m 14 Taliban verantwoordelijk voor 90 procent van wereldwijde heroïneproductie w TS De radicaalislamitische Taliban veranderen Afghanistan in een narcostaat. De teelt van opium, grondstof voor heroïne, groeit er explosief. Een gebied van 2000 vierkante kilometer, zo groot als de provincie Limburg, in Afghanistan is nu be bouwd met papaverplanten. Vol gens de VN-organisatie voor drugs en misdaad (UNODC) is dit jaar is al 4.800 ton opium geproduceerd, bijna 50 procent meer dan vorig jaar. Afghanistan is wereldwijd de grootste leverancier van opium, de grondstof voor heroïne. Veel boe ren stappen over op papaver omdat de plant goed groeit in het dorre klimaat. De opium levert boven dien meer op dan graan of andere landbouwgewassen. Gesteund door de Verenigde Sta ten, die in 2002 een offensief be gonnen tegen de Taliban, zou de Afghaanse regering korte metten maken met de productie die drugs handelaren miljoenen oplevert. Kordaat vernietigden militairen hele velden vol met planten. Het heeft weinig uitgehaald. De radicaalislamitische Taliban voeren een verbeten strijd tegen de Af ghaanse regering en leggen strenge islamitische wetten op aan de be volking in de gebieden die ze onder controle hebben. In tal van gebieden heeft de Afghaanse overheid weinig of niets meer te vertellen. Precies in die ge bieden is de teelt van papaver ex plosief gegroeid. Vooral de zuide lijke provincie Helmand geldt nu als een bakermat van de opiumhan- del. De Afghaanse overheid zegt dat het niet lukt om papavervelden te vernietigen, dit is vanwege de aan wezigheid van de Taliban te gevaar lijk. Miljard Volgens de Verenigde Naties ver dienen de Taliban jaarlijks onge veer een miljard euro aan de opiumhandel. Het geld wordt on der meer gebruikt voor het rekrute ren van strijders en het omkopen van politieagenten, militairen en politici. Toch vormen de drugs niet de belangrijkste inkomstenbron van de Taliban. Ook met afpersing, ontvoering en illegale mijnbouw harkt de beweging geld binnen. „Lange tijd is er een relatie gelegd tussen papaverteelt en armoede onder de boeren, maar daar zijn de deskundigen vanaf gestapt", zegt Jorrit Kamminga, Afghanistanex- pert bij het Instituut Clingendael. „Er zijn allerlei subsidies voor boe ren zodat ze bijvoorbeeld saffraan of granaatappels kunnen verbou wen om in hun levensonderhoud te voorzien. Dat ze toch kiezen voor papaver is omdat ze zelf de Taliban steunen of de extremisten hen tot de teelt dwingen." De opium wordt in laboratoria in Afghanistan zelf of in een van de omliggende landen verwerkt tot heroïne. De drugs zijn vooral bestemd voor de Russische en Europese markt. Onder meer in Scandinavië is de vraag fors. Ook in een aantal Oost-Europese landen neemt het heroïnegebruik onder jongeren weer wat toe, weet Kam minga. Het aanbod van Afghaanse opium is volgens hem momenteel groter dan de vraag. „Daarom slaan de Taliban een deel van de drugs op. Als een soort goudvoorraad." Europa Er wordt nu acht keer meer papaver verbouwd dan voor de Amerikaanse invasie, die begon in 200t. Afghanistan is nu goed voor negentig procent van de wereldwi jde heroïneproductie. „De Amerikanen hebben geen direct belang bij het terugdringen van de papaverteelt. De opium eindigt toch niet op de Amerikaanse markt", zegt Kamminga. „De Eu ropese landen ondervinden wél problemen door de drugs. Zij zouden dan ook meer moeten doen om de Afghaanse autoriteiten te steunen in de strijd tegen de pa paverteelt. Nu maken landen geld over, maar ze gaan vervolgens niet na waaraan dat geld wordt besteed." De anticorruptiewaakhond Transparency International schaart Afghanistan steevast onder de meest corrupte landen ter wereld, naast Somalië en Noord-Korea. Niettemin pompte het Westen sinds 2002 al zeker veertig miljard euro in het verbeteren van de leefomstandigheden van de Afgha- nen. Onlangs spraken wereldlei ders in Brussel af om de komende vier jaar nog eens omgerekend 14 miljard euro over te maken. Heroinestromen vanuit Afghanistan woensdag 9 november 2016 GO w A Veel boeren stappen over op papaver omdat de plant goed groeit in het dorre klimaat. Opium levert bovendien meer op dan graan of andere landbouwgewassen, fotoafp Taliban maakt Afghanistan heroïnestaat nummer één Gerben van 't Hof Kaboel Turkije Afghanistan Irarv-^^j Midden^;^kisbm^ Oosten China Canada ZUIDOOST- AZIË OOST AFRIK/ ZUID- AFRIKA, Rusland OCEANIË Export/doorvoer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 14