BUITEN Fluweel of azijn? ZEELAND 11 De wandeling Of het waar is, weet ik niet, maar ik houd mezelf voor dat het water langs de Schouwsedijk, tussen Zierikzee en zeg maar Brouwershaven en Zonnemaire, Een wekelijkse wandeling de oude rivier de Gouwe is. de Schouwsedijk en Ik vraag mijn schoonmoeder, een geboren Schouwse, of ze meewandelt. Het wordt een rondje door het bos van Schuddebeurs met een oversteek over de Schouwse vaart. In mijn gedachten is die Schouwse vaart dus de oude ri vier. Ik laat mijn fantasie lekker de vrije loop, of die nou onder bouwd is of niet. Wikipedia laat weten dat de rivier de Gouwe van de Oosterschelde (bij Zierik zee) tot de Sonnemare (ik denk het huidige Zonnemaire) liep. Mijn schoonmoeder sluit zich bij mijn gedachte aan. Maar op de vraag hoe de Gouwe precies liep, moet zij ook het antwoord schul dig blijven. Niet gek, want hetzelfde Wiki pedia levert op dat het noordelij ke deel al in 1374 werd afgedamd, waardoor de polder Noordgouwe ontstond. En in 1610 kwam er een dam tussen de eilanden Schouwen en Duiveland. Ver voor mijn schoonmoeders tijd dus. In eerste instantie had ik be dacht om de route langs de Schouwsedijk te volgen, een geas falteerd fiets- en wandelpad, maar mijn schoonmoeder raadt aan ook een stukje Schuddebeurs mee te pakken, een buurtschap met buitenplaatsen. In Schudde beurs ligt een bos met een wan delroute. We zetten de auto aan de Donkereweg bij hostellerie Schuddebeurs en lopen over de Heesterlustweg in de richting van Dreischor en duiken halver wege het bos in. Aan de Zuiddijk komen we langs een paar gepotdekselde wo ningen. Volgens mijn gezelschap zijn dat nog Scandinavische ge schenkwoningen van na de Wa tersnoodramp. Ze vertelt dat haar grootouders ook in zo'n huis woonden. We gaan de bocht om, de Sint Joostweg in en komen weer op de Donkereweg uit. We lopen de Donkereweg af en gaan rechtdoor, over een grashelling, de Schouwsedijk op. We zouden ook even kunnen omlopen rich ting de Lange Blokweg, maar wij volgen het pad van de hond, die voor de kortste route koos. Boven op de dijk hebben we een prach tig uitzicht op Zierikzee. We vervolgen onze weg in de Boven op de Schouwsedijk hebben we een prachtig uitzicht op Zierikzee richting van Brouwershaven, maar na een paar honderd meter zien we een trekpontje over de Schouwse vaart. Het vlot is aan de overkant, maar door aan een touw te trekken haalt mijn schoonmoeder het onze richting op. Het is minder zwaar dan het lijkt en we houden wel van wat avontuur. Ik laat me graag overva ren door deze tijdelijke 'veer- vrouw'. Zo komen we weer in het bos van Schuddebeurs te recht, ditmaal aan de noordweste lijke kant van de buurtschap. Het is de buitenplaats Mon Plaisir. We kunnen linksaf een pad vol gen, maar we zien schuin recht door een veldje met bomen waar bij bordjes staan. Het blijkt het herdenkingsbos te zijn. Er staat zelfs een boom voor een me vrouw die in kamp Sobibor is om gekomen. Na ongeveer een uur lo pen en circa vier kilometer te heb ben afgelegd, komen we bij de vil la Mon Plaisir aan. Althans, een waterloop scheidt ons van de in drukwekkende witte villa aan de Donkereweg. Daar werd vroeger ook op geschaatst, weet mijn schoonmoeder. We besluiten een eind aan onze wandeling te ma ken, want de lucht boven ons wordt steeds dreigender. NATUURJOURNAAL Bij ons aan de dijk staat een aantal schitterende fluweel bomen. Die zijn in een ver verleden geplant om het dagelijks leven in één van de dijkhuisjes een beetje aan het zicht van passanten te onttrekken. Tenminstedaar lijkt het op. Maar misschien was er toch ook nog wel een bijbedoeling. Er zijn weinig bomen en struiken die in de herfst zo mooi verkleu ren als de uit Noord-Amerika af komstige fluweelboom. Daarom is het een gewilde tuinplant, en zoals dat gaat komt het met name in en rond het stedelijk gebied nogal eens voor dat deze exoot verwil dert. Bij een natuurbeheerder gaan dan alle alarmbellen rinkelen. Want verwilderde exoten kunnen ontzettend veel schade aanrichten aan onze inheemse flora en fauna. En dat wordt in deze tijd van globa lisering steeds erger. De fluweelboom is zo genoemd om de fluweelzachte bloeipluimen die de plant in de zomer draagt. Aan de vrouwelijke bloemtrossen ontwikkelen zich vruchten die heel erg zuur zijn. En dat heeft de plant een tweede naam bezorgd, namelijk azijnboom. Het is een zogenaamde tweehui- zige plant; dat wil zeggen dat er mannelijke en vrouwelijke indivi duen bestaan. Alleen de laatstge noemden dragen vruchten. Flu weelboom of azijnboom? Het hangt maar net van je perceptie af welke naam de voorkeur geniet. De oogstrelende kleuren die de bla deren in het najaar hebben passen prima bij de naam fluweelboom. Een lust voor het oog. Maar die andere kant is er ook. Wie zich zorgen maakt om de vele exoten die hier vaste voet in de grond krijgen zal wellicht de naam azijnboom prefereren. Want zor gen om exoten zijn bepaald niet zonder gegronde reden. Om je daar zorgen over te maken hoefje echt geen zuurpruim of azijnpisser te zijn. 4 KILOMETER Buitenplaats Mon Plaisir Hostellerie Schuddebeurs woensdag 9 november 2016 Langs de oude Gouwe door Zeeland. Vandaag: Schuddebeurs. Valeska Nastaly Een tweewekelijkse rubriek over natuur in Zeeland. Chiel Jacobusse Het kleurenpalet van het blad van de fluweelboom in de herfst. _A Trekpontje over de Schouwse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 40