marathon in Zierikzee 'Schaker maakt hele tijd keuzes' Hoe gaat het in zijn werk? Ook andere Zeeuwen tonen zich CLUBHELD Het is de bedoeling dat de leerling uiteindelijk de meester verslaat SINT NIKLAAS Naast Lindy van Anrooij trekken nog meer Zeeuwse veldrijders langs de wedstrijden in Ne derland en België. Shirin, het veertienjarige zus je van Lindy, bijvoorbeeld. Zij rijdt bij de nieuwelin gen-meisjes. In Sint-Niklaas wint ze in die categorie. Een dag later zegeviert ze ook in het Limburgse Schweiberg- Mechelen. Ook Joannathan Duinkerke komt vaak goed voor de dag. Hij wint in Sint-Niklaas de G-cross. Met ruim verschil. „Ik train met Lindy. Daar leer ik veel van", zegt de 27-jarige Goesenaar. „Zij is heel tech nisch en daar probeer ik veel van op te pikken." nog ver voor haar uit. In Sint-Ni klaas, waar de Kapelse dertiende wordt, is het verschil aan de meet zo'n vijf minuten. „Het is voor mij nog niet haal baar om echt tegen hen te rij den", zegt Van Anrooij. „Maar ik wil deze winter wel stappen gaan maken. Het is mijn doel om aan het einde van het seizoen standaard in de top tien te fi nishen." Studie De strijd is ook (nog) niet hele maal eerlijk. Sommige vrouwen leven als prof. Van Aanrooij daar entegen studeert nog. Ze zit in het vierde jaar van de studie com merciële economie aan de Johan Cruyff University in Tilburg. Daarnaast werkte ze tot voor kort ook nog. „Maar dat werd te zwaar", vertelt ze. „Ik ging maan dag, dinsdag en woensdag naar school en werkte op donderdag en vrijdag in de horeca. Tussen door moest ik ook nog zien te trainen. En in het weekend was ik natuurlijk ook druk met spor ten. Maar met dat werken ben ik nu gestopt. Je zag aan mijn resul taten dat de combinatie niet goed was." Nadat ze meer rust nam in de week, won ze meteen haar eerste grote race. Dat was in de Cyclo cross de Balan Ardennes in Frankrijk. „Ik weet dat er tegelij kertijd de wereldbekerwedstrijd van Valkenburg was. Je had er dus niet de sterkste vrouwen rij den. Maar niet alleen die over winning was mooi. Ik reed er voor het eerst weer eens een heel goede wedstrijd. Mijn tempo lag hoog en ik kon echt hard blijven gaan." De Bevelandse hoopt stiekem dat de bondscoach haar ook volgt. Het EK veldrijden is al ge passeerd en daarvoor werd ze niet geselecteerd. Ze had naar ei gen zeggen pech in de drie kwali ficatiewedstrijden. Maar er ko men nog wereldbekerraces en een WK (met wel een aparte wedstrijd voor beloftes) aan. „Vandaag ben ik ook weer de der de bij de beloftes. Op zo'n toer nooi kan ik dus wel een rol van betekenis spelen, denk ik." wen-Duiveland al gepolst. „En daar is men enthousiast." Het La- co Sportcentrum, waarbij men ook wel wat voor het idee voelt, is ook bereid mee te werken. „Daarbij in de buurt kunnen we starten en finishen." Muller wacht alleen nog op een reactie van de Zierikzeese atletiekvereni ging Delta Sport. „Ik hoop dat die ook inhaakt." Het plan is om vanuit één van de buitenlandse zustergemeen- ten van Schouwen-Duiveland de stadsrechten op een sportieve wijze - fietsend of lopend in esta fette - naar Zierikzee te brengen. Muller: „De laatste 42 kilometers van die tocht vormen dan onze marathon. Daar kunnen dan 800 mensen aan meedoen. En een dag later willen we ook een wan delevenement houden voor 800 mensen. Over het parkoers ben ik nu aan het nadenken. Hoe kun nen we een zo mooi mogelijke route over Schouwen-Duiveland maken? Maar daar ga ik, zeker als er meer partijen bij betrokken worden, niet alleen over." Zeeland heeft al de Kustmara- thon (sinds 2003), de Marathon van Zeeuws-Vlaanderen (sinds 2009) en de lange Trail by the Sea (sinds 2015). Of de marathon in Zierikzee na 2019 een blijver tje wordt, kan Muller nog niet zeggen. „Maar wie weet. Als we erin slagen om meteen 800 deel nemers te krijgen, is er waar schijnlijk wel animo genoeg om ook door te gaan." - - CLUBHELDEN VAN DE AMATEUR SPORT Door de bedrijvigheid van Manuel Colsen (39) maken kinderen in Zeeuws- Vlaanderen kennis met de schaaksport. en aantal jaar geleden greep schaakvereni ging Het Witte Paard uit Sas van Gent terug naar het verleden. „Destijds hadden we nog maar vijf jeugdleden", herinnert Ma nuel Colsen zich. „Dat kwam doordat we niet meer op scholen actief waren rondom de stad." Colsen is onder meer vicevoor- zitter, secretaris en jeugdleider van de schaakclub. Sinds men weer lesgeeft buiten de club, is het aantal jeugdleden toegeno men tot zeventien. Het 'schaakonderwijs' dat HWP verzorgt, verspreidt zich over heel Zeeuws-Vlaanderen. „Door de les sen bezoeken sommige kinderen onze vereniging. Of ze zoeken een club in de buurt. Buiten het feit dat de lessen een positief effect hebben op ons ledenaantal, vin den de leerlingen het vooral leuk. Sommigen pakken ook tussen de middag het schaakbord om een potje te spelen." Colsen, tevens teamleider van HWP 5, kwam op zijn twaalfde in contact met de schaaksport. „Voor heen had ik er niets mee. Door mijn broer en een toenmalige jeugdvriend raakte ik enthousiast. Je leert vooruit denken en plan nen. Een schaker moet voortdu rend keuzes maken. Dat sluit per fect aan op het dagelijks leven." Door een tekort aan jeugdleiders werd Colsen in 1997 gepolst of hij de jongste leden wilde ondersteu nen. De inwoner van Groede gaf zijn jawoord en is nog altijd actief De lessen in Sas van Gent zijn el ke vrijdagavond. „Het eerste ge deelte bestaat uit theorie. In deel twee worden er wedstrijden ge speeld. Je ziet bij beginnelingen vaak dat ze overzicht missen. Ze proberen zo veel mogelijk stenen te slaan. Pas later begrijpen ze het echte doel: de koning uitschake len." Diverse Zeeuws-Vlamingen heb ben onder de vleugels van Colsen hun eerste schaakstenen gezet. „Ontwikkeling waarnemen is het mooiste. Het is de bedoeling dat de leerling uiteindelijk de meester verslaat. Als dat te vaak gebeurt, moet ik me echter wel afvragen of ik een geschikte docent ben", be sluit hij grappend. PROCEDURE Joannathan Duinkerke en Lindy van Anrooij bespreken de wedstrijden. Ze zijn ploeggenoten bij Cycling.be/Alphamotorhomes. aan einde van seizoen' Len Wolters Sas van Gent Manuel Colsen van Het Witte Paard, foto camile schelstraete Manuel Colsen Elke sportvereniging heeft ze: helden die al hun vrije tijd in de club steken, maar het liefst op de achtergrond blijven. Die enthousiaste vrijwilligers verdienen een podium. Nomineer en stem Heeft jouw vereniging ook een echte clubheld? Laat het ons we ten. Ga naar pzc.nl/clubhelden, nomineer en stem op jouw held. Wie weet wint jouw club dan wel 10.000 euro. Als je nu stemt maak je zelf kans op een Ford Fiesta. Stemmen kan tot en met 16 november. Winnaar Op 21 november maakt de redactie bekend wie de titel PZC Clubheid in de wacht sleept. De winnaar wordt bepaald door het aantal stemmen, het gemid delde rapportcijfer en de motiva tie (aantal stemmen is dus niet per se doorslaggevend). De PZC-winnaar strijdt op 30 november met veertien andere supervrijwilligers om de titel 'Clubheld van de Amateursport 2016' en de hoofdprijs van 10.000 euro voor zijn of haar club.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 78