'Organiseer economie als een bibliotheek' Abonneedagen in de Winter Efteling! 4 ZEELAND Gerechtshof Den Bosch Is het toeval dat de branden stopten toen de verdachte verhuisde? Justitie denkt van niet. U Ik wil er nog niet eens begraven worden. Ik heb spijt dat ik ooit ben teruggegaan Jullie hebben in één uur opgelost waar Den Haag al 20 jaar mee zit Ga naar pzc.nl/winterefteling De 42-jarige G. R. komt nooit meer terug naar Zeeland. Dat ver telde de verdachte van de branden in 2013 in Oosterland gisteren bij het gerechtshof in Den Bosch. „Ik wil niet terug. Ik wil er nog niet eens begraven worden. Ik heb spijt dat ik er ooit naar terug ben gegaan." Als het aan justitie ligt kan de man die keuze de komende paar jaar niet zelf maken. Advocaat-ge neraal Peter van Hagen eiste giste ren opnieuw een celstraf tegen de man, die twee jaar geleden door de rechtbank in Middelburg werd vrijgesproken van de branden in Oosterland. Hij kreeg een half jaar later wél anderhalfjaar cel voor brandstich ting in Vlissingen. Van Van Hagen moet R. nu in totaal 9,5 jaar de cel in vanwege de branden in Ooster land en het jaar erop in Vlisingen. R. ontkende gisteren opnieuw in alle toonaarden dat hij de bran den stichtte in rolcontainers en schuurtjes in Oosterland. In zijn optiek had de rechtbank het goed gezien. „Ik heb er absoluut niets mee te maken." Maar G. L., die door de rechtbank wel voor enke le van de branden is veroordeeld, had zijn wel naam genoemd. „Maar L. is een verschrikkelijke fantast", vertelde R. met gevoel voor dramatiek. Het is een feit dat de branden stopten op het moment dat L. en R. uit Oosterland vertrokken. Sinds februari 2013 waren er in het dorp tientallen branden ge sticht. In mei 2013 werd R. opge pakt toen hij brandwonden opliep bij een brand in de Lange Achter weg. Een dag later kwam hij door een gebrek aan bewijs al vrij. Be woners van Oosterland gooiden diezelfde week de ramen in van zijn woning. R. werd pas weer opgepakt in juni 2014 na enkele branden in Vlissingen, waar hij toen was gaan wonen. Advocaat Lodewijk Rinsma pleitte er voor zijn cliënt weer vrij te spreken. Hij schoof de schuld vooral in de schoenen van L. Die zou bovendien ook nog wisselend en tegenstrijdig hebben verklaard. De raadsman vond net als de rechtbank in Middelburg dat zijn verklaringen daarom niet kunnen worden gebruikt voor het bewijs. „Deze verdachte heeft te veel ge draaid en te veel gelogen." Het gerechtshof doet 22 novem ber uitspraak. Soms genadeloos. „Dit zijn een beetje huisje-boompje-beestje- verhalen, ik heb niet één idee ge hoord waarvan ik dacht: dat is su per." Bij een ander project is hij juist lovend. „Prachtig gedaan. Jul lie hebben in één uur een pro bleem opgelost waar Den Haag al twintig jaar mee zit." Rau is twee dagen te gast in het kader van Standplaats Zee land. Hij bezoekt bedrijven, wordt voor publiek geïnterviewd en geeft lezingen, de laatste gis teravond tijdens de Contacta in de Zeelandhallen in Goes. Steeds gebeurt hetzelfde. Hij manifesteert zich als de profeet van de circulaire economie. Met behulp van diepzinnige one-li- ners en treffende voorbeelden ontvouwt hij een visie waar nie mand een speld tussen krijgt. De aarde is een gesloten sys teem, doceert hij, en wat we ver kwanselen zijn we voorgoed kwijt. Alle materialen behoren toe aan de aarde, ons verblijf is tij delijk en gedurende die periode moeten we ons als rentmeesters gedragen. Zo kunnen we eindige materialen oneindig beschikbaar houden. „Weet u wat de gemid delde gebruikstijd is van een boormachine?", vraagt Rau maan dagavond tijdens een drukbe zochte Tegenlicht Meet Up in ZB Planbureau en Bibliotheek van Zeeland. Hij geeft ook het ant woord. Drieënhalve minuut. Moe ten we daarvoor allemaal een boormachine aanschaffen? We moeten een einde maken aan ei gendom, wil hij maar zeggen, en betalen voor de service. Geen lamp kopen, maar licht. Geen au to, maar mobiliteit. „Ik heb een zwak voor de bibliotheek", zegt hij. „Zoals het hier met boeken is georganiseerd, zo moeten we on ze economie organiseren." Hij strooit met prikkelende for muleringen. We moeten 'voor denken'. Dat voorkomt dat we achteraf moeten nadenken hoe we dingen moeten repareren. Vastgoed moet losgoed worden. Hoewel hij puntig commentaar geeft op de praktijkvoorbeelden die hij krijgt voorgeschoteld, pre dikt hij vooral een revolutie. „Of jullie idee helemaal klopt, is niet interessant", houdt hij de studen ten voor. „Het gaat om de menta le oefening. We moeten anders le ren denken." CADEAU VAN UW KRANT PZC Club trakteert en betaalt de helft van uw ticketprijs GRATIS PARKEREN woensdag 9 november 2016 Eis van 9,5 jaar cel voor branden Pieter van Klinken Den Bosch G. R., verdachte Architect Thomas Rau in gesprek met een van de werkgroepjes, foto dirk jan gjeltema Zo'n zestig mensen, voorname lijk studenten, staan opgesteld tussen presentaties die zijn op gehangen aan de muren van Werkplaats R, een gebouwtje naast de silo van het Middel burgse architectenbureau Rot huizen. Ze hangen aan de lippen van één man, architect Thomas Rau, die reageert op de presen taties van de werkgroepjes. Ernst Jan Rozendaal Middelburg —Thomas Rau, architect De Efteling verandert in een mooi winterdecor, met twinkelende lichtjes, ijspret en knisperende vreugdevuren. PZC Club biedt u de mogelijkheid om voor de helft van de prijs één van de twee exclusieve abonneedagen in de Winter Efteling te bezoeken. 26 en 27 november zijn bijna uitverkocht, 2 extra abonneedagen op 3 en 4 december a.s. Mis het niet!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 87