rump 8 Of Donald Trump nu wint of verliest, hij gaat de toekomst van Amerika bepalen. Misschien heett hij dat zelfs al gedaan. Het land zal nooit meer hetzelfde zijn. Trump heeft zó veel geroepen, beloofd en gedreigd tijdens zijn campagne, dat hij aan vier jaar niet genoeg heeft om alles af te vinken. e de haat heeft gezien, zal hem niet licht ver geten. Wie de haat heeft ge hoord, weet dat het nog lang niet voorbij is. Als de koortsdroom van de afgelopen maanden één ding helder aan het licht heeft gebracht, dan is het dat Amerika tot op het bot is verdeeld. Wat we tot nu toe hebben meegemaakt in de debatten, in de media, tijdens toespraken, op stiekeme tapes, in nachte lijke tweets, in verdonkere maande e-mails; het was niet meer dan een aanloop. Het echte werk gaat mor gen beginnen. Dus wat als.... ...Trump wint. Zijn binnenlandse to-do- lijst is schrikbarend lang, waar moet hij beginnen? Met het opsluiten van crooked Hillary? Het bouwen van die muur op de grens van Mexico (rekening te bezorgen bij president Enrique Pena Nieto)? Het opschonen van de Republikeinse partij, die hem eigenlijk alleen maar heeft dwars gezeten? Afreke nen met die vieze vuile kapi talisten op Wall Street? Het uitzetten van al die illegale im migranten? Het Hooggerechtshof volstop pen met conservatieve rechters die de koers van Amerika voor de komende generaties gaan bepalen? Het fixen van het gemanipuleerde politieke systeem? Trump heeft zó veel geroepen, beloofd en gedreigd tijdens zijn campagne, dat hij aan vier jaar niet genoeg heeft om alles af te vinken. En laat hij iets lopen, dan kan hij rekenen op flink protest van zijn fanatieke aanhang, die per slot van rekening niet voor niets op hem heeft gestemd. ...Trump verliest. In dit geval zijn er twee mo gelijkheden. Of hij trekt zich dis creet terug (niet waarschijnlijk, gezien zijn karakter). Of hij blijft vol doorgaan op het pad van de revolutie die hij predikt door te zeggen dat hij de uitslag niet ac cepteert vanwege fraude. Mis schien begint hij inderdaad wel zijn Trump TV, haalt hij het rechtse FOX News rechts in en blijft hij in beuken op het door hem verfoeide systeem. Hoe het ook zij, het gevoel van woede en onmacht dat hij naar de oppervlakte heeft ge bracht, gaat niet verdwijnen. Zijn fanatiekste aanhangers menen zelfs dat ze de verkiezingen sowieso al hebben gewonnen. De standpunten over blank, Amerikaans nationalisme die ze voorheen nergens kwijt konden, staan nu prominent op de agenda, verwoord door een kandidaat van een belangrijke politieke partij. Voor hun is de nieuwe tijd be gonnen. ...Clinton verliest. Ze trekt zich discreet terug, en gaat samen met Bill lezingen geven. ...Clinton wint. Dan krijgt ze te maken met een schrikbarende hoeveelheid landgenoten die tegen heug en meug voor haar hebben gestemd of haar tot in het diepst van hun wezen haten. Zij moet al die de- plorables de hand reiken, en zeggen: „Ik begrijp jullie, ik heb jullie gehoord, ik ga jullie helpen." Die mensen gaan niet luisteren, zeker niet in het begin, maar ze moet het blijven proberen. Als ze zich terugtrekt in haar Washingtonse bubbel, en overgaat tot de orde van de dag, dan is ze verloren. Dan zien we bij de vol gende verkiezingen een Donald Trump die op zijn sloffen de 46ste president van de Verenigde Staten wordt. Het enige dat Hillary Clinton de komende vier jaar zal moeten doen, is het land weer verenigen. En dat is misschien nog wel het moeilijkste van alles. dinsdag 8 november 2016 VS versus Mark van Assen m I™'"' 11 [(HBTiir ;j ILLUSTRATIE RUBEN L. OPPENHEIMER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 8