9 De andere continenten wachten in spanning af. Sleept Trump straks alle landen mee in zijn klimaatfantasie of krijgen we een nieuwe clash met Rusland onder Clinton? Opwarming van de aard? Kijk naar buiten, het sneeuwt! B! ij ons zal het rond vijf I uur 's nachts zijn. .Vladimir Poetin hoort Ihet aan de ontbijttafel. Er zit een nieuwe vriend in het Witte Huis of een vrouw die hem haat. Zijn Chinese collega Xi Jinpin pakt met zijn stokjes een Jiaozi, een gevuld deegballetje voor de lunch. Hij moet niks hebben van die onge manierde blaaskaak. Ergens ver stopt in het kalifaat kijkt de ont wakende Abu Bakr al-Baghdadi, de leider van de terreurgroep Is lamitische Staat (IS) nerveus naar zijn 30 mobieltjes voor breaking news. Met Donald gaat het nog meer bommen regenen. Heel Mexico blijft na Ent re Correr y Vivir, de populaire raceserie a la Fast Furious, aan de buis gekluis terd. Komt er een muur langs de noordgrens? In het onzekere Europa gapen de nachtbrakers en ontwaken dege nen die hun wekker hebben gezet vol vragen. Hoe ver kunnen po pulisten het straks bij ons schop pen? President Donald Tramp bevestigt na het Oekraïne-referen- dum, de Brexit en het Waalse verzet tegen een EU-handelsak- koord met Canada definitief dat 'times are changing'. Bullshit Maar ook in Bangladesh, Tsjaad en Kiribati weten ze dat dit een be langrijke dag of nacht wordt. Een tje waarop je kleinkinderen je later zullen aanspreken want een van de twee kanshebbers op het Amerikaanse presidentschap be weert meer van klimaatopwarm- ing te weten dan 99 procent van de internationale wetenschappers. Donald Trump zou de enige staatsman ter wereld zijn die kli maatverandering afdoet als 'bull shit'. Internationale verdragen er wat aan te doen gaat hij annuleren. „Opwarming van de aarde? Kijk naar buiten, het sneeuwt", zei hij afgelopen winter tijdens een bij eenkomst met fans. En daar viel weinig tegenin te brengen want inderdaad, het sneeuwde echt. Trump informeert zich vooral met wat hij op Facebook leest. Hij vindt, om met de scheidende pres ident Obama te spreken, de mening van een Nobelprijswin- nende natuurkundige net zo plau sibel als 'een vent die in zijn on derbroek teksten de wereld in stuurt vanaf de computer in de kelder van zijn moeder'. Zelfs Kim Jong-un, de geflipte leider van Noord-Korea en Robert Mugabe, de paranoïde president van Zimbabwe nemen kli maatverandering serieus. Net als die inwoners van Bangladesh en de Cookeilanden die zonder de inzet en betrokkenheid van het machtigste land ter wereld straks van hun land zullen worden gespoeld door het wassende water. Of die boeren van in de Democra tische Republiek Congo die hun akkers voor hun ogen zien wegspoelen als gevolg van erosie en ongekende stortregens. Donald Trump heeft veel afwijkende ideeën, maar die over het klimaat kunnen heel de wereld meesleuren. Maar misschien valt het mee. Toen in januari 1981 de Amerikaanse B-acteur Ronald Reagan het Witte Huis betrad hield de wereld evengoed zijn hart vast. Er werd economische en poli tieke chaos voorspeld, een kern oorlog met Rusland dreigde zelfs. Maar achteraf brachten Reaganomics (in Europa geholpen door Thatcherisme) welvaart, al werd die lang niet even eerlijk verdeeld. En Reagans kruistocht tegen 'Het Rijk van het Kwaad' bracht de Sovjet-Unie op de knieën. De kans op een nieuwe confrontatie met Rusland lijkt groter als Hillary Clinton de baas wordt. „Ik geloof nog altijd dat de Verenigde Staten de laatste, goede hoop op aarde zijn", zei ze on langs. 'Slechte hoop' bieden al die het Kremlin aangestuurde hackers die haar missie trachtten te tor pederen. Samenwerking De eerste vrouwelijke president van de Verenigde Staten kent de wereld misschien beter dan haar eigen land. Ze belooft nauwe samenwerking met Europa in de strijd tegen terrorisme én uitvoer ing van het Klimaatverdrag van Parijs. Sterker, Clinton wil haar land tot 'de eerste groene super macht van de wereld maken'. Ze weet waar ze over praat. Als minis ter van buitenlandse zaken be zocht ze 112 landen, inclusief de Cookeilanden, Bangladesh en de Democratische Republiek Congo. dinsdag 8 november 2016 GO de wereld Bob van Huët —Donald Trump

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 9