4 RUMP Vanafvandaag heeft Amerika een zittende president én een nieuwe, gekozen president. Na alle formaliteiten moet president Obama op 20 januari verkassen uit het Witte Huis. Tot die tijd is het wat behelpen in de VS. SÉ®* arack Obama, vrouw Michelle en de mei den mogen nog 77 dagen genieten van de beroemdste ambtswoning ter wereld. Op 20 ja nuari moeten ze hun 132 kamers (waaronder 35 badkamers en zestien woon- of gastverblijventellende stulpje toch heus verlaten. Die tijd is nodig zodat de gekozen kiesmannen formeel hun stem kunnen uitbren gen (19 december) en het Congres nog eens heeft geteld of alle zetels in derdaad bezet zijn (6 december). Maar dan is toch echt het moment daar dat de president-elect het ach tervoegsel van 'de gekozene' mag wegstrepen en de baas wordt. Dat is tegelijk het teken voor de verhuizers om in actie te komen volgens een mi nutieus vastgelegde choreografie. Zes uur hebben de sterke mannen de tijd om het Witte Huis en de West Wing leeg te ruimen en daarna weer in te richten voor de volgende presidenti ele bewoner en diens gevolg. Kopje koffie Op hun laatste dag in het Witte Huis worden de Obama's geacht de nieuwe bewoners te ontvangen bij de noordingang. Ze zullen gezamenlijk een kopje koffie te drinken, en ook hun naaste medewerkers zullen dan eikaars handen schudden. Daarna rijden de president en de president elect gezamenlijk in een limousine naar Capitol Hill voor de inauguratie. Ook de First Ladies zitten samen in een auto, wat deze keer dus voor het eerst in de geschiedenis een gemengd dubbel kan opleveren in de persoon van oud-president Bill Clin ton. Tussen de presidentsverkiezingen en de dag van inauguratie zullen zit tende presidenten doorgaans geen belangrijke knopen meer door hakken of militair ingrijpen. Israël heeft daarvan ooit geprofiteerd door precies in die periode een oorlog te voeren in de Gazastrook (2008). Gordijnen Eenmaal ingezworen kan de nieuwe Amerikaanse president zijn of haar ambtswoning best ingrijpend laten veranderen. De kosten zijn voor rekening van de staat al bekostigden de Obama's zelf wat particuliere wensen. De Kennedy's hielden wel van een beetje glamour en lieten een zwembad bouwen. Richard Nixon legde een bowlingbaantje voor zichzelf aan. Jimmy Carter liet zon nepanelen in de tuin leggen - die meteen weer werden verwijderd door Ronald Reagan. George W. Bush installeerde wat zuiniger spoelbakken en schakelde over op spaarlampen. Barack Obama liet een basket neerzetten op de ten nisbaan. Zijn modebewuste vrouw Michelle Obama nam verschillende ruimtes onder handen, bijvoorbeeld de beroemde zaal voor staatsbanket ten, de State Dining Room. Voor een slordige 6 ton bestelde ze aan nieuwe stoelen, tapijten en gordijnen. De laatste die die zaal onderhanden had genomen was een zekere Hillary Clinton, toen First Lady. Oval Office Elke president richt zijn officiële kantoor naar eigen smaak in. De Oval Office kent de hele wereld als het symbool van de Amerikaanse macht. Hier zit de president tussen de Amerikaanse en de presidentiële vlag als hij op ernstige toon belang wekkende besluiten toelicht. Drie jaar geleden werd de de Oval Office gerestaureerd maar omdat Amerika niet zonder kan, werd tijdelijk een replica gebruikt om maar duidelijk te maken dat het business as usual was. Het bureau zelf blijft al decennia staan. Meestal beperkt de herinrichting woensdag 9 november 2016 Hillary Clinton staat in het middel punt van de be langstelling als ze met haar man Bill gaat stemmen in New York. FOTO ANDREW HARNIK/AP Witte Huis in zes uur Bob van Huët Rotterdam/Washington Barack Obama ver laat op 20 januari de finitief het Witte Huis. FOTO GETTY IMAGES

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 4