Sint Laurens blijft nog even in spanning over behoud gymzaal DE WEEK WALCHEREN 7 Staatsbosbeheer kapt honderden populieren omdat ze oud en ziek zijn Kaalslag is onvermijdelijk om van de Boomdijk bij Nieuw- en Sint Joosland op termijn weer zo'n karakteristieke dijk te maken. SS VAN HET 'Het vierde gewas CADEAUH BIJ AANKOOP VAN TEN MINSTE €15,-AAN BOEKEN woensdag 9 november 2016 Met zijn honderden populieren vormde de Boomdijk een visueel scherm tussen Nieuw- en Sint Joosland en de industrie in Vlissingen-Oost. foto-s lex de meester Voor de kerst zijn de zeshonderd populieren neergehaald. Er ko men vierhonderd nieuwe bomen terug. Maurits Sep Nieuw- en Sint Joosland Ze beschermen fietser en wande laar tegen weer en wind. Vormen een visueel scherm tussen dorp en industrie. Maar bovenal maken de populieren van de Boomdijk één van de meer karakteristieke dijken op Walcheren. Toch gaan ze tegen de vlakte, al le zeshonderd. Staatsbosbeheer laat ze kappen. Noodgedwongen, want ze zijn oud en ziek. Zou de zaag er niet in gaan, dan zouden ze vroeg of laat bezwijken onder een harde windvlaag. 'De conditie van de bomen is over het alge meen slecht tot matig', stelt Staats bosbeheer. Ze vormen een gevaar voor de verkeersveiligheid en kun nen schade veroorzaken aan de omringende landbouwgronden. „De bomen hebben hun beste leeftijd gehad", zegt Karei Leef- tink van Staatsbosbeheer. „De af gelopen jaren zijn er al takken af gevallen." In het voorjaar al heeft Staats bosbeheer de dorpsvereniging van Nieuw- en Sint Joosland ingelicht. „Natuurlijk vinden we het zuur. De Boomdijk zonder bomen is ge woon een dijk", zegt Lia Zwemer, secretaris van de dorpsvereniging. „Maar ja, de bomen dreigen om te vallen. En dan heb ik liever dat ze gekapt worden dan dat iemand er één op zijn hoofd krijgt." Niet leuk dus, maar als het nood zakelijk is, dan moet het maar, vindt de dorpsvereniging. En eind oktober is Staatsbosbeheer begon nen met het kappen van de bo men. Voor de kerst moet de klus zijn geklaard, zegt Leeftink. „Ik denk dat er tien of vijftien blijven staan, omdat die belangrijk zijn voor spechten en vleermuizen." Volgens de boswachter komen in het voorjaar vierhonderd nieu we bomen terug. Dat zijn natuur lijk kleinere bomen, dus het zal nog heel wat jaren duren voordat de Boomdijk weer die groene ader in het Walcherse landschap is. „Wij hebben wel voorgesteld om niet alleen populieren te plan ten, maar ook te denken aan ande re soorten. Dan krijg je meer af wisseling", zegt Lia Zwemer. Of dat gebeurt, is nog niet duidelijk. Staatsbosbeheer houdt het in een persbericht nog op '...(waarschijn lijk) populieren'. De nieuwe bo men komen vooral aan de noord zijde van de dijk. „De zuidzijde is een bloemdijk. Daar heeft de be- groeiiing licht nodig en dus kun nen we daar niet te veel bomen planten", verduidelijkt Leeftink. De dorpsvereniging komt dins dag 15 november bijeen. Dan zal de bomenkap op de Boomdijk vast wel ter sprake komen, ver wacht Zwemer. Het werk is im mers in volle gang en de Boom dijk is een geliefde plek voor haar dorpsgenoten. „Om te fietsen vooral. Wandelen gebeurt er wat minder, ook omdat er vaak auto's met paardentrailers rijden. Maar het is ook een gevoel. De Boom dijk was met zijn populieren visu eel een scherm tegen Vlissin gen-Oost. Dat zijn we kwijt. Het gaat een mensenleven duren voor dat die nieuwe bomen weer zo groot zijn." Het heeft 'een grote impact op de belevingswaarde van de dijk', beseft Staatsbosbeheer. Maar het is 'noodzakelijk om op termijn een dijk van gelijke waarde terug te krijgen'. Hij blijft niet definitief open, maar gaat voorlopig ook niet dicht. Sint Laurens blijft dus nog een tijdje in spanning over de toekomst van hun gymzaal. Maurits Sep Middelburg De raadsvergadering gaf gistera vond niet de gewenste duidelijk heid aan de inwoners. Een actie vanuit het dorp op de tribune, in clusief protestbord, en een motie van LPM en PvdA ten spijt. Wethouder Chris Dekker on derzoekt wat er met de gymzaal moet gebeuren. Er wordt nu vol gens B en W (te) weinig gebruik van gemaakt en het kost de ge meente wel veel geld om de zaal open te houden. Het dorp wil de gymzaal ech ter niet kwijt. Twee gymgroepen sporten er en de leerlingen van basisschool De Palmenhof krij gen er gymles. Voor de leefbaar heid van het dorp is de zaal ook van groot belang, vindt de dorps vereniging. Dat pleidooi is goed gehoord door de PvdA en de LPM. Die par tijen dienden gisteravond een motie in om de gymzaal open te houden. SP en GL steunden dat, maar gevieren hadden ze te wei nig kracht om hun motie binnen te halen. WD, SGP, CU, CDA en D66 vonden de motie te voorba rig - precies zoals wethouder Dek ker had gezegd. Dekker benadrukte dat hij nog bezig is met een onderzoek naar het gebruik van alle gemeentelij ke accommodaties. Om die reden wilde een meerderheid van de raad dat onderzoek afwachten. Dan kan de toekomst van de gymzaal in Sint Laurens worden afgewogen tegen die van andere gymzalen. Volgens Dekker is het onderzoek klaar voor de zomer van 2017. De gymzaal blijft intus sen gewoon open. 2 T/M 12 NOVEMBER - Chris de Stoop - 'Het is zuur. Zonder bomen is de Boomdijk gewoon een dijk' Het vierde gt Chris de Stoop

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 36