Timmerschool naar 's-Gravenpolder SCHOUWEN-DUIVELAND 7 Studenten HZ Vlissingen bedenken oplossing voor zwerfafvalprobleem M plastic of restafVal in mikt, wordt getrakteerd op een lichteffect en een grappige tekst. „Wat precies, dat weten we nog niet, maar het is wel de bedoeling dat er wordt ge communiceerd", legt Sibian uit. Oplichtende sensoren geven aan hoe vol de bak zit, zodat de con ciërge de inwendige vuilniszak ken op tijd kan legen. Zonnepane len op het dakje van de bak sturen het elektronische deel aan. Het ontwerp is 'hufterproofvertelt Hasmik. „Ons eerste concept was van aluminium. Niet alleen kwa men we er al snel achter dat je daar zo een paar deuken in duwt, ook de kostprijs zat met 900 euro ver boven het maximum." De ge meente heeft de studenten meege geven dat de productie van één tot tien bakken niet meer dan 250 euro per stuk mag kosten. Has mik: „Dat is best weinig voor een Waar we naar toe willen, is dat al het afval wordt verzameld om te kunnen blijven doorspelen afvalbak in zo'n kleine serie." Door te switchen naar een stevige constructie van betonplex in hun definitieve versie, blijven de bak ken binnen die marge. Verleidend is zeker ook de Arca de spelletjescomputer Competras- hion van Diederick Elenbaas en Lennart Zoeter. De inworp van plastic, papier of restafval in één van de openingen is goed voor een minuutje Pacman. „Het werkt ook met highscores", vertelt Lenn art. „Waar we naar toe willen, is dat iemand er zó op is gebeten zijn persoonlijke record te verbete ren, dat al het afval in de omge ving wordt verzameld om maar te kunnen blijven doorspelen." Nu zijn afvalbakken rond de jaarwisseling ook geliefde doelwit ten van vandalen. Tegen illegaal zwaar vuurwerk is weinig opge wassen, beseffen Diederick en Lennart. Maar simulaties en het driedimensionale technisch teken programma Solidworks hebben aangetoond dat hun Cometrashi- on opgewassen is tegen doorsnee knalwerk. „Ze komen in principe op een schoolplein te staan. Dus toch ook een beetje afgeschermd." Het weggooien van afval moet zó leuk worden, dat er geen trommeltje meer te vinden zal zijn op schoolplein of festivalterrein. HZ-studenten zwoegen op hét ideale ontwerp. Hét prototype interactieve afval bak staat in de Efteling en kent ie dereen. Geen kind kan weerstand bieden aan Holle Bolle Gijs, die bijna smeekt om meer papier. En toch heeft dit succesnummer nooit ergens breed navolging ge vonden op straat. Tenminste, niet voor zover de studenten van de HZ Vlissingen hebben kunnen achterhalen in hun verkenning van deze markt. In opdracht van de gemeente Schouwen-Duiveland zijn 38 twee dejaars van de hogeschool met het concept aan de slag gegaan. Het le vert 18 verrassende concepten op, die vrijdag worden gepresenteerd. Het winnende ontwerp (te beoor delen door een deskundige jury én het publiek) wordt daadwerke lijk gebouwd en in productie geno men. Die bak krijgt in veelvoud een plekje op het schoolplein van de Pontes Pieter Zeeman, dan wel krijgt een plek op grote festivalter reinen zoals bij Concert at Sea. Het moet niet alleen leuk zijn om afval weg te gooien, de bak mag ook best gezien worden, vin den Sibian Dui en Hasmik Zakar jan. „Een kunstwerk in het straat beeld." Zij kwamen na een reeks creatieve uitspattingen op papier uit bij de Rubiks Cube, de puzzel kubus met gekleurde vakjes. Hun ontwerp (de Rubbish Cube) is een dikke meter hoog en halver wege opengewerkt. Wie daar zijn „Hij is wel een beetje een Pietje precies hoor. Alles moet haaks. Echt een leraar. Maar hij doet het wel supergoed, we leren veel van hem." Mirjam Lukassen heeft het over Marinus Vreeke, de directeur van Timmerschool Zeeland. Lukassen is bezig met een boekensteun. Ze heeft de tandverbinding al een eindje voor elkaar. „Dat is nog best pittig", vertelt zij. „Zonder be geleiding zou het echt niks wor den." Voor die begeleiding in het tim mervak komen de cursisten sinds kort naar 's-Gravenpolder. Sinds kort, want tot een paar weken gele den zat Timmerschool Zeeland nog in Middelburg. Al heette het toen nog Timmerschool Middel burg en had het een stuk minder ruimte. „Het is absoluut geen knutsel- clubje", benadrukt Vreeke. „Ik wil het timmervak in stand houden. Het lijken misschien maar kleine werkstukjes die de cursisten hier maken. Maar daarin zitten wel al le werkzaamheden verscholen." Vreeke zit al bijna heel zijn le ven in het hout. Eerst als zelfstan dig ondernemer in de timmerbra- che ('ramen en kozijnen'). En daar- Het is absoluut geen knutselclubje. Ik wil het vak in stand houden na zo'n vijftien jaar als docent op verschillende scholen. „Op mijn 63e raakte ik zonder werk, terwijl ik nog niet gepensioneerd was. Toen ben ik in Middelburg mijn Timmerschool begonnen." De man met een hart van hout zette in de Zeeuwse hoofdstad een bedrijfje op waar hij het leer lingenaantal al snel zag toenemen. Dus keek hij uit naar een andere locatie en vond die uiteindelijk in 's-Gravenpolder. „Nu kan ik op één dag net zoveel leerlingen kwijt als in een hele week in Mid delburg. En, ook niet onbelang rijk, de werkruimte is hier stof vrij. De cirkelzaag en de frees staan in een aparte ruimte." De meeste cursisten komen naar de timmerschool om voor zichzelf wat te leren. Maar ook voor professioneel gebruik schrij ven mensen in. Lukassen: „Er doet ook een jongen mee van een be drijf dat boten maakt. Die moeten voor kleine klusjes altijd een tim merman inhuren. Dan is het wel zo makkelijk als je dat zelf kan." Ondertussen wordt Vreeke bij een van zijn leerlingen geroepen. Ouafaa Verzijden heeft zijn hulp nodig. De Goese werkt aan een lijst. Ze is druk bezig met het in verstek zagen van vier eikenhou ten latjes en wil weten hoe ze nu verder moet. Ze krijgt van Vreeke duidelijke uitleg over sponningen, lijmklemmen en profielschaven. „Ik ben gekomen door de ver bouwing van ons eigen huis", legt Verzijden haar deelname uit. „Mijn man doet heel veel. Zo kan ik ook een steentje bijdragen." dinsdag 8 november 2016 A Lennart Zoeter, Diederick Elenbaas, Hasmik Zakarjan en Sibian Dui kaal van de HZ Vlissingen over hun ontwerpen, foto kat ja van noort Lennart Zoeter (vlnr) buigen zich in het werklo- Pratende afvalbak als verleider Marcel Modde Zierikzee A Holle Bolle Gijs als inspiratie voor de Competrashion (r). Timmerschool Middelburg groeit uit zijn jas en gaat verder als Timmerschool Zeeland. Voortaan leren cursisten in 's-Gravenpolder de fijne kneep jes van het timmervak. Willem Adriaansens 's-Gravenpolder Marinus Vreeke

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 59