Vergelijken zorgpolis loont moeite 6 GELD GOED Vrijwilliger Bijna de helft van de Nederlanders doet vrijwilligerswerk. Vrijwillig werken betekent gelukkig niet altijd zwoegen voor nop. Vijf misverstanden over de vergoedingen van vrijwilligers. Zorgverzekering 2017 et flitsende reclamecampag nes buitelen de zorgverzeke raars komende tijd weer over elkaar om ons over te halen in het nieuwe jaar voor hun zorgpolis te kiezen. Verspilde moeite, want het merendeel van de Nederlanders doet helemaal niets. Slechts zeven procent waagt jaarlijks de sprong naar een nieuwe zorgverzekeraar. Ook ik hoorde lange tijd bij de zit- tenblijvers. Maar sinds ik me er vier jaar geleden in ging verdiepen, verge lijk ik elk jaar en stap ik ook over. Waarom? Voor de praktijkervaring, maar vooral omdat met een beetje handig vergelijken er eenvoudig voordeel uit je zorgverzekering valt te halen. Zo wist ik eind vorig jaar dat ik niet lang daarna voor een wortelkanaal behandeling in de tandartsstoel zou liggen en dat m'n lenzen aan vervan ging toe zouden zijn. Met een uurtje vergelijken en puzzelen met vergoe dingen en premies, vond ik een ver zekering waar ik onderaan de streep het minst zelf hoefde te betalen. Nog wel even checken of ik bij de zieken huizen in de buurt terecht kon en af sluiten maar. De rest gaat vanzelf. Kritisch Nu heb ik het geluk dat ik gezond ben en ik me niet druk hoef te maken of mijn medicijnen wel worden ver goed en ik wel naar die ene fijne fysi otherapeut of arts kan. Maar ook als je minder gezond of wat ouder bent, is het goed om je zorgverzekering kritisch te bekijken en te vergelijken met andere verzeke ringen. Elk jaar verandert de premie, maar ook het aanvullende pakket en de gecontracteerde zorgverleners blijven zeker niet altijd hetzelfde. Dus als de nieuwe polis op je deur mat valt of in je mailbox verschijnt, leg die dan niet zomaar opzij, maar ga er eens goed voor zitten. Welke zorg gebruik je nou echt uit de aanvul lende verzekering en weegt de pre mie wel op tegen de vergoedingen? Een veelgehoord argument om niet te vergelijken is de collectiviteit van het werk. Natuurlijk kan dat voorde lig zijn, maar je hebt nauwelijks keuze en wellicht is er een andere zorgverzekeraar die én een pakket heeft dat bij je past én nog goedkoper is ook. Met andere woorden vergelijken kan geen kwaad, misschien komt er wel uit dat je nu goed zit. Ook dat is dan fijn om te weten. ANNEMARIE MOLS (40) Misverstand 1 Dat zou mooi zijn, maar helaas zijn organisaties niet verplicht een on kosten- en/of vrijwilligersvergoeding te geven. Wel hanteren de meeste het principe dat vrijwilligers zelf geen kosten voor het vrijwilligerswerk hoeven te maken. Sommige organisa ties vergoeden alleen onkosten, zoals het treinkaartje. Andere betalen een vast bedrag per keer dat je komt wer ken. Of ze vergoeden helemaal niets. Ontvang je een uurtarief? Let er dan op dat dit niet meer dan 4,50 euro per uur voor volwassen en maximaal 2,50 euro per uur voor jon geren tot 23 jaar bedraagt. Boven deze grenzen (inclusief de onkosten) is geen sprake meer van vrijwilligers werk en word je aangeslagen voor de inkomstenbelasting. Misverstand 2 Je bent alleen vrijwilliger als je werkt voor organisaties die niet zijn onder worpen aan vennootschapsbelasting (of daarvan zijn vrijgesteld) en dus geen winstoogmerk hebben. Dat zijn bijvoorbeeld sportverenigingen en stichtingen, of Algemeen Nut Be ogende Instellingen (ANBI's), zoals VRAGEN REACTIES goede doelen, welzijnsorganisaties en culturele instellingen. Misverstand 3 De overheid heeft bepaald dat een onkostenvergoeding van maximaal 150 euro per maand, tot een maxi mum van 1500 euro per jaar per vrij williger, onbelast is. Binnen dit maximum van 1.500 euro valt de eer der genoemde vrijwilligersvergoe ding van max. €4,50 euro per uur voor volwassenen en €2,50 voor jon geren tot 23 jaar. Maar ook de (in komsten van) vergoeding voor even tueel ander vrijwilligerswerk, trein kaartjes, gereden kilometers en bij voorbeeld een lunch die je krijgt aan geboden en die terug is te vinden in de financiële administratie van de or ganisatie waarvoor je werkt. Kom je boven deze grens uit? „Dan moet je het gehele bedrag aan onkos tenvergoedingen met bonnen kun nen aantonen, dus ook de eerste 1.500 euro", weet Simone Timmer van Vrijwilligers Centrale Amsterdam. „Als dat lukt, is er ook niets aan de hand. Je hoeft geen belasting te beta len over de vergoeding. Maar wie zijn administratie niet op orde heeft, loopt het risico sociale lasten te moe- ten afdragen." Ronald Hetem van de Vereniging Nederlandse Organisaties Vrijwilligerswerk vult aan: „Houd er ook rekening mee dat je boven de 1.500 euro grens aangifte moet doen. Dat kan heel eenvoudig via het IB- formulier onder het kopje 'overige inkomsten'." Misverstand 4 Wie goed oplet, hoeft zich daarover geen zorgen te maken. Je wordt niet gekort als de vergoeding voor vrijwil ligerswerk maximaal 95 euro per maand tot 764 euro per jaar bedraagt. Overwaarde belast Deze weken overspoelen de verze keraars ons met aanbiedingen van hun zorgverzekeringen voor ko mend jaar. Wat moet je ermee? Sandra Mul geeft advies. woensdag 9 november 2016 Vrijwillig werken loont Iedere vrijwilliger heeft recht op een onkostenvergoeding Elke aangeboden vrijwilligersbaan is vrijwilligerswerk Het maakt de fiscus niet uit hoeveel onkostenvergoeding ik ontvang „Ik werk voor De Weggeefhoek Gilze en Rijen. Wij verdelen goederen onder mensen die van het minimium leven. Elke drie weken hebben we uitgifte. Ik ben er bijna fulltime mee bezig, maar alles wordt vrijwillig gedaan. Mijn ver goeding is nul euro per maand." Als ik vrijwilligerswerk doe, word ik gekort op mijn bijstandsuitkering Sandra Mul is expert Geld Verzekering bij de Consumen tenbond Vorige week beschreef Irene van den Berg waar je mee te maken krijgt als je je hypotheek helemaal hebt afgelost. Cees Stapper vraagt zich af wat het zou betekenen als de overwaarde van je huis wel belast zou worden in box 3. 'In de politiek is erover ge sproken om de overwaarde van een woning naar Box 3 te doen. Wanneer je dus 100.000 overwaarde op je huis hebt, dan moet je daar over belasting gaan betalen. Stel, stel, dat deze regeling er door komt: is het dan nog gunstig om geen hypotheek te hebben? Antwoord: Het Centraal Plan bureau stelde begin dit jaar in derdaad voor om het bezit van een eigen huis te verhuizen naar box 3, waar ook spaar geld en beleggingen onder vallen. En ook de commissie- Van Dijkhuizen, die advies gaf over belastinghervormingen, opperde dit een paar jaar ge leden al. Over de overwaarde van je huis zou je dan 1,2 pro cent vermogensbelasting gaan betalen. Je hypotheekschuld kun je daarentegen juist aftrekken van je vermogen. Maar zowel het eigenwoningforfait als de hypotheekrenteaftrek komt in dit scenario te vervallen. Dat zou inderdaad een grote be lastingverhoging betekenen voor huiseigenaren die hun woning hebben afbetaald. Zij gaan dan ineens een fors be drag aan belasting betalen over hun huis. Bovendien heb ben ze helemaal niets aan het vervallen van het eigenwo ningforfait, omdat ze die be lasting nu door de Wet Hillen toch al niet betalen. Of het zover gaat komen, is nog maar de vraag. En gaat het wel door, dan bestaat ook nog de kans dat bestaande hypotheken worden ontzien.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 51