Zorgelijke cijfers Nieuwe woningen in centrum Renesse Bedrijfsleven juicht fusie havens toe 2 ZEELAND Kreeft Voor minicampinghouder Jan de Korte is de maat vol. Zijn strijd met de gemeente Veere over vlonders en paaltjes blijft etteren. CONFLICT MINICAMPINGHOUDER Commentaar I eer dan één miljard euro hebben de gemeenten in 2015 overgehouden van het geld dat ze voor jeugdzorg en maat- I schappelijke ondersteuning ontvangen hebben. Deze me dedeling kan kan tot twee conclusies leiden. De gemeenten zitten op hun centen ten koste van mensen die afhankelijk zijn van hun zorg. Of, het kan best een onsje minder met de zorgbudgetten voor de gemeenten. In Zeeland is, volgens deze 'definitieve realisatiecijfers van het sociaal domein in 2015', ruim achttien miljoen euro op de plank blijven liggen. Navraag bij enkele gemeenten roept twijfel op. Terneuzen, Bor- sele en Veere herkennen zich niet in de rapportage. Er zijn, ook landelijk, enorme verschillen per gemeente. De ene gemeente ver staat onder uitgaven voor zorg heel wat anders dan de andere, lijkt het. Minister Ronald Plasterk voelt zelf ook nattigheid. Hij wijst er op dat de gemeenten zelf mogen beslissen hoe ze het geld beste den en dat zijn 'definitieve cijfers' eigenlijk een combinatie zijn van gegevens van de gemeenten en het CBS. Hij kondigt een na der onderzoek aan 'om een beter beeld te krijgen van de duiding van de cijfers en de mogelijke verklaringen' voor de verschillen tus sen de gemeenten. Dat is rijkelijk laat. Onduidelijk is welke rekeningen zijn betaald uit het potje voor jeugdzorg en maatschappelijke ondersteuning. Misschien hebben de gemeenten wel veel meer geld opgepot? Misschien zijn ze veel te voorzichtig geweest met het stempeltje 'zorg' en hebben ze er geld op toegelegd? De cijfers die nu voorliggen zeggen feitelijk niets. De ene gemeente verstaat onder uitgaven voor zorg heel wat anders dan de andere Jongeren hoeven Renesse niet meer uit om op zichzelf te gaan wonen; ze kunnen binnenkort een appartementje huren aan de Zeeanemoonweg. Daar, op de plaats waar accoun tantskantoor WEA zat en ernaast, verrijst over twee jaar een com plex met veertien appartementen en acht bedrijfsruimtes. Eigenaar Ed Troost gaat ze bou wen. „Het komt eruit te zien als een rijtje huizen, oud en nieuw door elkaar. De appartementen va riëren in grootte van 70 tot 200 vierkante meter en zijn bedoeld voor zowel jong als oud." Maar die jongeren, daar draait het met name om in Renesse. „Ik was op een avond in de Stulp met zestig jongeren en die riepen alle maal dat ze hier willen wonen, maar dat ze nergens terecht kun nen", vertelt Troost. „En omdat we die jeugd keihard nodig heb ben in ons dorp, om de boel leef baar te houden, wil ik daar werk van maken. Niet om geld te verdie nen, nee, want winstgevend is dit En omdat we de jeugd keihard nodig hebben, wil ik daar werk van maken project bepaald niet. Leuk wél!" Van de bedrijfsruimtes zegt de ontwikkelaar de helft al te hebben verhuurd, onder meer aan Buurt zorg. Hij laat het eerste gebouw voor de zomer van 2017 neerhalen, het tweede erna. Daarna begint denieuwbouw, die iets meer dan een jaar in beslag neemt. Almanak De conciërge uit Schapenbout ontfermt zich op zijn school over het aquarium. Daarin huist ook een kreeftje. Of beter, huisde. Vlak voor het weekend constateerde de conciërge geen leven meer in het beestje, dus begeleidde hij hem naar de af- valbak. Na het weekeinde ge loofde hij zijn ogen niet. Want wat liep daar over de bodem? Juist, zijn kreeftje! Toen de con ciërge te horen kreeg dat kreef ten soms hun schild afwerpen, viel het kwartje. En werd hij zo rood als een kreeft. Schouwse kust is versterkt Foodelicious Bru komt terug Beiaard verstoken Zierikzee Politiek reageert op begroting istroostig kijkt hij naar de houten paaltjes die nog net de kop opste ken. Mariekerks mi nicampinghouder Jan de Korte staat dinsdag tussen de restanten van de vlonder waarop safaritent Marie Belle stond. Eén van de twaalf vlonders die hij voor 16 november moet verwij deren van de gemeente. Maar De Korte moet ook de tachtig paaltjes per vlonder uit de grond halen. Hij heeft sinds vorig jaar een con flict met de gemeente Veere hier over. Veere weigerde ook een ver gunning voor die vlonders. Een kraan trekt elk paaltje uit de klei. Een enorme klus. 'Marie Lotte' even verderop is al verder onttakeld. De vlonder is inmid dels weg, maar ook daar resteren die paaltjes. „Mijn tenten hebben geen nummers maar namen", ver klaart De Korte. „Marie voor Ma- riekerke natuurlijk. En verder? Tja, gewoon namen." Op de parkeerplaats staat een grote aanhanger met daarop het verwijderde hout. „Vorig jaar moest ik alles verstoken, ik kreeg de vlonders niet onbeschadigd weg. Dit voorjaar gebruikte ik schroeven in plaats van spijkers. Dat scheelt wel. Maar het is zo zonde. Al die arbeidsuren. En waarom?" De Korte is vanaf vori ge week woensdag bezig met het weghalen van het spul. Met hulp van vijf of zes man. Zijn camping is één van de zes tien Farmcamps in Nederland. De Korte: „Op twee moeten de safari tenten na het seizoen weg. De vlonders worden dan met zeil af gedekt. De andere dertien mogen de hele boel laten staan. Ik ben de enige waar echt alles weg moet. Ik snap dat iedere gemeente z'n ei gen regels stelt. Hier moet je je kampeermiddelen in de winter weghalen. Dat is duidelijk. Dat heb ik ook altijd gedaan. Sinds 2013 heb ik die safaritenten. Geen probleem. Tot de gemeente in 2015 opeens eiste dat ik die vlon ders zou weghalen. En zes weken later ook de paaltjes eronder. Die zijn mijn basis, de markering van alles. Zo weet ik waar de waterlei- lk wil dat er eindelijk duidelijkheid komt. Dit kan echt niet nog langer zo doorgaan ding zit, het gas en elektra. Nie mand heeft er last van." Voor De Korte is de maat echt vol. „Bemiddeling is helaas mis lukt. En de uitspraak in de rechts zaak is pas rond 1 december. Maar ja, dan is alles hier al weg. Ik heb de gemeente gevraagd of ze me de tijd wil geven tot die uitspraak. Dat wil ze niet. Dus voor de zeker heid laat ik de gemeente op 11 of 12 november hier controleren als alles weg is. Dat ik straks niet weer voor een onaangename ver rassing kom te staan." Hij sjokt weg richting 'Marie Ro sé', nog meer slopen. Bedrijven in de Zeeuwse havens staan achter een eventuele fusie van Zeeland Seaports en de haven van Gent. Ze denken dat grens overschrijdende samenwerking de beste groeikansen biedt. Maandag werd in Gent tijdens de Vlaams-Nederlandse top de handtekening gezet onder het on derzoek naar fusie. PORTIZ en de VeGHO-Voka Oost-Vlaanderen, de verenigingen van 550 bedrijven die in de havens zijn gevestigd, jui chen zo'n onderzoek toe. Samen worden de Zeeuwse havens en Gent de tiende haven van Europa en de zevende in Noordwest-Euro pa. Hoewel er tussen Nederland en België verschillen in bestuur en regelgeving bestaan, zien de be drijven in de havens dat niet als onoverkoombaar. Ze wijzen erop dat beide havens inmiddels ook commercieel regelmatig samen op trekken, onder meer op buiten landse beurzen waar ze de beide havens als één economisch gebied aanprijzen. Beide verenigingen zien een aantal duidelijke voorde len, zoals schaalvoordelen en kos tenbesparingen. Fusie mag echter niet leiden tot hogere aanleg- en doktarieven. woensdag 9 november 2016 li Wendy Wagenmakers Renesse Ed Troost, ontwikkelaar Tip? redactie@pzc.nl RENESSE Rijkswaterstaat heeft de zandsuppleties bij de Brou- wersdam en Renesse afge rond. Bij de Brouwersdam is 500.000 kubieke meter zand aangebracht. Het strand van Renesse is over anderhalve kilometer opge spoten met 250.000 kubie- ker meter strand. De aanne mer heeft gisteren de bui zen, borden, bouwkeet en bulldozer van het strand ge haald. De kustlijn kan nu weer een stootje hebben. BRUINISSE Festival Foodelicious in de jachthaven van Bruinisse krijgt een tweede editie. Dat maakte initiatiefneem ster Fleur Verloo (foto) van restaurant Oester Soja bekend. De volgende da tum is geprikt op zaterdag 9 september 2017. Bij Food elicious staan de thema's mode, varen en eten cen traal. Tijdens de eerste edi tie in september werd het verwachte bezoekersaantal van 1.500 ruim overtroffen. ZIERIKZEE De oudste beiaard van Ne derland in de Zierikzeese Zuidhavenpoort is weer 'ver stoken'. Dit traditionele Mid deleeuws handwerk is no dig om met enige regelmaat nieuwe melodieën te laten horen op het carillon. De ko mende maanden speelt het carillon 'Arge winter, gij zijt koud' uit 1550. Het andere half uur klinken dit wintersei zoen de sfeervolle beginto nen van Dona nobis pacem (Geef ons vrede). Dat er 21,5 miljoen euro op tafel komt voor nieuwbouw van de Pontes Pieter Zee man in Zierikzee staat wel vast. Maar de Schouwse poli tiek heeft er nog wat voor waarden en suggesties bij. Zo wil D66 een school aan het water. Soap rond Annemarie Zevenbergen —Jan de Korte, minicampinghouder Frank Balkenende Terneuzen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 66