'Dit wordt het begin van mijn zoektocht' Oranje in loodzware poule bij EK in eigen land 27 Het Nederlands vrouwenelftal speelt komende zomer op het EK in eigen land tegen Noorwegen, Denemarken en België. WOMEN'S EURO 2017 In de coulissen van het Nieu we Luxor Theater in Rotter dam blijkt de nieuwe ambas sadeur van het EK vrouwen voetbal een fan van het eer ste uur. Pierre van Hooijdonk ver haalt enthousiast over de keren dat hij vroeger naar het vrouwen team van zijn amateurclub SC Welberg keek. Met een worsten broodje in de hand, in de kantine die zijn oma bestierde. Vrouwenvoetbalfans moeten de ze zomer net zo enthousiast raken van het eerste grote toernooi dat in Nederland wordt gehouden, sinds het EK voor spelers onder de 21 jaar in 2007. Toen werd er in de provincie gespeeld. En nu voor een groot gedeelte ook. In Deven- Manon Melis, met 59 goals topscorer van de Oranjevrouwen, beëindigde gisteren haar carrière ter, Doetinchem, Rotterdam, Utrecht, Tilburg, Breda en Ensche de. Op echt gras, want dat wil de UEFA. Daarom moet bijvoorbeeld de kunstgrasmat van het Sparta- stadion eruit. Tijdens het afgelopen WK in Ca nada kwamen de vrouwen nog - zonder resultaat - in opstand om dat ze op kunstgras moesten spe len. „Uiteindelijk viel het mee, dat kunstgras. Maar ik ben blij dat we nu op echt gras spelen", zegt Oran je-aanvoerder Mandy van den Berg. Ze kijkt als geen ander uit naar het toernooi dat het vrouwenvoet bal in Nederland weer een boost moet geven. Dat kan het gebrui ken. De KNVB verhaalt vaak over de stijgende ledenaantallen als het om vrouwenvoetbal gaat, maar de nationale competitie wil maar niet echt van de grond ko men. En de prestaties van de Oran- jevrouwen blijven ook achter, na het succesvolle EK van 2009. Toernooidirecteur Bert van Oostveen hoopt ook op een opkik ker. „Winst zullen we niet maken, het gaat om die boost." Twaalf mil joen kost het toernooi de KNVB. Voor de uitzendrechten zijn de on derhandelingen met landen in Azië begonnen. Brazilië is al bin nen. Van Oostveen mikt op zo'n 200.000 tot 250.000 toeschouwers in de stadions. „Halen we dat, dan zitten we op het aantal van het vo rige EK in Zweden." Wat dat betreft viel de loting gunstig uit. Met een openingswed strijd van het Nederlands team te gen favoriet Noorwegen in Utrecht en een fraaie herhaling van de laatste olympische finale (Zweden-Duitsland). Verder moet Noorwegen tegen Denemarken, Engeland tegen Schotland en de Portugese voetbalsters tegen die van Spanje. In de zaal knikte UE- FA-voorzitter Aleksander Ceferin een paar keer goedkeurend. De poule van Nederland is lood zwaar. Noorwegen is het laatste land dat het EK won, voordat de hegemonie van Duitsland begon als winnaar van de laatste zes edi ties. Denemarken kwalificeert zich vaak voor eindtoernooien, ter wijl België het sterkste land is dat geloot kon worden uit de laatste pot. „Mooi en pittig", zei bonds coach Arjan van der Laan, die voor het eerst actief zal zijn tijdens een eindronde. „Om door te gaan naar de volgende ronde zal alles moe ten kloppen. Onze doelstelling is het halen van de halve finales, maar we willen voor goud gaan." Op voorhand een zware opgave. Op het laatste EK werden de Oran je-vrouwen nog uitgeschakeld in de groepsfase. Na vier maanden niets doen wurmt Hugo Haak vrijdagmiddag zijn imposante, bijna twee meter lange lijf weer in het oranje wed- strijdpak van de KNWU, om daar na zo hard als hij kan drie ronden over de gerenoveerde wielerbaan van Apeldoorn te vliegen. Zijn in ternationale comeback, sinds Haak een maand voor de Olympi sche Spelen zijn plek op de team sprint af moest staan aan Theo Bos. Dat was zo'n harde klap dat hij afgelopen zomer serieus over woog te stoppen met wielrennen. Hoe zijn terugkeer op de team sprint voelt? Als revanche, genoeg doening? Of is het juist een on dankbare taak nu concurrenten als Theo Bos en Matthijs Büchli in Japan zijn? Haak: „De bondscoach vroeg of ik wilde rijden. Je kunt het zien als ondankbaar, maar voor mij is deze wereldbekerwed strijd vooral het begin van een zoektocht. Of ik het weer leuk kan vinden. Ik zit nog maar net weer op de fiets en heb de hele zomer bij wijze van spreken in bed gele gen. Als het trainen weer aanslaat, dan is dat mooi. Zo niet, dan moet ik een andere uitdaging zoeken." Afgelopen weekeinde werd hij samen met Jeffrey Hoogland en Nils van 't Hoenderdaal wel Ne derlands kampioen op de teamsprint, maar er moet nog wel wat gebeuren voor dat Haak weer in zijn beste vorm steekt. „Dat wij won nen, was met zo'n team wel te verwachten. Het was niet dankzij mij. Ik was vrij slecht en mijn tijden waren nog niet heel best. Toen ik na een half uur alweer een finale moest rij den, was ik nog misselijk en stond ik aan de start met een hartslag van 160. Het is net als bij gewone mensen die gaan hardlopen. Je hebt nooit zin en pas onder de douche denk je: het was wel even goed. Ook ik dacht pas 's avonds: ik ben weer een beetje op de goede weg." Want sinds Haak te horen kreeg dat hij niet naar de Spelen zou gaan, raakte hij geen fiets meer aan. Tot drie weken geleden. „Van af die testdagen tot en met de tweede week oktober heb ik hele maal niks gedaan. Geen enkele sport. Ik had vier jaar geleden al les op Rio gezet. Mijn grote doel. Als je dan een maand voor de Spe len zo uit de selectie wordt ge gooid, dan heeft dat zoveel im pact. Daar heb ik het enorm moei lijk mee gehad. Het was echt een rotzomer." woensdag 9 november 2016 KNVB hoopt op boost voor vrouwenvoetbal Nik Kok Rotterdam THE NETHERLANDS POULE A Nederland Duitsland (titelhouder) Noorwegen Zweden Denemarken Italië België Rusland Het EK vrouwen wordt komende zomer in ons land gespeeeld van 16 juli tot en met 6 augustus. Gisteren werd de loting bekend. Engeland Schotland Spanje Portugal Frankrijk IJsland Oostenrijk Zwitserland Rotterdam Utrecht Doetinchem Tilburg Utrecht Doetinchem Rotterdam Breda Tilburg Deventer Enschede POULE FASE zo 16 juli Ned - Noo Den - Bel ma 17 Ita - Rus Dui - Zwe di18 Fra -1 Js Oos - Zwi wo 19 Eng - Sch Spa - Por do 20 Ned - Den Noo - Bel \/r 21 Dui - Ita Zwe - Rus za22 Fra - Oos 1 Js - Zwi zo 23 Sch - Por Eng - Spa ma 24 Bel - Ned Noo - Den di 25 Rus - Dui Zwe - Ita wo 26 1 Js - Oos Zwi - Fra do 27 Por - Eng Sch - Spa KWART FINALE za29 1eA - 2eB 1eB - 2eA zo 30 1eC - 2eD 1eD - 2eC HALVE FINALE do 3 aug E-H F-G RUST FINALE zo 6 I -J Op het laatste moment moest Hugo Haak (25) zijn olympische plek op de teamsprint afstaan aan Theo Bos. Dit weekeinde bij de wereldbekerwedstrijden in Apeldoorn is hij er wel weer bij. Daan Hakkenberg Apeldoorn

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 83