13 Vier Rotterdamse vrienden, één concert in Parijs. Deze week is het precies een jaar geleden dat Ferry i Zandvliet de drempel J van concertzaal Bataclan overstapte. M Hij overleefde. Ataris brein terreur BATACLAN EEN JAAR NA HET BLOEDBAD Als je denkt dat je doodgaat, gajenietde held uithangen erry Zandvliet denkt dat hij doodgaat. Of nee, hij denkt niet, hij voelt. Op de grond van de concertzaal waar de kogels hem om de oren vliegen, doet hij wat zijn oerinstinct hem in geeft. Hij ligt op de grond, houdt zich stil. Bewegingloos zoals de pakweg 1.500 man om hem heen. Sommigen omdat ze dood zijn. Anderen, zoals hij, omdat ze niet doodwillen. Dit zou een verhaal kunnen wor den dat lezers doet sidderen, ze een brok in hun keel geeft. Een verhaal over de terreur van IS, blinde angst, kruipen tussen lichamen, tientallen slachtoffers, een bloedbad. Maar dat wordt het niet. Ferry (38) wil vertellen hoeveel meer er is, naast die ene vreselijke avond. Ja, alles veranderde, op het moment dat hij recht in het gezicht van een van de zelfmoordenaars in Bataclan keek en op het nippertje wist te ontsnappen. Maar niet alleen ten kwade. „Ik heb juist een heel mooi jaar achter de rug. De band die wij als vier vrienden hebben gekre gen, is er één die nooit meer verbro ken kan worden - op deze aardbol zijn maar drie anderen die écht we ten wat ik heb meegemaakt. En ik heb zo veel steun gehad, van mijn omgeving, maar ook van vreemden. Ze waren lief, begripvol. Ik heb mooie mensen ontmoet, die ik an ders nooit had leren kennen." Neem het stel dat hem opving, na dat hij omhoog durfde te komen van de vloer in Bataclan. Toen met kalasj- nikovs een einde was gemaakt aan het feest dat de rockband Eagles of Death Metal bouwde, rende weg, zo hard hij kon. Het theater uit, blind door de deuren de straat op, een café in. Zijn vrienden was hij toen allang uit het oog verloren. „Als je denkt dat je doodgaat, werkt alleen je reptie lenbrein, een gebied diep in de her senen. Op zo'n moment is het ieder voor zich - je gaat de held niet uit hangen." Niet wetende of zijn vrienden nog leefden, belandde hij in een keuken van een café. Daar belde hij zijn moe der. 'Bonjour', zei ze vrolijk, niet we tende wat zich in de lichtstad af speelde. Toen vertelde haar zoon, over de schoten, maar ook dat hij in orde was. Na dat telefoontje stond hij daar, in shock, zijn kleren onder het bloed. Een verpleegster zag hem en ontfermde zich over hem. Véronique werd zijn reddende engel. „Ze nam me mee naar haar appar tement in een mooi oud pand. Er was daar een enorme trap, die leidde naar de vierde etage. Ik moest bukken, het plafond was veel te laag voor mijn 1,80 meter. Tijdens het concert was het me al opgevallen hoe ik over ie dereen heen kon kijken." Vanuit de veiligheid zag Ferry hoe op Cnn verslag werd gedaan van alles wat hij in werkelijkheid had gezien. Langzaam drong tot de wereld door wat hij en zijn vrienden hadden meegemaakt: de realiteit die Ferry zelf amper kon bevatten. Die nacht lukte het de vier vrien den uiteindelijk contact met elkaar te leggen. Eerst appte de één, toen kwam een bericht van de ander. Lang was het wachten op nieuws van de laatste, maar diep in de nacht werd duidelijk: ze hadden het gered. Allemaal. Gelukkig, anders was dit verhaal - zijn verhaal - totaal anders geweest. Dat beseft Ferry. Lang na de aanslag dreef hij nog op de adrenaline. Het opgejaagde gevoel verdween niet in de auto, waarmee AANSLAGEN Veiligheidsdien sten hebben één van de centrale figuren achter de aanslagen in Parijs en Brussel kunnen identificeren. Het gaat om de 32- jarige Belg Ous- sama Atar, die in Syrië verblijft. Int onderzoeken dook steeds de naam op van een figuur die zich Abou Ahmad noemde. Nu hij is geïdentificeerd als Oussama Atar. Twee van de daders in Brussel zijn familie van Atar. de vrienden op eigen houtje in één rechte lijn naar huis reden. Ook niet op het moment waarop Ferry zijn fa milie zag. Hij hield afstand, bang de controle te verliezen. Maar dat hij erbovenop zou ko men, dat wist hij. Zijn werk als fysiotherapeut heeft Ferry terugge bracht tot vier dagen om tijd te ma ken voor een nieuwe baan: het geven van motivatiespeeches. Daarmee wil hij laten zien dat er leven is, in zijn geval na een aanslag, maar ook na an dere tegenslagen. „Ik ga niet in zak en as zitten. Pas nog was ik terug in Parijs, bij het echtpaar dat me heeft geholpen, voor de documentaire die over ons is gemaakt. Met zijn vieren zijn we uitgenodigd om naar Molen beek te komen, naar de wijk waar de daders van de aanslagen in Parijs vandaan kwamen. Daar hebben we een rondleiding gekregen en zijn we in een café geëindigd - een ontzet tend leuke dag." En het optreden van The Eagles of Death Metal was speciaal. In België zagen ze alsnog het optreden dat ze op de 13de november vorig jaar had den willen zien. „Het was fantas tisch, ontspannen ook. Heel speci aal." Vanavond schuiven de vrienden nog één keer aan bij Tan en wordt de documentaire over het afgelopen jaar uitgezonden. Maar naar één plek volgde de camera Ferry niet - naar de plek des onheils, Bataclan. Dat is nu nog gesloten, maar als het straks de deuren weer opent, wil Ferry er heen. Bang laat hij zich niet maken, door die ene macabere show waar hij ge tuige van was. „Ik hou nog altijd de nooduitgangen in de gaten. Eigenlijk vind ik dat iedereen dat zou moeten doen. Maar ik blijf niet thuis om wat er is gebeurd en dat zouden anderen ook niet moeten doen. Niemand moet zich laten leiden door angst. We hebben nog getwijfeld, of we naar Parijs zouden gaan of juist naar een andere plek. Maar we kozen nu eenmaal voor Parijs." woensdag 9 november 2016 'De nooduitgang hou ik nog steeds overal in de gaten' Carla van der Wal Rotterdam Ferry Zandvliet keerde onlangs terug naar Bataclan, de plek van het bloedbad. FOTO MARCO DE SWART

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 13