3 Alleen Zeeland kent geen zwakke scholen Kamervragen over Brouwerseiland rn 2 JANVANDAMME Houtconstructie onder de grond ARCHEOLOGISCHE VONDST Column DE STELLING Vandaag: Gemeenten moeten campinghouders koesteren Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters &0NAL& TRUMP SCHRIJFT GESCHIEDENIS ALS &E SEKSIST WE &E VERENISbE STATES! HUM EERSTE VROUWELIJKE PRESIDENT SCHONK. Inter Scaldes op één in Gault Millau Nieuw album Yentl de Boer Energietarief DELTA stijgt ZIERIKZEE 50-plussers taboe op Zeelandbrug Zeeland is de enige provincie zon der zwakke basisscholen. Landelijk waren er aan het begin van dit jaar m zwakke basisscholen, blijkt uit gegevens van de Onderwijsinspec tie. Als de kwaliteit van het onder wijs tekortkomingen vertoont, kan de inspectie een school als zwak of zelfs zeer zwak aanmerken. De school krijgt maximaal twee jaar de tijd om de kwaliteit weer op orde te krijgen. Het aantal zwakke scholen neemt gestaag af. In 2012 waren er landelijk nog 202. In september van dit jaar was dat bijna gehalveerd tot 111. Het aantal zeer zwakke scholen is echter al enkele jaren stabiel op 14- Zeeland valt op in de cijfers met geen enkele zwakke of zeer zwakke school. Drenthe kent verhoudingsgewij s de meeste zwakke scholen: veer tien, ofwel 5,1 procent van het to taalaantal. Ook de provincies Flevo land (3,7 procent) en Groningen (3,2 procent) zitten relatief hoog. Fries land, Limburg, Noord-Brabant en Utrecht scoren juist goed. Na de lokale en de provinciale is nu ook de Haagse politiek wakker ge schud over Brouwerseiland. Tweede Kamerlid Jan Vos (PvdA) heeft minister Melanie Schultz van Infrastructuur en Milieu vragen ge steld over het vakantieresort in de Grevelingen. Namens de fractie geeft het ka merlid aan dat het plan niet past na alle maatschappelijke onrust over kustbebouwing. Hij wijst op het overaanbod aan recreatiewoningen in Zeeland en vraagt de minister of die wel weet dat 'heel veel bewo ners van de eilanden' (Schouwen- Duiveland en Goeree-Overflakkee, red.) dit project helemaal niet wil len. Verder richt het kamerlid de aandacht op beschermde dieren- en plantensoorten in de Grevelin gen, de stikstofnormen, de grenzen van Natura 2000 en de windsurfers, waarvan hij zich afvraagt of die niet worden verdrongen door het plan. „Zijn alle belanghebbenden ge hoord?", wil Vos weten. En wat kunnen zij nog doen om hun argu menten te laten meewegen? reclameblokje Onze eigenste premier heeft een Ook last van verkiezings koorts? Ik probeer de Trumps en Clintons een beetje op afstand te houden. Zoals ik het land via alle media in de huiskamer krijg, is het niet hele maal mijn piece of cake. Trigger- happy, een raar idee van vrijheid, en vooral ook heel erg luidruchtig overtuigd van hun eigen waarden en gelijk. Toen ik gisterochtend de herfst- vorst instapte was Middelburg stil. Geen wind, dan liggen we buiten het geruis van stad en omliggende wegen. Er moest gekrabd worden, voor het eerst dit najaar. Ik condo leerde de boer even verderop. Zijn vader was overleden, diep in de tachtig, maar daarom niet minder droevig. We spraken over hape rende gezondheid en falende zorg. In de auto op weg naar mijn werk in Vlissingen schetterde de radio tussen het geraas van de ruitenbla zer door. Trump hier, Clinton daar. Het zal toch niet dat die losgeslagen miljardair wint? U weet inmiddels hoe de vlag erbij hangt. Straks mogen we zelf weer. Onze eigenste premier was al zomergast bij de VPRO en schiet nu bijna da gelijks voorbij in een popi-jopi re clameblokje. 'Ik, nee wij...' Het is me even ontschoten wat hij met mij sa men wil doen. Met verkiezingen moet ik altijd terugdenken aan het verhaal van mijn vader. Hij zat voor de KVP in de gemeenteraad van Groede. KVP, in de tijd van de verzuiling was dat de Katholieke Volkspartij. Op de markt van ons dorp stond een groot bord, waarop de politieke partijen hun affiches konden plakken. Libe ralen, roden en christelijken namen alle ruimte in beslag. Mijn vader twijfelde. Als gerespecteerd burger kon hij zich toch niet op klaarlichte dag met een trapje, een emmer be- hangselplak en een affiche op straat vertonen? Tegen middernacht heeft hij de stoute schoenen aange trokken, als een diefin de nacht. Hij werd herkozen. woensdag 9 november 2016 Koorts Reageer op pzc.nl Gisteren: Ik hoop dat de Kamerverkiezin gen ook zo span nend worden 281 reacties KRUININGEN Manoir Restaurant Inter Scaldes in Kruiningen voert de Gault Millau-lijst aan. Het tweesterrenres taurant krijgt opnieuw 19,5 punten van de res taurantgids. Ook De Leest in Vaassen en De Librije in Zwolle, beide drie sterrenrestaurants, behalen 19,5 punten. De Kromme Watergang in Hoofdplaat (twee ster ren) scoort 18,5 punten en staat vijfde, Pure C in Cadzand-Bad staat ne gentiende met 17,5 pun ten. KRUININGEN Op 19 november ver schijnt het nieuwe album van het muzikale caba retduo Yentl en de Boer. M'n snoep: Live in het Concertgebouw. Het album telt twaalf nieuwe nummers, die afgelopen zomer zijn opgenomen tijdens twee concerten in Amsterdam. Hetzelfde programma bracht het duo in september op het Zeeland Nazomerfestival. Yentl Schieman (foto), de helft van het duo, is af komstig uit Kruiningen. MIDDELBURG De variabele energieprijs voor klanten van DELTA stijgt per 1 januari. Ten opzichte van 1 juli van dit jaar scheelt dat de klant 19 euro per jaar. Wie een driejarig vast contract heeft, is gemiddeld 7 euro per jaar meer kwijt. Het energiebedrijf moet de consumentenprijs ver hogen omdat de inkoop prijzen voor energie voor het eerst sinds jaren weer stijgt. Vooral gas wordt duurder. Om schade aan het be weegbare brugdek te voorkomen mag uitzon derlijk zwaar tranport, 50 ton en meer, voortaan niet meer over de Zee landbrug. Het gaat daarbij bijvoorbeeld om mobiele kranen. Uitzonderlijk zwaar transport zal voort aan moeten omrijden via de N57 of de A4. SLUIS Een enorme houtconstructie uit eind zestiende, begin zeven tiende eeuw is opgegraven in Sluis. De vondst met meer dan dertig grote balken werd ontdekt toen de provincie Zeeland een duiker bij de buitenwallen wilde aanleggen, in de buurt van Steenen Beer. De constructie diende als sluis, droogdok of scheepshelling en houdt verband met de kreek Lapscheurse gat die daar rond die periode lag. Doordat het hout onder het grondwaterpeil ligt, is het goed be waard gebleven. De duiker die op die plek voorzien was, is ver plaatst. De put waarin de balken zich bevinden, is weer dichtge maakt zodat ze niet uitdrogen. Er is ook een monster van het hout genomen, om verder te onderzoeken waar het hout vandaan komt en hoe oud het precies is. foto provincie zeeland Rolf Bosboom Vlissingen Wendy Wagenmakers Brouwersdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 2