Het lijk in de woonkamer 7 WAARVAN AKTE Beslist de gemeente dat het vrijwilli gerswerk toetreding tot de arbeids markt bevordert? Dan mag je zelfs een vrijwilligersvergoeding van maximaal 150 euro per maand tot 1500 euro per jaar ontvangen. Je moet wel altijd toestemming vragen aan de gemeente om vrijwilligerswerk te mogen doen. Werknemers die naast hun be taalde baan vrijwilligerswerk doen en vervolgens werkloos worden, kunnen hiermee zonder consequen ties doorgaan. Als je je vanwege je werkloosheid actiever gaat inzetten als vrijwilliger, zal het UWV wel toetsen of daadwerkelijk sprake is van vrijwilligerswerk. Het mag een echte baan vinden bovendien niet hinderen. Houd ook rekening met de maximale vrijwilligersvergoeding van 1500 euro per jaar. Voor mensen met een WGA (Werkhervatting Ge deeltelijk Arbeidsgeschikten) - en IVA (Inkomensvoorziening Volledig Arbeidsongeschikten) - uitkering gel den dezelfde maxima. Misverstand 5 Dat kan wel. Het kan interessant zijn om af te zien van de vrijwilligersver goeding van een (culturele) ANBI, en die dus feitelijke te doneren, als je de organisatie een warm hart toedraagt ANBI-vrijwilligers die een vaste ver goeding ontvangen, kunnen deze weigeren en als gift aftrekken. Dat kunnen zij ook doen met niet-gede- clareerde onkosten, zoals reis-, porto- en kantoorartikelenkosten die, aldus de Belastingdienst, 'volgens maat schappelijke opvattingen vergoed moeten worden'. Uitschrijven uit Kadaster 30 jaar aftrekbaar CLUB Vijftig uur voor de vereniging De notaris DANIELLA TERPSTRA (40) Na een lange vakantie ben ik voor het eerst weer aan het werk. Ons kantoor is tijdens mijn afwezigheid verhuisd en alles is nieuw en onwennig. Waar is de koffie- corner, waar zijn de toiletten, waar staat het kopieerapparaat? Ik voel me als een kat in een vreemd pakhuis. Het feit dat ik de enige ben - mijn collega's voelen zich na een paar weken al helemaal thuis - maakt het gevoel van vervreemding groter. En dan zijn ze ook nog vergeten mijn computer en telefoon aan te sluiten! Tot dat is gebeurd, kan ik niets. De receptioniste komt binnen en zegt dat ze een telefoontje voor me heeft. Ik neem hem aan bij de receptie. Een mevrouw, geen cliënt. Ze vertelt dat haar man is overleden en dat ze een verklaring van erfrecht wil laten opstellen. Die heeft ze nodig om geld op te kunnen ne men van de spaarrekening die, hoewel ze in ge meenschap van goederen zijn getrouwd, op zijn naam staat. Ze woont ver uit de buurt en heeft geen auto. Of ik bij haar langs kan komen, liefst nu meteen. Normaal gesproken zou dat niet zo makkelijk lukken, maar omdat ik hier toch niets kan doen, beloof ik direct op pad te gaan. Ze geeft haar adres, ergens in het buiten gebied. „Het laatste van een rijtje van zes Zo wilde hii huizen", zegt ze. Z.U vvliue IJ Naeenhalfuurtje het, zodat rijden kom ik op de jpHprPPn opgegeven bestem ming. Inderdaad, afscheid van een rijtje van zes - huizen achter een ITI kan nemen slootje. Ik steek een smal bruggetje over en bel aan. De vrouw heeft me zien aankomen en opent direct de deur. Ik betreed het arbei derswoninkje en stap de kleine, overvolle woonkamer binnen. Als ik me omdraai, slaat mijn hart een paar slagen over: daar staat, op een schraag tegen de wand, de open kist met de overledene. Ze ziet mijn schrik. „Zo wilde hij het", verklaart ze. „Opgebaard in de woon kamer, zodat iedereen afscheid van hem kan nemen." Een notariële akte opmaken met een lijk op twee meter afstand: dat heb ik niet eerder ge daan. Het feit dat de echtgenote uit gewoonte af en toe tegen hem praat, alsof hij meeluistert, maakt de situatie behoorlijk onwezenlijk. De overleden echtgenoot ziet er ook nog eens uit of hij niet dood is, maar slaapt. Ik betrap me er op steeds zachter te gaan praten, alsof ik bang ben hem wakker te maken. De overledene is de hele tijd prominent aan wezig. Ik probeer krampachtig de doodskist buiten mijn blikveld te houden, maar zo werkt dat natuurlijk niet. Steeds trekt mijn blik naar de plek waar ik juist niet wil kijken. Als de papieren zijn getekend vertrek ik zo snel mogelijk, opgelucht. Ons nieuwe kantoor lijkt mij opeens een vertrouwde plek. JESSE MEESTER (23) LJE£ woensdag 9 november 2016 GO Financieel journalist Irene van den Berg gaat in op nijpende geldkwesties Een waargebeurd voorval uit een notarispraktijk Een onkostenvergoeding mag je niet weigeren Vragen? Mail naar irene.van. den.berg@pers- groep.nl. Elke week behandelt Irene van den Berg in de brievenrubriek enkele lezersvragen. J.M. van Wijland maakt zich naar aanleiding van het artikel ongerust of ze haar hypotheek had moe ten laten royeren. 'Had ik het Kadaster op de hoog te had moeten stellen toen ik ongeveer 10 jaar geleden mijn hypotheek helemaal afloste?' Maak je geen zorgen. Als je je hypotheek helemaal hebt afgelost, hoef je in principe niets te doen. Als je verwacht dat je de ko mende twintig jaar nog in je huis blijft wonen, is het lo gisch dat je de kosten van een notaris - die is nodig voor het uitschrijven van je hypotheek bij het Kadaster - dan liever op zak houdt. Toch kan het vooraf door halen juist ook geld opleve ren. Je kunt dan namelijk zelf een goedkope notaris kiezen. Op het moment dat je je woning alsnog ver koopt, kiest de koper daar entegen de notaris. En die kan zomaar veel duurder zijn. Bovendien kost het minder tijd wanneer je de hypo theek direct doorhaalt zodra je hebt afgelost. Hoe ouder een hypotheek is, hoe moeilijker het vaak voor een bank te achterha len is of de lening nog loopt. Wil je alsnog verhuizen of bij een andere bank een hypotheek aanvragen, dan gaat dit sneller als de afge loste hypotheek al is ge royeerd. Een aantal oplettende lezers ontdekte een onjuistheid in het artikel. Daarin staat dat de hypotheekrente sinds 2011 maximaal 30 jaar aftrekbaar is. Dat is ech ter sinds 2001. Voorbeeld vergoeding vrijwilligerswerk: Je bent 25 jaar en werkt als vrijwilliger 10 maanden 50 uur per maand voor een voet balvereniging. Je krijgt een vergoe ding van 1.500 euro per jaar. Dat is inclusief de kilometervergoeding a 19 cent per kilometer die je moet maken om naar de voetbalvereni ging te fietsen. Dit be drag wordt in één keer overgemaakt. De vergoeding voor de werkzaamheden be draagt 3 euro per uur. Dat is minder dan het maximum van 4,50 euro per uur. Deze vergoe ding staat niet in ver houding tot de omvang en het tijdsbeslag van het werk dat je doet. Ook het maandmaxi- mum van 150 euro en het jaarmaximum van 1.500 euro worden niet overschreden. Je ontvangt dus een vrijwilligersvergoeding en de vereniging hoeft hierover geen loonhef- fingen in te houden en af te dragen. „De Dorpswerkplaats, zo heet mijn creatieve dagbesteding voor mensen met een beperking in Er- melo. We zijn in april begonnen. Ik werk er zelf 40 uur, samen met twee andere vrijwilligers. Dat doen we alle drie zonder vergoeding." —Johan Nebbeling Bovenstaand verhaal is echt gebeurd. Vanwege beroepsgeheim zijn de namen van de betrokkenen niet vermeld. Reageren? johan.nebbeling@persgroep.nl „Ik ben onder meer bestuurder van een groot VvE beheer in Amsterdam. Laatst kon ik nog bijdragen aan herhuisvesting van vluchtelingen. Mooi werk, naast mijn studie psychologie en werk als ondernemer. Het kost me 10 tot 15 uur per week. Ik krijg maximaal 1.500 euro per jaar vergoed."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 52