'Kristallnacht herdenken om ogen te openen' II 8 ZEELAND ANDRÉ KUIPERS COLLEGE RUIMTEVAART a lukkig hoef ik niet te dansen en te zingen, het is gewoon storytel ling." Veel voorstellingen zijn snel uit verkocht, u bent populair. „Dat komt ook door de materie. Het is exotisch, magisch, vreemd. Maar dit succes verrast me wel. Mijn publiek is tussen de 5 en 95, van ingenieur tot huisvrouw. Op vallend veel kinderen, zelfs 's avonds." Bent u cultureel onderlegd? „Muziek is belangrijk als sound track in mijn leven. Vooral mu ziek uit de jaren zeventig, Pink Floyd, Vangelis, de tijd dat mijn droom begon met het lezen van sf-boekjes. Ik hou ook van jazz, zo als het Willem Breuker Kollektief, van filmmuziek en klassiek, de Carmina Burana. In het theater ga ik wel eens naar ballet, naar mu ziektheater als Stomp, of naar voor stellingen met een historisch ver haal zoals Anne, War Horse en Sol- 28.000 kilometer per uur niet al leen de palmeilanden van Dubai kunt zien, maar ook de boot naar Texel. Afgelopen zomer stond Kui pers even extra in de picture. Zijn Sojoez-capsule, waar hij zijn twee de ruimtetrip mee maakte, werd naar Nederland overgebracht, de Space Expo in Noordwijk. „Ik ben erg blij dat hij hier is, het is toch cultureel erfgoed. We zijn destijds zwartgeblakerd geland op de step pe van Kazachstan, maar hij is he lemaal gerestaureerd." Wetenschap in het theater werkt, kijk maar naar Freek Vonk Waarom wilde u het theater in? „Voordat ik astronaut was, gaf ik als arts al lezingen over de medi sche aspecten van de ruimtevaart. En later, als astronaut, ook. Als je geselecteerd wordt, ben je ook een spreekbuis, een ambassadeur voor de ruimtevaart. Die lezingen wa ren vaak besloten, voor gespeciali seerd publiek. Ik kreeg steeds meer aanvragen van 'gewoon' pu bliek. Werd benaderd om gaatjes te vullen in het theater. Dat wer den er tweehonderd. Super. We tenschap in het theater werkt, ze ker als je het leuk kunt brengen, kijk maar naar Freek Vonk, Midas Dekkers, Robbert Dijkgraaf. Ik kan nu veel mensen bereiken met deze materie. Ook dankzij een enorm goede beamer trouwens." Bent u wel eens zenuwachtig voor een optreden? „Zenuwachtig is een groot woord, maar het moet wel goed gaan. Ge- Geen Nederlander was ooit zo lang in de ruimte als André Kuipers. Over zijn ervaringen geeft hij nu met succes colleges in het theater. Zondag 13 november staat hij om 14.30 uur in CCXL in Vlissingen. Het is november, be hoorlijk aan de frisse kant voor de tijd van het jaar. Toch is er sprake van opwar ming van de aarde. Merk je daar in de ruimte eigenlijk iets van, van de klimaatsverandering? André Kuipers knikt. „Zeker. Je ziet oorzaken en gevolg. Ontbos sing, erosie, bosbranden, luchtver vuiling, overbevissing, hoe de dij ken erbij liggen, en licht, enorm veel licht. Voor de echte data heb je natuurlijk satellieten nodig." Twee keer heeft Kuipers (Am sterdam 1958) 'gevlogen', zoals hij het noemt, in 2004 en in 2011-2012. De zorgen die hij zich maakt over de aarde, zijn een belangrijke reden waar om hij in CCXL in Vlissingen een uitge breid ruimtevaart college zal geven. Een college in 'na tuurkunde op middelbare- schoolniveau' met als belang rijkste bood schap: we moe ten zuinig zijn op onze mooie, maar 'kleine kwetsbare' aarde. Ook gaat Kuipers in op het belang van de ruimtevaart en geeft hij en pas sant een uniek inkijk je in het leven van een astronaut. „Heer lijk om die verwonde ring en verbazing te zien over die gekke wereld waarin we leven." Waar je je zoal over kunt verbazen? Dat je op een hoogte van 400 kilometer en met een snelheid van Vandaag wordt in Middel burg de Kristallnacht her dacht in de Burgerzaal van het stadhuis aan de Markt. Stich ting Synagoge Middelburg, de Joodse Gemeenschap Zeeland en het Etty Hillesum Onderzoeks Centrum (EHOC) pleiten voor een jaarlijkse herdenking. In de nacht van 9 op 10 november 1938 hielden de nazi's een georga niseerde actie tegen de Joden. In heel Duitsland - maar ook in Oos tenrijk en een deel van Tsjecho- Slowakije (Sudetenland) - werden Joden vermoord, synagogen in brand gestoken en winkels en be drijven van Joden vernield. De brandweer mocht branden niet blussen. De omschrijving Kristall nacht verwijst naar het glinsteren de glas dat de straten bedekte. Daarom wordt ook wel gesproken van 'nacht van het gebroken glas'. Aad Vos, Stichting Synagoge Mid delburg: „Omdat die nacht de gro te vervolging van de Joden be gon." Klaas Smelik, EHOC: „Het was zelfs een sleutelmoment, omdat het geweld door de staat was geïni tieerd en georchestreerd." Vos: „Wij vinden dat belangrijk, omdat we zien dat het antisemitis me en de vreemdelingenhaat in al gemene zin op dit moment toene men. Je kunt van het verleden le ren door het zichtbaar te maken." Smelik: „In 1938 zag je hoe in een moderne Europese staat de knop omgezet kan worden als door de staat gesanctioneerd ge weld toegepast wordt. Met eerst wetten en daarna geweld werd een deel van de bevolking vogel vrij verklaard. Ik heb zelf wel eens gedacht: hoe konden ze zo dom zijn in 1938? Maar we beleven nu hetzelfde. Kijk naar ontwikkelin gen in Turkije, kijk naar hoe we met vluchtelingen omgaan. Door de Kristallnacht te herdenken, kun je mensen de ogen openen." Vos: „In de Burgerzaal van het stadhuis vindt vanaf 14.00 uur een bijeenkomst plaats, met de voorstelling Philip Mechanicus, Wachten op transport. Mechani cus was een Joodse journalist die voor de oorlog werkte voor het Al gemeen Handelsblad. Hij werd ge deporteerd naar Westerbork en hield een dagboek bij. De voorstel ling wordt gespeeld door zijn kleindochter Elisabeth Oets. Klaas Smelik geeft bovendien een le zing." Smelik: „In Westerbork leerde Philip Mechanicus Etty Hillesum kennen. Ze schreven beide een dagboek en Mechanicus las zijn werk aan haar voor om te horen wat zij ervan vond. Ik vertel in mijn lezing over de relatie tussen Philip Mechanicus en Etty Hil lesum." Etty Hillesum werd geboren in Middelburg. Het EHOC is sinds vorig jaar oktober in Middelburg gevestigd, bij het Zeeuws Archief, en verricht en coördineert het on derzoek naar haar dagboeken. De herdenking van de Kristall nacht in het stadhuis van Middel burg begint om 14.00 uur en duurt tot ongeveer 16.00 uur en is vrij toegankelijk. woensdag 9 november 2016 'We moeten zuinig zijn op onze kwetsbare aarde' André Kuipers Dieter van den Bergh FOTO BOB BRONSHOFF Maurits Sep Wat was de Kristallnacht? In Nederland en Middelburg gebeur de niks. Waarom is het dan toch be langrijk deze nacht te herdenken? Waarom moeten we dat vanaf nu jaarlijks gaan herdenken? Wat gebeurt er vandaag tijdens de herdenking in Middelburg?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 37