i 7 Nieuw-Zeeland brengt herinneringen aan wittebroodsweken terug In 2002 waren ze er nog op huwelijksreis. Nu zijn Willem-Alexander en Maxima terug in Nieuw-Zeeland. Hoewel er veel is gebeurd in vijftien jaar, lijken ze nog net zo gelukkig als toen. Ze vullen elkaar aan, x zijneen hecht team en gaan samen ^j^shoppen. én beslissing, één ac tie van het staatshoofd is Nederland verwij derd van een gewa pende strijd met I Nieuw-Zeeland. Of I beter, met de oor spronkelijke bevolking van het land, de Maori. Met volop ceremonieel vertoon worden koning Willem-Alexander en koningin Maxima bij het begin van hun staatsbezoek aan Nieuw- Zeeland welkom geheten door de in heemse bewoners, op het strakke ga zon voor Government House in de hoofdstad Wellington. Bij die zoge noemde Powhiri klinken agressieve kreten, wordt vervaarlijk met speren gezwaaid en gedanst door de Maori. Dan komt het: de Toa, de hoofd krijger, loopt met woeste gelaatsuit drukking in de richting van de ko ning en werpt hem een houten dart, een soort dolk, voor de voeten. Had de koning dat voorwerp in het, door de overvloedige regenval, zompige gras laten liggen - dan had hij de uit daging van de Toa aangenomen en hadden zijn meegereisde beveiligers flink aan het werk gemoeten. Maar natuurlijk pakt de vorst de dart op, hij kijkt wel uit. De hoofd krijger slaat zich hardhandig op de volle bovenbenen - het koningspaar is meer dan welkom in Nieuw-Zee land. De hongi's, de 'neuszoenen', kunnen worden uitgewisseld als blijk van affectie. Abel Tasman Hoe anders verliep het Abel Tasman in 1642, toen hij als eerste Europeaan aanmeerde bij het huidige Nieuw- Zeeland. Hij beantwoordde het ge zang en trompetgeschal van de Maori met hoorngeschal van één van zijn matrozen en dat gold als een oorlogs verklaring. Vier matrozen kwamen om en na een aanval met kanonscho ten vond Tasman het welletjes. Hij en zijn bemanning vertrokken spoorslags. Hij noemde zijn ontdek king Moordenaarsbaai. 1 Nu, bij de officiële aankomst van twee andere prominente Nederlan ders, bulderen de kanonnen weer. Liefst 21 saluutschoten weerkaatsen tussen de nevelige heuvels rondom i Als de koning de dolk had laten liggen, was dat een verklaring van oorlog geweest Wellington, als begroeting van het koningspaar uit het verre Nederland, dat in vrede en bovenal liefde komt. Intieme liefde ook. Ze zijn persoonlijk werkelijk dol op het land, waar ze in februari 2002 een flink deel van hun huwelijksreis doorbrachten. Dat was in één van 's werelds meest luxe hotelresorts, Huka Lodge in Taupo. Onbegrensde weelde, vlakbij de imposante water vallen (Huka Falls), aan de kolkende Waikato-rivier. Daar, tussen de rook- flarden die opstijgen uit de geisers en lavabronnen in het fenomenale vul kaanlandschap, waren de toenmalige prins en prinses voor de eerste en laatste keer in hun huwelijk lange tijd echt samen. Hun eerste dochter, Amalia, zou pas in december 2003 ter wereld komen, maar veel belangrij ker: ook de roddelpers ontdekte niet waar de newly weds verbleven. Daarna hebben ook die media zel- den tot nooit over echtelijke twisten in Villa Eikenhorst geschreven. Wat Willem-Alexander en Maxima voor hun huwelijk en - elf jaar later - de inhuldiging wilden uitstralen lukt ze ook: ze zijn een hecht team van twee mensen die elkaar aanvullen, soms verbeteren, maar elkaar bovenal ver sterken. En die ofwel waanzinnig goed toneel kunnen spelen, maar waarschijnlijker ook na bijna vijftien jaar huwelijk nog oprecht dol zijn op elkaar. Enkele observaties, uit zes dagen meedraven in het koninklijke gevolg kriskras door Australië en Nieuw- Zeeland: Willem-Alexander mag dan geen 'protocolfetisjist' zijn, hij is er natuurlijk wel zijn hele leven mee omringd. Dus fluistert hij, bijna bin- De liefde is een goede reden om naar de andere kant van de wereld te verhuizen nensmonds, bij plechtigheden soms wat er gaat gebeuren als geheugen steuntje voor Maxima als zij vlak naast hem staat. Zij stelt hem op haar beurt op z'n gemak door aan het be gin van weer een nieuwe ontmoeting ontwapenend te lachen, het ijs te breken. De koning ontdooit, de ner veuze gesprekspartners ook, de zee ligt open. Immigreren Een prachtig moment aan het einde van de eerste dag van het bezoek aan Australië, vorige week maandag: de ambassadeur in Australië, Erica Schouten, refereert aan een motief voor veel Nederlanders om naar Aus tralië te immigreren: de liefde. „Een goede reden", merkt ze nog op en dan valt alles stil. Willem-Alexander en Maxima - die zelf natuurlijk ook de vlinders in haar buik duizenden kilometers achterna vloog - kijken elkaar even veelbetekenend aan en moeten blozen. Ambassadeur Schou ten ook: „Ik ben helemaal van mijn a propos", zegt ze met een rood hoofd. Een dag eerder winkelt het paar bij warenhuis Zimmermann in Perth. Volgens de krant The West Austra lian past Maxima het ene na het an dere kledingstuk, vooral badmode en wacht haar man op een bank voor de pashokjes. Hij wisselt zijn reacties af als zij weer een nieuwe creatie toont: „Ja. Nee. Ja. Nee." De koningin lijkt sterk op zijn oordeel te varen. Op een vrije dag in een prachtige, zonovergoten stad geduldig wachten op je shoppende vrouw, op een bank voor de pashokjes. Op goed geluk gokken of je 'ja, leuk!' of'joh, staat die andere niet veel mooier?' moet zeg gen. Als dat geen liefde is. dinsdag 8 november 2016 GO Blosjes bij Maxima tijdens romantische rondreis Jeroen Schmale Wellington Koning Willem- Alexander wisselt een 'neuszoen' uit met een Maori-krijger. FOTO ROBIN UTRECHT —Erica Schouten, ambassadeur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 7