World Tegel Expo! 5 WorldTegelExpo De familie Kennedy liet een zwembad bouwen, Richard Nixon legde een bowlingbaan voor zichzelf aan Nieuw in Nederland! zich tot details. Barack Obama ver ving een Texaans landschap dat George Bush had opgehangen door een schilderij van de opgestoken arm van het Vrijheidsbeeld van Norman Rockwell. Obama liet ook een buste neerzetten van zijn inspirator, de in 1968 vermoorde zwarte dominee Martin Luther King. Torentjes De Obama's blijven na hun ambts termijn in de hoofdstad, als een van de weinige ex-bewoners van het Witte Huis. Ze verhuizen naar een villa in de Washingtonse wijk Kalorama waar ze een leasecontract hebben getekend voor een wat sombere villa met torentjes. Het gebouw heeft een marktwaarde van 6 miljoen dollar en dateert uit 1928. Het optrekje telt negen slaapkamers en acht badkamers. Barack en Michelle willen ten min ste nog een aantal jaren in de hoofd stad blijven wonen zodat jongste dochter Sasha daar haar eindexamen kan halen. Oudere zus Malia begint volgende herfst met een studie aan beroemde Harvard University, na een tussenjaartje. Sunny de 'presi dentiële hond' verhuist uiteraard mee. Ten tijde van Bill Clinton maakte kat Soeks de dienst uit in het Witte Huis. Hij overleed in 2009. Het presidentschap trekt zijn spo ren. Barack Obama kleurt na acht jaar veel grijzer. Bill Clinton en George Bush jr. zagen er doodver moeid uit en jimmy Carter is het ergste voorbeeld. Bij zijn vertrek in 1980 leek het alsof hij vier jaar lang de marathon had gelopen. Elke president staat onder im mense druk. Hij draagt een enorme verantwoordelijkheid, voor de eigen bevolking en voor de wereld. Veel besluiten wegen zwaar, gaan over leven en dood. „Toen ik in het Witte Huis zat be schikten de Sovjet-Unie en ik over 30.000 kernbommen waarmee je de wereld kon vernietigen, en ik moest de vrede bewaren", aldus Jimmy Carter (1976-80). Jetlag Naast de bijna altijd aanwezige vermoeidheid en stress loert het constante gevaar van aanslagen. Bovendien gaat de president ge bukt onder een overvolle agenda met buitenlandse reizen en top ontmoetingen. Voor een president die last heeft van een jetlag, is het leven een hel. Geen wonder dat de gezondheid van de nu gekozen 45ste president al tijdens de verkiezingscampagne een grote rol speelde. Beide kandi daten zijn 65-plussers: Hillary Clinton 69 en Donald Trump 70. Toen Clinton onwel werd afge voerd - als gevolg van een longont steking - en Trump nauwelijks medische gegevens vrijgaf, was het hek meteen van de dam. Veel Amerikanen vragen zich af of de gezondheid van de nieuwe presi dent wel goed genoeg is om de ter mijn van vier jaar vol te maken. Het is in de Amerikaanse ge schiedenis slechts twee keer eer der gebeurd dat een 65-plusser zijn intrek neemt in het Witte Huis. Ronald Reagan was 69 toen hij in 1980 de verkiezingen won, Wil liam Henry Harrison (in 1840) een jaar jonger. Diens gezondheid was zo fragiel dat hij na 32 dagen presi dentschap overleed. Bij zijn beëdi ging liep hij een longontsteking op waarvan hij niet meer herstelde. Elke president heeft deels wel invloed op de druk op zijn bestaan. Controlfreaks als Richard Nixon en Jimmy Carter sliepen nauwe lijks. Zij wilden elk dossier lezen. Ronald Reagan was van het andere uiterste. Hij wilde slechts 'een dagdeel' aan het werk zijn en zijn staf moest de meest ingewikkelde onderhandelingen hapklaar opdie nen, op maximaal een A4-tje. Artsen Maar elke president is in goede handen. In het Witte Huis zit de medische staf vlakbij de Oval Of fice, zijn werkkamer. Artsen heb ben automatisch toegang tot het woongedeelte. Als de president op reis is, zijn de artsen nabij. Alleen de 'dodenzone', de eerste ring rond de president, is het exclu sieve terrein voor zijn bewakers, de Secret Service. Legerarts Connie Mariano diende onder drie presidenten, George Bush sr. en jr. en Bill Clin ton. Zij behandelde ook Hillary Clinton toen zij in 1998 op cam pagne moest worden behandeld voor een bloedpropje. Als de president naar het buiten land gaat hebben zijn artsen alle beschikbare voorzieningen en staf al gecontroleerd voor 'het geval dat'. In de Airforce One gaat altijd reservebloed mee. „De president beschikt over de beste medische zorg", aldus Ma riano. Voor de 45ste president en iedereen die zich zorgen maakt over de gezondheid van het nieuwe staatshoofd is dat mogelijk een geruststelling. Bovendien la ten oud-presidenten zien dat juist zij zeer oud kunnen worden. Rea gan werd 91, Carter en Bush sr. zijn allebei 92. woensdag 9 november 2016 GO De grote doorbraak! Niet eerder ging er zo'n wereld van 'eliikheden i r»- o yvi Met de juiste woonvloer geeft u uw ulHd WWL. woning de juiste statuur. Met Giga CirOOt fOriTiaat XXL tegels van 75x75 tot 160x320 cm. 1200 tegels in graniet, marmer, basalt, tegel woonvloeren travertin en betonlooks. En meer dan 100 soorten keramisch parket! J 3 Keuze uit 50 fabrikaten wereldwijd! Uit Italië, Spanje, Arabische |- emiraten en Brazilië. Als u hier niet slaagt, slaagt u nergens! mo 6000m2 PaULROESCHER Megastore in Rijssen - Plaagslagen 2 (0548) 540 340 Stemmen in Irvine, Californië. foto mindyschauer/ap Donald Trump brengt in New York zijn stem uit, in gezel schap van zijn vrouw Melania. foto mandel ngan/afp Altijd een arts in de buurt voor president op leeftijd Grijs haar. Wallen onder de ogen. Aan elke Amerikaanse president die aftreedt, zijn de loodzware jaren vol stress af te zien. Is het ambt niet te veel ge vraagd voor de nieuwe 65-plus- ser in het Witte Huis? Hans van Zon Rotterdam/Washington Oud-president Jimmy Carter is inmiddels 92 jaar. fotoafp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 5