Oekraïnedebat: groen licht voor onderhandeling y 3 Monasch zou breuk hebben geforceerd om eigen partij te kunnen beginnen Stijging in salaris Zijn stoel in de PvdA-fractiekamer bleef gisterochtend leeg. Met strak gezicht stapt Jacques Monasch het Kamerrestaurant binnen. Eerst koffie, voor de kersverse afvallige. De kassadame bemoedigt hem alvast met wat schouderklopjes. Er kan al weer een lachje vanaf. Bij de PvdA is er wat meer verbit tering te bespeuren. Een aantal partijgenoten voelt zich 'ronduit genaaid', zegt een Kamerlid. Niet alleen is men ervan overtuigd dat Monasch de breuk heeft geforceerd om een eigen partij te kunnen begin nen, de manier waaróp steekt ook. Zondagavond spraken Monasch, partijvoorzitter Hans Spekman en vice-voorzitter Marja Bijl nog lang met elkaar op het partijbureau in Amsterdam. Monasch wilde dat de partij het makkelijker zou maken om niet-leden mee te laten stemmen in de lijsttrekkersstrijd. Dat mensen voor 2 euro per maand lid kunnen worden om mee te stemmen en op elk moment weer mogen opzeggen, ging het Kamerlid niet ver genoeg. „Mijn hele campagne was erop ge richt om mensen op straat te overtui gen te gaan stemmen. Maar nu moe ten mensen eerst uitgebreid lid wor den, dat werkt helemaal niet." De partijtop ziet hem als een drei nend kind dat zijn zin al had gehad. Ze komen geen millimeter bij elkaar, maar spreken volgens Spekman wel af pas de volgende dag om 12.00 uur bekend te maken dat Monasch niet in de race zou blijven. Spekman had de ochtend namelijk nodig om zijn zieke zus te begeleiden bij een af spraak in het ziekenhuis. Monasch zegde alle begrip toe, maar stuurde de volgende ochtend om 8.47 uur toch al het nieuws de wereld in. Daarin stelde hij dat de partijtop hem geweerd had, precies het omgekeerde van wat er gebeurd was volgens Spekman. „Pijnlijk", al dus een betrokkene. Monasch stond zo anderhalf uur lang op een voorsprong in de pub- Hij zei ineens dingen over integratie die ik hem in de fractie nooit heb horen zeggen liciteit. Hij schetste het beeld dat hij niet mee mocht doen van Spekman, terwijl die dat niet tegen kon spreken. Monasch houdt het op een misverstand, zegt hij in reactie. Betrokken PvdA'ers zijn er hoe dan ook van overtuigd dat de voormalige partijstrateeg doelbewust op een vertrek heeft aangestuurd. Monasch is al jaren een kritische geest binnen de fractie, maar hij nam steeds meer afstand van de partij waarvan hij al sinds zijn 16de lid is. Zo wilde hij veel minder vluchtelingen toelaten en noemde hij hoofddoeken een vorm van vrouwenonderdrukking. „Hij zei ineens dingen over integratie die ik hem in de fractie nooit heb horen zeggen", schampert een oud-collega. Wantrouwen Vorige week dreigde hij zelfs een motie van wantrouwen tegen het kabinet-Rutte-Asscher in te dienen. „Hij heeft zich in een onmogelijke positie gemanoeuvreerd", zegt een ander Kamerlid. „We hebben alles geprobeerd om hem erbij te houden, maar hij bleef maar zuur doen." Sterker nog, vanuit de fractie wordt benadrukt dat niemand zoveel 'com fort' is geboden als Monasch. Zo stond zijn medewerker tot zijn volle beschikking, werd hij helemaal vrij- TOESLAG gelaten voor bijeenkomsten met zijn achterban in Friesland en stemde hij meermaals tegen de fractie in, zon der dat dit chagrijn opleverde. „Juist Jacques kreeg alle vrijheid", aldus een insider. Vreemd Dat Monasch zijn afwijkende stand punt over het Oekraïnereferendum noemt als belangrijkste reden voor vertrek, gaat er niet in. Hij vindt dat het kabinet het associatieverdrag in de prullenbak moet gooien. Vreemd, vindt PvdA-Kamerlid Marit Maij. „Al in april hebben we in de fractie besloten hoe we hiermee om moeten gaan. Hij had toen ook de ruimte om anders te stemmen. Het is raar dat hij dit nu een reden noemt om uit de fractie te stappen." Op merkelijk is ook dat Monasch zelf drie jaar geleden in Kiev zijn steun uit sprak aan demonstranten die meer samenwerking met de EU eisten. Monasch ontkent met klem dat hij een breuk heeft geforceerd. „Ben je mal. Ik was niet op ramkoers. Ik heb tot het einde alles geprobeerd en nooit mijn hakken in het zand gezet." Over een nieuwe partij wil hij nog niets kwijt. Daar gaat hij in z'n woonplaats Sneek eerst 'maar eens een paar dagen over nadenken'. De partijen die juist vinden dat de regering de referendumuitslag moet respecteren, hadden gister avond tijdens een debat geen goed woord over voor de handelswijze van het kabinet. Een motie van wantrouwen van Kamerlid Louis Bontes (VNL) - die het verweer van Rutte niet eens wilde afwachten - kon echter niet rekenen op een meerderheid. Vorige week kondigde het kabi net na ruim een halfjaar dralen 'in het landsbelang' aan langer de tijd te willen nemen om een manier te vinden het verdrag toch te ratifice ren. Volgens Rutte zijn de gevolgen niet te overzien als Nederland zijn handtekening onder het associatie verdrag tussen de EU-landen en Oekraïne weghaalt. Dan dreigt in stabiliteit in Europa en wordt Poe- tins Rusland in de kaart gespeeld. SP-Kamerlid Jasper van Dijk noemde Ruttes opstelling 'je rein ste huichelarij'. PW'er Harm Beer- tema was al even kritisch: „Het siert u niet dat u de verantwoordelijk heid voor oorlog of vrede op het bordje legt van de nee-stemmer. Dat vind ik schandelijke politiek." Ook het CDA houdt vol dat het kabinet de uitslag van het referen dum uit democratisch oogpunt moet eerbiedigen, al erkende CDA- leider Sybrand Buma dat niet ieder een in zijn partij er zo over denkt. Het kabinet hoopt dat Europees gezinde CDA-senatoren uiteinde lijk in kunnen stemmen met een onderhandelingsresultaat. Ook lijkt het te kunnen rekenen op de steun van D66, dat Rutte 'knarsetandend' meer tijd geeft om in Brussel een extra verklaring overeen te komen. 'Niet geloofwaardig', oordeelt de SP. Kiezers worden 'belazerd', meent de PW. Ex-PvdA'er Jacques Monasch de buteerde tijdens het debat als een mansfractie. Hij riep Rutte op zijn handtekening onder het associatie akkoord weg te halen en een nieuw verdrag uit te onderhandelen. Alles wijst erop dat Jacques Monasch een breuk met zijn PvdA heeft geforceerd, zeggen zijn ex-partijgenoten. Zij weten het zeker: hij heeft de lijsttrekkersstrijd gebruikt om zijn eigen partij te lanceren. woensdag 9 november 2016 GO Tobias den Hartog Deborah Jongejan Den Haag Oud-collega Jacques Monasch wil op dit moment niets zeggen over een nieuwe partij, fotobart MAAT/ANP Het salaris van Monasch stijgt nu hij zijn eigen frac tievoorzitter is van wat officieel de Groep-Monasch heet. Hij krijgt als fractievoorzitter een toeslag van 1 procent bovenop het gewone salaris van een Kamerlid a 7.705,27 euro bruto per maand. Voor elke collega die hij eventueel krijgt, komt er 0,3 procent van dat bedrag per zetel bij. Premier Mark Rutte kan aan de slag in Brussel. Een Kamermeer derheid geeft hem de tijd om in Europa te onderhandelen over een extra bijlage bij het Oekraï- neverdrag. Dat moet recht doen aan de bezwaren van het nee kamp bij het referendum van april dit jaar. Hanneke Keuitjes Laurens Kok Den Haag Premier Rutte tijdens het Tweede Kamerdebat, fotoanp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 3