CDA: geef alle ernstig zieken een zorgbuddy 10 Ouders nemen initiatief uit onvrede over bestaande aanbod Ouders nemen vaker het heft in handen omscholen op te richten of over te nemen. Ze zijn ontevreden over het aanbod of zien dit als laatste kans om een school te behouden. Het animo om zelf een school op te richten groeit, merken deskundi gen. Op tientallen plekken in het land staan scholen die onlangs door vaders en moeders zijn neergezet. Daarnaast zijn nog eens tientallen ouderclubs bezig om een alternatief voor hun kinderen te verwezenlij ken. De Vereniging van vrijescholen telde 35 initiatieven in de afgelopen drie jaar. In elf situaties heeft de school de deuren al geopend. De Verenigde Bijzondere Scholen (VBS) kreeg het afgelopen jaar zo'n tien hulpvragen binnen en in het Netwerk Democratische Scholen lopen nog vijf projecten. Ouders komen met vernieuwende scholen, omdat ze ontevreden zijn over het bestaande aanbod. Dan zijn er nog de Verenigde Zelfstandige Dorpsscholen waarin ouders knokken voor het voortbe staan van de laatste school in een dorp. De vereniging kan pas vol gend jaar met een experiment be ginnen, waarin ze scholen verzelf standigt en overneemt. Maar voor- zitter Jan Schuurmans Hess merkt dat ook in andere plaatsen ouders opstaan om te voorkomen dat de schooldeuren sluiten. „Ik kreeg al leen al de laatste twee weken van zes ouders telefoontjes met vra gen", zegt hij. Wachtlijsten De Vrije School Rotterdam-West is het tweede schooljaar ingegaan. Ouders konden geen geschikte school voor hun kinderen vinden. De bestaande vrijescholen kamp ten met wachtlijsten of waren niet in de buurt. Scholen die wél in de wijk stonden, waren óf zwart óf wit. „Een gemengde school die het redelijk doet, is moeilijk te vinden. Maar als bewoner van een diverse stad wil je je kind laten kennisma ken met alle culturen", verklaart Laura Kwak. En dus besloten ze zelf een school te stichten: een vrije, met veel aandacht voor natuur en diversiteit. Vorig jaar augustus beleefden zo'n 50 kinderen hun eerste dag op de fonkelnieuwe basisschool. In drie kleuterklassen en één groep 3. Nu, ruim een jaar later, gaan al ruim 120 kinderen naar de nieuwe basisschool. Er is al een wachtlijst, want de school kan en wil niet te snel groeien. De komende maan den komt er een vijfde kleuterklas bij, een zesde volgt in het nieuwe jaar. Dat het zo ver zou komen, had den de ouders niet zien aan komen. Begin 2014 bezochten ze een in formatieavond van een aantal en thousiaste initiatiefnemers vanuit het vrijeschoolonderwijs. Die wilden peilen of er interesse was voor meer vrijeschoolonderwijs in de stad. De boodschap aan het einde van de avond verraste de ouders: als je dit wil, moet je zelf aan de slag. „Ik dacht echt: oh, moe ten we zélf iets doen? Wat dan?", herinnert Roswitha Abraham zich. In de zoektocht naar de geschikte school belandden ze in een acht baan. Want ga er maar aan staan: ze moesten zelf ontdekken hoe ze een school konden opzetten. Toch valt bij deze ouders geen spijt te bespeuren. 'Hun' vrije- school is precies wat ze voor de toe komst van hun kinderen willen. „Het is magisch om hier rond te lo pen", omschrijft Abraham. Toetsdruk „Het piept en kraakt in het onder wijsbestel',' constateert Rob Mar tens, hoogleraar Onder wijsvernieuwing. Ouders willen meer dan de traditionele scholen hun kinderen bieden. Ze zijn bij voorbeeld ontevreden over de toetsdruk. Bovendien zien ze de sa menleving snel veranderen, maar lijken scholen in de tijd te blijven hangen. Martens: „Scholen ervaren die druk van ouders ook en zijn meer aan het nadenken over ver nieuwingen." Dat ouders het heft in eigen han den nemen, past in deze tijd, zegt Menno Fenger, hoogleraar Gover nance en Institutionele Dynamiek van Moderne Verzorgingsstaten. „Burgers vinden dat het onderwijs, maar ook kinderdagverblijven en woningcorporaties, te ver van hen af staan. Ze willen zelf inhoud kun nen geven aan dergelijke belang rijke zaken", betoogt hij. Met soci ale media is het makkelijker gewor den: „Zielsverwanten kunnen el kaar eenvoudig vinden en de krach ten bundelen." Het lukt niet alle ouders een school op te richten, omdat de eisen voor bijvoorbeeld leerlingaantallen hoog zijn. Zeker voor middelbare scholen krijgen nieuwkomers nau welijks een voet aan de grond. Buddy's zijn er om patiënten bij te staan in de emotionele achtbaan die ze ondergaan gedurende hun ziekteproces. Maar ook bij prakti sche zaken kan de ondersteuner in springen. Zo zal deze vrijwilliger de patiënt begeleiden bij het bezoeken van artsen en specialisten, maar ook ontspannende activiteiten onder nemen met de zieke. „Je kunt in zo'n zware periode heel goed ie mand gebruiken die het zorgdool- hof snapt", aldus CDA-Kamerlid Hanke Bruins Slot. „Minister Schippers moet, samen met de pa tiëntenorganisaties, kijken of zo'n zorgbuddy in de ziekenhuiszorg landelijk kan worden geregeld. Ze ker nu steeds meer mensen ouder worden en chronische ziekten krij gen." Uit onderzoek blijkt volgens Bruins Slot dat veel mensen niet begrijpen hoe de gezondheidszorg in elkaar zit of wat de informatie betekent die ze over hun ziekte of gezondheid ontvangen. Een Europese studie komt zelfs uit op een schatting 29 procent van de Nederlanders, in totaal 5 miljoen mensen. Het idee van de buddy in de zie kenhuiszorg is overigens niet nieuw: in 2015 liep er een project in de omgeving van Rotterdam in sa menwerking met de Erasmus Uni versiteit. Een landelijke invoering kwam nooit van de grond. Nu be staan zulke buddyprojecten her en der in het land, maar ze zijn vaak zieltogend. „Hoe gaan we het zo van de grond trekken dat iedereen er ge bruik van kan maken? Dat is de Je kunt in zo'n zware periode heel goed iemand gebruiken die het zorgdoolhof snapt vraag", zegt een woordvoerder van de Patiëntenfederatie. „Iedereen heeft recht op een onafhankelijk zorgondersteuner, die kan helpen bij het keukentafelgesprek voor thuiszorg. Maar diezelfde hulpver lener moet ook mee kunnen gaan naar het ziekenhuis of verplee ghuis. Als het de laatste daad van dit kabinet is om zulke ondersteuning landelijk te regelen, zeggen wij geen nee." Het geld voor de landelijke oplei ding van buddy's kan wat het CDA betreft komen uit het preventie potje. Minister Schippers maakte vorige week nog bekend dat de ko mende vijf jaar 21,9 miljoen euro extra beschikbaar komt voor dat doel. De Tweede Kamer praat vandaag over de zorgbegroting. woensdag 9 november 2016 GO Zelf school oprichten wint aan populariteit Ellen van Gaaien Den Haag AOuders Laura Kwak, Roswitha Abraham en Wieneke Gunneweg (vlnr) met leerlingen van de Vrije School in Rotterdam, fotomarcodeswart ■A Bruins Slot. fotocorsalverius Het CDA wil de 'zorgbuddy' lan delijk invoeren, de vrijwilliger met een speciale opleiding die ernstig zieken helpt en begeleidt als ze door de medische molen gaan. Ook de Patiëntenfederatie ziet hier brood in. Edwin van der Aa Den Haag Hanke Bruins Slot, CDA-Kamerlid

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 10