superdroog Neus in de boeken en handen uit de mouwen Rennen door de hitte van Agadir Nieuwe vormen van huisvesting zijn nodig Vanaf 2018 krijgt de zorginstelling voor verstandelijk gehandicapten 3,5 miljoen euro minder. Arduin krijgt al jaren eigenlijk te veel geld. Vakhavo, een opleiding voor intelligente doeners. Arduin, instelling voor verstande lijk gehandicapten, verkoopt op termijn een deel van zijn huizen in Zeeland. Niet alleen zijn ze te duur. Ook is het voor de ontwikke ling van cliënten belangrijk om nieuwe vormen van huisvesting te ontwikkelen die de integratie bevordert. Arduin heeft het financieel zwaar en zit midden in een reorga nisatie. Die houdt onder meer in dat diverse locaties voor bedrijfsac tiviteiten en dagbesteding sluiten, verhuizen of worden samenge voegd. De reden is dat de kosten niet in verhouding staan tot de op brengsten én dat de ontwikkeling van cliënten om andere vormen vraagt. Het reorganisatieprogramma Ar duin 2.0 dat in 2015 werd ingezet, heeft twee doelen: de kwaliteit van de zorg verbeteren en bedrijfs economisch de boel op orde krij gen. Dat is hard nodig. Over 2015 boekte de instelling een verlies van bijna vier ton. „It's a bumpy road, zoals de En gelsen zeggen", vertelt directeur Peter van Wijk. „Als je zegt dat we de zorg moeten verbeteren en financieel beter in balans moeten komen, is iedereen het daarmee eens. Tot het de medewerkers en cliënten raakt, dan wordt het las tig" Eén van de zaken die Arduin heeft doorgelicht is de huisves ting. De instelling heeft verspreid over de provincie 204 woningen. „Als je ziet hoeveel geld we van de overheid krijgen om zorg te verle nen, dan kan dat niet." Arduin krijgt voor elke cliënt geld van de overheid, zowel voor de zorg als voor de huisvesting. „Het bedrag voor huisvesting is nu nog geba seerd op de gemiddelde prijs van vastgoed in Nederland. Maar vast goed in Amsterdam is duurder dan in Zeeland, dus we krijgen al jaren eigenlijk te veel geld. Mijn voorgangers hebben daarmee de We krijgen al jaren te veel geld. Daarmee is kleinschalige huisvesting betaald kleinschalige en decentrale huis vesting betaald zoals we die nu kennen." In 2018 verandert de geldstroom voor Arduin. „Dan krijgen we van de overheid voor elke cliënt één bedrag voor zorg en huisvesting. Dan is het geld voor wonen geba seerd op wat vastgoed in Zeeland kost. Dat betekent mogelijk dat Ar duin vanaf 2018 3,5 miljoen euro per jaar minder krijgt. En dat moe ten we opvangen door mogelijk een deel van de woningen te ver kopen." Integreren Daarbij komt dat Arduin een nieu we stap wil zetten in kleinschalig wonen. „Mijn voorgangers dach ten dat cliënten vanzelf zouden in tegreren in de samenleving. Dat is niet waar. We moeten actiever contacten leggen met wijken. Waar dat kan, clusteren we wonin gen. Her en der zullen we panden moeten verbouwen, herschikken en verkopen." Hardloopwedstrijd laat onuitwisbare indruk achter. zeeland 12 m FOTO PETER NICOLAI ZEELAND2 dinsdag 8 november 2016 pzc.nl email: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl 7/^>v Uvl|x Met de nieuwe strekdam in Cadzand-Bad is de laatste H LJIMvwl I zwakke schakel in de Nederlandse kustverdediging J werHwpnen riaarmeo hm irlpn we Hrnne «nptpn nnk hi verdwenen. Daarmee houden we droge voeten, ook bij een storm die nog heftiger is dan in 1953. Leerling Megan Nieskens van de Cadzandse Kustschool spuit daarom samen met minister Melanie Schultz van Haegen 'super- stormproofop de dam. zeelands Arduin verkoopt huizen Jeffrey Kutterink Middelburg —Peter van Wijk, directeur Arduin

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 76