Houders voor meetkopjes God is onzichtbaar in PKN-campagne 3 Technasium is voor onderzoekende denkers, Marien Moerdijk (Waarde) en Arco de Visser (Aagte- kerke) studeren dit jaar af. De havisten behoren tot het se lecte gezelschap dat vorig jaar proefdraaide met het concept Vak havo. Eén dag per week gingen Marien en Arco naar Coremans Tools Technology in Rilland, waar ze kennismaakten met ge avanceerde machines en produc tielijnen. „Ik weet nu al dat ik la ter bij zo'n bedrijf ga werken", zegt Marien. „Ik wil niet achter een bureautje zitten. Thuis was ik ook altijd al aan het sleutelen." „Je hebt het idee dat je bij de werknemers hoort", zegt Arco. „We draaien echt mee in het be drijf." Marien: „Vorig jaar maak ten we een statief voor een ruw heidsmeter. We kregen alle teke ningen toen aangeleverd. Dit jaar hebben we weer een opdracht ge kregen, maar nu was het gewoon: dit hebben we nodig, zoek zelf maar uit hoe je het maakt. We moeten het helemaal ontwerpen en berekenen." Arco probeert uit te leggen wat de opdracht in houdt. Het duo is al zo ingewerkt dat het voor een leek amper te be grijpen is waar hij het over heeft. En dat maakt gelijk duidelijk waar om de Vakhavo blij is met deze op leiding. Arco: „Er is een computer gestuurde meetmachine die heel nauwkeurig dingen opmeet. Dat gebeurt met een meetkopje, dat je met een afstandsbediening stuurt naar iets dat gedraaid of gefreesd moet worden. Er zijn verschillen de meetkopjes. Daar hebben wij houders voor ontworpen." Op de bewuste zes posters staan leden van de Protestantse Kerk Ne derland (PKN), met daarboven tel kens de vraag 'Geloven doe je in de kerk?' In de PKN-kerken gaat het niet alleen om puur geloven, blijkt uit de antwoorden 'twijfelen ook', 'verwonderen ook', 'onthaasten ook', 'nadenken ook', 'helpen ook', en 'troosten ook'. De PKN schrijft op haar website dat de campagne is opgezet omdat 'zinzoekers niet naar de kerk komen, omdat ze ver onderstellen dat ze volleerd gelovi ge moeten zijn'. „De kerk is een plek waar God centraal staat," zegt dominee Mar jan de Vries van de PKN in Kapel- Ie en Schore-Hansweert. Ze vindt het dan ook jammer dat Hij in de ze campagne niet voorkomt. „Het zou mooi zijn als we als kerk ach ter onze boodschap blijven staan. Natuurlijk denken we ook na en is er plaats voor twijfel, maar het gaat in de eerste plaats om God." Huub Smeets, voorganger in de PKN Terneuzen, richt zich op 'wat er wel staat'. „De campagne is be doeld om mensen welkom te he ten in de kerk. Dat is een goede zaak. Als mensen hierdoor een keer naar de kerk komen, horen ze daar over Christus. Want in de Zonder God heb ik geen boodschap. Ik kan deze begrippen niet zien zonder God dienst zal Hij altijd centraal staan." Ook predikant Wout Alser- da van de PKN in Vlissingen heeft er 'niet zoveel moeite' mee dat God afwezig is in deze actie. Want de campagne laat zien dat ook kerkmensen vragen hebben en twijfelen, en dat vindt Alserda een goede zaak. „De stelligheid en de pasklare antwoorden moeten we als kerk los durven laten. Veel mensen denken dat wij volleerde gelovigen zijn, maar dat is niet zo. De tijd van zeker weten zijn we voorbij." Maar God en de kerk horen al tijd bij elkaar, zegt dominee Bart de Bruin van de Ontmoetingskerk in Middelburg. Daarom vindt hij het jammer dat Zijn Naam niet wordt genoemd op de posters. „Zonder God heb ik geen bood schap. We zijn geen humanistisch verbond of iets intermenselijks. Het woord 'kerk' betekent letter lijk 'dat wat van de Heere is." Hij vindt het wel goed dat de campagne laat zien dat ook gelovi gen soms twijfelen en niet begrij pen hoe hun leven loopt. „In de preken ga ik ook op die vragen in. Maar tegelijk kan ik begrippen als onthaasten en troost niet zien zon der God. Hij is de Zingever. Die kern komt in de posters niet naar voren." De kerken kunnen het campag nemateriaal opvragen, in januari - de Maand van de Spiritualiteit - begint de campagne. De Bruin: „We moeten dit nog bespreken in de kerkenraad. Maar ik betwijfel of we ze gaan ophangen." Het Calvijn College is voorals nog de enige plek in Nederland waar de Vakhavo wordt aangebo den; maar dat hoeft niet zo te blij ven. „Er is grote belangstelling vanuit het bedrijfsleven, waarmee we nauw samenwerken. En hoe meer scholen meedoen, hoe liever het me is. Wij zijn al benaderd door een school in Rotterdam, in Tilburg wilde iemand ermee aan de slag - dit is duidelijk een gat in de markt. En de tijd is er rijp voor", zegt initiatiefnemer Govert Kamerik van het Calvijn College. Hij is voorzitter van de stuur groep Vakhavo en locatiedirecteur havo en vwo. De 28 leerlingen die nu in Vak havo 3 zitten - allen met het pro fiel Natuur en Tech niek - krijgen na hun eindexamen een volwaardig havo-diploma. Dat heeft nog wat voeten in de aarde ge had. Want Vakhavo voor denkers die graag doen maak je één dag in de week vrij voor de praktijk en voldoe je tegelijk aan de exameneisen havo? Met instemming van het ministerie van OCW werd daarvoor de mogelijk heid gescha pen de keu- ze vak ken Infor matica NLT (Natuur, Leven, Technolo gie) te vervangen door het examen vak 'Vakhavo'. In plaats van het vrije keuzevak volgen deze leerlingen Manage- mentorganisatie. Kamerik: „Want zij zullen werk vinden binnen be drijven en moeten weten hoe je bedrijfseconomisch moet denken. Het is de bedoeling dat zij daarna verder leren op hbo-niveau. Met dit vakkenpakket kun je doorstro men naar nagenoeg elke hbo. Dat hebben we onze decanen laten na kijken." Vakhavo: het doet onmiddellijk denken aan de Technasia, een for mule voor bèta-onderwijs op ha vo en vwo waarbij leerlingen in teamverband projectma tig werken aan bètatech- nische opdrachten uit de praktijk. „Nee, nee, nee", haast Ka merik zich te zeg gen. „Dat is meer voor onderzoeken de denkers, dit voor denkers die graag doen." dinsdag 8 november 2016 vult gat in de markt Arco de Visser, bovenbouwleerling van de Vakhavo, is aan het werk bij Coremans Tools Technology in Rilland. ■4 Leerlingen uit de onderbouw van de Vakhavo maken kennis met materialen en technieken in de praktijklokalen van het Calvijncolle- ge op de locatie Perkpolder/Krabbendijke. De PKN probeert 'zinzoekers' in de kerk te krijgen met een pos tercampagne zonder God. Niet alle Zeeuwse PKN-dominees zijn blij met de actie. Joanne Karkdijk Vlissingen -Bart de Bruin, PKN Middelburg —Govert Kamerik, Calvijn College

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 78