gebeurde bij het Duitse plaatsje Geilenkirchen, niet ver van de Lim burgse grens bij Brunssum. De man liep in de berm van de BundesstraGe 221 toen hij door nog onbekende oorzaak geraakt werd door de lijn bus. RIDDERKERK In het Lohmanpark in Ridderkerk zijn meerdere ont hoofde duiven ge vonden. Het is niet bekend hoe de vo gels hun kopje zijn kwijtgeraakt, maar de politie vermoedt dat dit het werk is van een dierenbeul. AMSTERDAM Een 27-jarige vrouw is gisteren opge pakt op Schiphol op verdenking van witwassen. Ze wordt bovendien in verband gebracht met enkele inciden ten in de Amster damse Rivieren buurt eerder dit jaar. In de Oude-IJ- selstraat ontplofte begin mei een handgranaat en een maand later raakte een vrouw gewond bij een schietincident.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 8