Oud-astronaut André Kuipers Minister Plasterk stelt zaken te rooskleurig voor Miljoenen en miljoenen euro's aan zorggeld zouden ze oppotten. Dat beeld klopt totaal niet, zeggen gemeenten in Zeeland. Zeeuwen fietsen het hardst en het verst komt naar Vlissingen en vertelt over zijn ruimte-avonturen. Van Anrooij zwoegt, maar klaagt niet. zeeland 12 Gemeenten houden lang niet zo veel geld over van hun zorgbudget als Den Haag wil doen geloven, zegt een aantal Zeeuwse gemeen ten. Volgens de cijfers blijft bij de dertien gemeenten in de provin cie in totaal 18 miljoen euro op de plank liggen van het geld dat ze hebben gekregen voor jeugdzorg en maatschappelijke ondersteu ning. Voor het andere gebied in het 'sociaal domein' - Werk en In komen - komen de Zeeuwse ge meenten samen 3 miljoen te kort. Per saldo houden ze, volgens het ministerie van Binnenlandse Zaken, dus 15 miljoen euro in de knip. Maar die cijfers deugen niet, zeggen drie gemeenten die veel geld in de knip houden volgens de rapportage. Neem de gemeente Terneuzen. Die zou liefst 5,5 miljoen euro, 14 procent van het budget voor WMO en jeugdzorg, in 2015 heb ben opgepot. Volgens de gemeen te is dit in werkelijkheid 3,6 mil joen euro voor maatschappelijke ondersteuning. Met dat geld wordt een reserve gevormd om te genvallers op te kunnen vangen. Het geld voor jeugdzorg ging schoon op vorig jaar. De gemeente Borsele zou vol gens de opgave van het maandag gepubliceerde overzicht in totaal 16 miljoen euro hebben ontvan gen. Klopt niet, zeggen ze op het gemeentehuis in Heinkenszand. In werkelijkheid is 11 miljoen euro overgemaakt. Borsele hield geen geld over, maar moest zelf bijpas sen. De gemeente Veere zou ruim 2 miljoen euro hebben overgehou- Zeeuwse gemeenten zouden 18 miljoen euro aan zorgbudget overhouden, volgens het ministerie den. Dat zou betekenen dat 20 pro cent van het zorgbudget niet is be steed. Volgens de gemeente klopt dit helemaal niet. Minister Ronald Plasterk stuur de de 'definitieve cijfers' afgelo pen maandag naar de Tweede Ka mer. In de begeleidende brief con stateert hij dat er verschillen zijn per gemeente. Volgens Plasterk 'ligt de verantwoordelijkheid voor de juistheid van de gegevens bij de gemeenten'. Bij het samenstel len van zijn overzicht heeft de mi nister ook gebruikgemaakt van ge geven van het CBS. Plasterk kon digt aan onderzoek te laten doen 'om een beter beeld te krijgen van de duiding van de cijfers en de mogelijke verklaringen'. Gemeenten zijn niet blij met het ontstane beeld van hardvochti ge gierigaards die mensen hun zorg onthouden en op hun centen zitten. VLISSINGEN Zeeuwen fiet sen sneller en verder dan an dere Nederlanders, als je de resultaten van de telweek van de Nederlandse Fietsers bond mag geloven. Met een gemiddelde van 16,6 kilome ter per uur en een afstand van 5,18 kilometer per rit heb ben de Zeeuwen een aardige voorsprong op de rest. Over ijssel komt met 16,3 kilome ter per uur nog in de buurt, maar de fietsers daar leggen gemiddeld maar 4,49 kilome ter af. Limburgers fietsen per rit 4,85 kilometer, maar zijn dan weer langzamer, name lijk 16,0 kilometer per uur. In Nederland deden 28.978 fietsers mee aan het onder zoek, in Zeeland 273. Per pro vincie werd ook onderzocht wat het drukste fietspad is. Dat is, volgens de Fietsers bond, de het fietspad op de Schroebrug in Middelburg. m woensdag 9 november 2016 pzc.nl email: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl ZEELAND 8 Gemeenten balen van cijfers over zorgbudget Theo Giele Vlissingen ZEELAND 2 Geen houden aan Vallen de motoren van een groot schip uit door een blackout, dan is er geen houden meer aan. Het overkwam gisterochtend de bemanning van de Hong- kongse bulkcarrier Grand Amanda voor Terneuzen. Het met ijzererts geladen schip (229 meter lang en 32 meter breed) liep vast op een zandbank. Sleepbo ten van Multraship en Smit wisten de bulkcarrier binnen ruim een uur vlot te trekken. De Grand Amanda moest voor Terneuzen gedeeltelijk gelost worden om naar Gent te kunnen varen. FOTO ADRl VAN DE WEGE -

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 84