Zeeland voorop met Vakhavo Vijverzicht werkt aan meer reuring 2 ZEELAND Luchtig Een opleiding voor intelligente doeners: dat is de Vakhavo van het Calvijn College. Natte voeten op de Bevelanden ONDERWIJS VERNIEUWING Commentaar Zeeland beschikt al over een centrum voor onderwijsexcel- lentie. Het Roosevelt Centre for Excellence in Education (RCEE) in Middelburg onderzoekt waarom sommige scho len zo goed zijn en begeleidt Zeeuwse scholen in het verbeteren van de lessen. Omdat de havo van het Calvijn College ook als excel lent te boek staat, is daar vorig jaar een voor Nederland uniek on derwijsexperiment begonnen, de Vakhavo. Vier dagen per week gaan de havisten in Goes naar school. De vijfde dag brengen de on- derbouwleerlingen door in praktijklokalen van het Calvijn College in Krabbendijke, de bovenbouwers worden op de echte werkvloer bijgespijkerd, bij verschillende Zeeuwse bedrijven. Zo krijg je ho ger opgeleide jongeren die weten hoe ze hun handen moeten ge bruiken. De Vakhavo bewijst dat onderwijsvernieuwingen niet alleen in de Randstad mogelijk zijn. Misschien wel juist niet. In Zeeland zijn de lijntjes kort, is de situatie overzichtelijk - de provincie als perfecte proeftuin. Het is ook goed voor het imago van Zeeland dat dit soort experimenten hier kan worden uitgevoerd. Rotterdam en Tilburg hebben al belangstelling getoond. Er is nog een andere reden dat de Vakhavo in Zeeland op zijn plek is. Na het behalen van hun eindexamen vertrekken veel havo- en vwo-leerlingen om elders in Nederland hun heil te zoeken. Voor de vwo-ers is er nauwelijks een vervolgopleiding in Zeeland, die moeten wel. Voor havisten ligt het anders, zeker als ze meteen hun handen uit de mouwen willen steken. Die zijn in de Rand stad niet automatisch beter uit dan hier. Op het gebied van techno logie hebben tal van Zeeuwse bedrijven hun veel te bieden, en an dersom. De Vakhavo kan jongeren in Zeeland houden. Zo krijg je hoger opgeleide jongeren die weten hoe ze hun handen moeten gebruiken Dorpshuis Vijverzicht in Borssele mag wel wat bekender worden on der de inwoners en de bezetting moet omhoog. „Dat is een van mijn doelen", zegt de nieuwe voor zitter Ben Bousché. „Het moet meer gaan leven. Dat mensen we ten dat ze daar ook activiteiten kunnen houden. Dat kan een ver jaardag zijn of een huwelijk of be grafenis." In oktober is Bousché voorzitter geworden van de stichting Vijver zicht. „Het is een uitdaging", zegt hij. „Heel veel dingen waren ver sloft. Men wist niet wat voor af spraken er waren met gebruikers en wat voor contracten er lagen. Daar was totaal geen zicht op." Ook de afspraken met de gemeen te waren niet helemaal helder bij iedereen. Bousché heeft de afgelopen tijd benut om alle stukken uit de kast te trekken en alle afspraken en ver plichtingen op een rijtje te zetten. Daaruit is gebleken dat er in de loop van de tijd afspraken zijn ver waterd of afspraken niet helemaal Het dorpshuis moet meer gaan leven onder de inwoners helder zijn. Maar financieel is het allemaal wel goed op orde, bena drukt Bousché. Hij gaat de komen de tijd werken aan verbeteringen, zodat iedereen weer weet hoe de afspraken zijn. Dat is een wat meer bedrijfsmatige benadering van de stichting. „Ja, want uitein delijk is het ook een bedrijf." Almanak Twee mannen gingen zondag middag samen naar de kroeg. Eén van hen is ALS-patiënt en het lukt hem daardoor steeds minder goed om zijn spieren onder controle te houden. Om dat dat ook voor zijn sluitspie ren geldt, zorgde dat die mid- dag regelmatig voor onaangena me geurtjes. Ze hadden er de grootste lol om, zegt zijn maat 's avonds tegen zijn vrouw. „Het is eigenlijk heel vervelend voor hem, maar we probeerden er luchtig over te doen." Letter lijk en figuurlijk dus... Onderhoud aan asfaltwegen Foto's van de vesten gezocht Inloopuur voor alle ouders VLISSINGEN Auto verwoest door felle brand 8, 9 EN 10 NOVEMBER GOES In sommige delen van Zee land viel zondag meer regen dan normaal in de eerste twee weken van november. Zo kreeg Krabben dijke 50 millimeter te verwerken, Rilland 41, Kortgene 46, en Goes 47 millimeter. Daar moest de brandweer bovendien uitrukken om water af te voeren. Normaal gesproken valt in de ge hele maand november 80 tot 90 millimeter regen in Zeeland. Ka- pelle heeft dat al bereikt. Daar viel al 86 millimeter. interieur (BWI) en produceren, in stalleren energie (PIE) en pro cestechniek. Zij leren bijvoorbeeld over hout- en meubelverbindin gen of hoe een meterkast in elkaar zit. Net zoals (v)mbo'ers. Alleen gaat de theorie dieper en moeten zij technische problemen 'met een helikopterview' en een veel bredere blik kunnen benaderen: zelfstandiger, creatiever, met oog voor duurzaamheid, kosten, esthe tische aspecten en ergonomie. Vaardigheden die zij nodig heb ben bij het werken in bedrijven met complexe productielijnen en geavanceerde machines. Goes Vier dagen in de week 'gewoon' les, één dag in de week praktijk. Voor de onderbouw op de werk plaats binnen de school; voor de bovenbouw in een bedrijf. De Vak havo is de ideale opleiding voor havisten die de mouwen willen opstropen. Op het Calvijn College in Goes ging de Vakhavo op 1 au gustus dit jaar officieel van start. Vorig jaar vonden pilots plaats, met instemming van het ministe rie van Onderwijs. De leerroute is bedoeld voor havisten met interes se voor techniek. Intelligente, tech nisch ingestelde jongeren die niet alleen theoretisch, maar ook prak tisch bezig willen zijn. Tegelijk speelt de opleiding in op de behoefte van bedrijven die hoger opgeleide werkne mers zoeken met ver stand van de werk vloer. De vakhavis ten krijgen een in kijkje in de be roepenvelden bouwen, wonen dinsdag 8 november 2016 li Melita Lanting Borssele Ben Bousché, voorzitter dorpshuis Tip? redactie@pzc.nl HANSWEERT Diverse asfaltwegen in de gemeente Reimerswaal krij gen deze week een onder houdsbeurt. Het fietspad langs de Westelijke Kanaal- weg bij Hansweert is als eerste aan de beurt (8 tot 11 november), daarna volgen de Hansweertse Zeedijk en het doodlopende stuk van de Haltestraat in Rilland (9 tot 12 november). De Zuid- weg bij het gehucht Gawe- ge is van 10 tot 12 novem ber aan de beurt. GOES Het is in 2017 zeshonderd jaar geleden dat gravin Ja- coba van Beieren Goes toe stemming gaf om de vesten te graven en jaarmarkten te houden. Om die reden is het gemeentearchief op zoek naar foto's van de ves ten. Nieuwe en oude foto's zijn welkom, evenals plaat jes van evenementen op en rond de vesten, Foto's mo gen naar Postbus 2118, 4460 MC in Goes of gemeentearchief@goes.nl. WISSENKERKE Een jeugdverpleegkundige van de GGD begint in Wis- senkerke met een inloop spreekuur voor ouders en verzorgers van alle kinde ren in de basisschoolleef tijd. Eens in de maand zit hij of zij klaar om vragen te be antwoorden over de ontwik keling en opvoeding van kin deren. Het inloopuur is op de donderdagen 10 novem ber, 8 december en 12 ja nuari vanaf 8.30 uur in ba sisschool De Vliete. Een personenauto is gister avond in Vlissingen ver woest door een felle brand. Rond 18.05 uur werd de brandende auto opgemerkt aan de Lunenburg in Vlissin gen. De oorzaak van de brand is niet bekend. Een bergings bedrijf heeft het voertuig geborgen. Vakhavo CONTACTA 2016 ERVAAR 3 DAGEN DE KRACHT VAN 30 DYNAMISCHE EN INNOVATIEVE BEVELANDSE ONDERNEMERS door het Bevelandenplein in de Noordzeehal te bezoeken met restaurant Het Binnenhof waar u terecht kunt voor een drankje en heerlijk eten. Woensdag 9 november 22.00 uur Ondernemersborrel Bevelandenplein Opening door wethouder Izak Vogelaar van Reimerswaal BEVELANDEN GROEIEN SAMEN Ondine van der Vleuten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 66