Houd die wijdse blik vast en voel je tien jaar jonger I 5 Niet actiever met een nieuwe heup ondergang, ging het langzaam beter. Soms zeggen mensen: 'Jeetje meisje, wat heb jij veel meegemaakt'. Maar ik had het niet willen missen. Ik ben ervan overtuigd dat ik er een beter mens van geworden ben, omdat ik weet hoe het anders kan. In een vingerknip kan alles anders zijn." Doe voor het milieu watje kan „Ik heb altijd al om het milieu gege ven. Mijn moeder zei dat ik als kind al ging huilen als ik de uitlaatgassen van een auto zag. Nu denk op mijn manier aan het milieu en de maat schappij. Ik scheid al mijn afval, maar ik moet met mijn auto naar het werk. Verder kijk ik geen nieuws en ik lees geen kranten: dat kan ik niet aan. Het is allemaal slecht nieuws. Ik ga me er zorgen over maken. Of ik daardoor wat mis? Ik werk in de psychiatrie en de mensen daar zijn allemaal wande lende nieuwsbladen. Als iets belang rijks is, hoor ik het wel. Ik vind het wel een ramp vinden dat mensen er zo'n puinhoop van maken. Ik kan er niets aan veranderen, alleen mijn dingen zo goed als mogelijk doen." 'Nee' moet je kunnen accepteren „Ik kan geen kinderen krijgen, maar ik ben van mening dat het niet voor niets is als iets niet kan. Ik denk dat ik ook niet echt goede genen heb om door te geven, qua gezondheid dan. Waarom kunnen andere mensen zich er vaak niet bij neerleggen als iets niet kan? 'Nee' is een woord dat je moet kunnen horen, sommigen willen dat niet. Denk groter: er lopen nog genoeg kinderen rond die op zoek zijn naar een ouder." Stel doelen voor jezelf „Elke keer als ik plannen maakte voor de toekomst, kwam er iets tussen. Ernstig oponthoud, waardoor de boel weer niet door kon gaan. Elke keer van die ziekenhuisdingen. Als ik me niet zou laten opereren, zou ik dood gaan. Ik kon daardoor niet meer plan nen. Als je kind bent, worden die doelen min of meer voor je bepaald. Je hebt als doel 16 worden, zodat je mag gaan stappen, 18 worden om je rijbewijs te mogen halen. Als je ou der bent, maak je zelf je doelen. Ze komen denk ik voort uit dromen en wensen voor jezelf. Nu heb ik ervoor gekozen om even alleen te blijven. Ik heb namelijk ont dekt dat ik me voortdurend hela aan gepast aan hoe mensen wilden dat ik was. Daardoor ben ik een soort lightversie van mezelf geworden. Ik heb mezelf opnieuw moeten ontdek ken en ik ben er nog niet. Het is een lange weg. Jezelf weggeven is het ergste dat je kunt doen, maar dat heb ik dus wel gedaan. Ik kan er nu op terugkijken, dus ik denk dat ik ervan heb geleerd en dat ik nu anders ben." Leeftijd „We weten inmiddels wel hoe belangrijk het is om ge zond te eten, voldoende te bewegen en goed te slapen. Als we daaraan toevoegen dat we op een andere ma nier naar het leven kijken, draaien we het veroude ringsproces deels om. Ons velletje gaat met de jaren misschien ruimer zitten, maar als je met een wijdse blik naar het leven kijkt, straal je meer jeugdigheid uit. Ik word vaak tien tot twintig jaar jonger geschat." „De meeste mensen zijn zorgelijk van aard en staren te veel naar één punt. Daar mee maken we stresshor monen aan. Die zorgen voor een snellere fysieke en gees telijke aftakeling. Dat staren is een blik die we hebben overgehouden uit de prehis torie. Als je toen je tegen stander in de ogen keek, werd het vechten. Net zoals dat in de dierenwereld nog steeds het geval is. Onze hersenen vertalen 'staren' naar gevaar, angst en stress. Kijk hoeveel mensen op een werkdag over straat lopen. Blik strak omlaag, starend naar het trottoir. Ik zeg: kijk liever om je heen: naar de omgeving, de lucht, een vo gel, de kleuren van een neonreclame, bijzondere mensen. Die blik wordt in onze hersenen vertaald als: veilig, fijn en harmonieus. Zo maken we extra geluks- hormonen aan. Die zijn heilzaam voor lichaam en geest en helpen bij een jeug dige uitstraling." Kijk liever om je heen: naar de omgeving „Vergelijk het met hoe je op vakantie je ogen gebruikt. Dan kijken we nieuwgierig om ons heen, we nemen de omgeving in ons op, genie ten van het uitzicht, de on dergaande zon, de natuur of de mensen die we ontmoe ten. Die open en wijde ma nier van kijken is niet alleen verfrissend, ze werkt ook verjongend, blijkt uit on derzoek. Kijk eens hoe goed mensen er na een vakantie uitzien. Dat is niet alleen het resultaat van rust en zon, maar ook van het feit dat ze enkele weken een 'wijdse blik' hebben gehad." „Oké, het wereldrecord op de too meter zal je als 6o-ja- rige niet meer verbeteren. Maar als je botten niet broos zijn en je geen andere pro blemen hebt, dan zou je als zestiger nog best karate kunnen doen of misschien zelfs bungeejumpen. Ik ben een zestiger, maar voel me 38 jaar. Ik wil en kan nog van alles. Ik ga naar een dance- feest, rijd wekelijks moeite loos een afstand van 50-60 kilometer op de racefiets en ik ski nog als een jonge god. Komende zomer wil ik surf- les nemen en meld ik me aan voor vechtsport." BEWEGING Traplopen I dinsdag 8 november 2016 PZ Onno Lakeman Pieter Frijters helpt in zijn coachingspraktijk mensen van faalangst, depressie en burn-out af. Maar dat is niet alles. Voor zijn boek 5 jaar ouder, 10 jaar jonger ontwikkelde hij een me thode om je jonger te laten voelen dan je bent. Wat is zijn recept voor de eeuwige jeugd? Je jonger voelen, dat willen we allemaal wel. Wat bedoelt u met 'wijds naar het leven kijken'? —Pieter Frijters Hoe kunnen we onszelf die blik aanleren? Hoe kan ons lijf mee met die andere kijk? 5 jaar ouder, 10 jaar jonger. De geheimen voor een spannender, creatie ver, energieker en lustiger leven - Pieter Frijters. Just Publishers, 14,95 euro. Een nieuwe heup moet mensen van pijn bij bewegen afhelpen. Onder zoek toont aan dat ze niet actie ver worden. Eenmaal in het bezit van een nieuwe heup gaan veel mensen niet meer bewegen dan daarvoor. Terwijl ze juist vóór de opera tie wel die hoop uit spraken. Dat blijkt uit een studie van de Universiteit van East Anglia in het Engelse Norwich. Wetenschappers analyseerden de gegevens van 1.030 patiënten die een nieuwe heup kregen. Vóór de in greep gaven ze al lemaal aan pijn bij het bewegen te voelen. Een nieuwe heup bood de kans om weer vaker te gaan bewegen. Volgens hoofdon derzoeker Tom Wi thers is de praktijk weerbarstiger. Nadat was bestu deerd of ze inder daad meer traplo pen, wandelen, fiet sen en sneller lopen, kwam hij tot de verrassende conclusie dat dit niet het geval is. -4 Pijn loos be wegen kan weer, maar ge beurt niet altijd. FOTO MARTIN RUETSCHI Hoewel het belang van bewegen be kend is, moeten artsen hun patiën ten vaker aanmoe digen meer actief te zijn, aldus Wi thers. —Arnoud Kluiters voelt zich A Zestiger Pieter Frijters

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 49