4 Gezond zijn, gezond blijven en opvoeden: we zijn er dagelijks mee bezig. Welke lessen leerde u van het leven en zou u aan anderen willen overdragen? Vandaag: Elze Hendriks uit Kortgene. Luister naar je gevoel Elze: „Ik deed alles met mijn hoofd, maar het probleem daarvan is: je hoofd kan niet voelen. Nu luister ik meer naar mijn gevoel. Ik moest me zelf herprogrammeren. Daar heb ik hulp bij gezocht. Via een vriendin kwam ik bij een craniosacraalthera- peut in Koudekerke terecht. Ik moest volgens haar weer leren voelen. Ze vertelde dat in je lichaam alles zijn taak heeft. Bij mij deed mijn hoofd alles en de rest was, zeg maar, werk loos. Het gevolg, toen ik 33 was: een burn-out. In 2014 zeiden ze op mijn werk: 'Je moet eens vakantie opnemen, want dat doe jij nooit'. Ik vond het ook lastig, want er was een personeels tekort. Ik zat een week thuis, toen ging het ineens niet goed ging. Ik werd panisch als ik aan mijn werk dacht. Ik nam er een weekje bij. 'Ik was toch wel moe', zei ik tegen mijn collega's. Toen kwam de man met de hamer. Dat is nu 2,5 jaar ge leden. Ik dacht eerst dat ik gek werd, want voordat ik thuis kwam te zitten, dacht ik dat ik elke dag een beetje dommer en dement werd. Een grapje snapte ik niet, ik kon mijn concentra tie niet vasthouden en ik herkende mensen niet meer. Ik verloor de grip op alles. Achteraf gezien was het de aanloop naar het instorten. Ik liet een MRI-scan maken om te kijken of het wel goed met me ging, maar ze konden niets vinden. Pas na vier tot vijf maanden thuiszitten, kwam ik erachter dat ik een burn out had. De dokter zei: 'Wat dacht je dan dat je had?' Pas toen kon ik weer opbouwen." Watje meemaakt, bepaalt wie je bent „Op mijn derde en mijn vijfde kreeg ik een liesbreuk. Ook bleek dat ik een hartafwijking had. Er volgden allerlei onderzoeken. Ze wisten niet precies wat ik had, maar ze hielden het maar op het marfansyndroom, een soort bindweefselafwijking. Dan mis je een stofje dat voor stevigheid zorgt in je spieren en je aderen. Bij mij bete kent het dat mijn aorta elke keer een beetje uitrekt. Ik moest altijd voor zichtig zijn als kind, ook vanwege mijn gewrichten, dat maakte mij een beetje onzeker. Ik was een moeders kindje. Mijn moeder was er altijd voor mij en mijn zus. Toen ik op mijn twaalfde met groep 8 op schoolkamp moest, wenste ik dat ik ziek was, zodat ik niet hoefde te gaan. Ik durfde niet en was bang dat ik heimwee kreeg, 's Nachts viel ik op de overloop flauw. Ik dacht dat mijn wens was uitgeko men, want ik hoefde niet mee op kamp. Maar er was wat anders aan de hand. Na onderzoek bleek dat ik een tumor in mijn buik had. Mijn eier stok moest verwijderd worden en ik kreeg chemokuren. Achteraf was ik natuurlijk liever mee op kamp ge- Ik kan geen kinderen krijgen. Ik denk dat dat niet voor niets is, ik heb geen goede genen WIE? gaan. In het jaar dat ik 18 werd, moest ik weer op controle om te kijken of de kanker uit mijn lichaam was verdwe nen. Toen kwamen ze erachter dat ik ook op mijn andere eierstok een tu mor had. En dat ze op mijn twaalfde per ongeluk met mijn eierstok ook mijn baarmoeder hadden verwij derd. Toen ik 21 of 22 was, kreeg ik een pukkeltje op mijn lip dat kwaad aardig bleek te zijn. In totaal hebben ze in elf jaar tijd drie keer de helft van mijn bovenlip moeten verwijderen. Voor de laatste operatie in 2012 moest de dokter een derde van mijn gezicht wegsnijden. Hij zei voor de operatie dat hij daarna niet meer zou weten hoe hij mijn gezicht dicht zou moe ten maken. Ik dacht: dit wordt het einde van mijn leven. Twee jaar daar voor hadden ze een lek in mijn her- senvochtsysteem ontdekt. En erna heb ik ook een hartoperatie onder gaan. Het was het een na het ander, het hield niet op. Toen afgelopen maart, na maanden revalideren van een bekkenbreuk, mijn knie uit de kom schoot, brak ik. Ik huilde, terwijl ik helemaal niet zo ben. Ik herkende mezelf niet meer, had er geen zin meer in. Ik had altijd de kracht gehad om door te gaan bij alles wat op mijn pad kwam. Dieper kon ik niet gaan. Ik heb het weieens de grote knock-outshow genoemd. Was ik net weer opgekrabbeld, kreeg ik weer een grote dreun. Mijn positi- viteit en vertrouwen waren weg. Maar door te focussen op fijne din gen, zoals een laatste rondje lopen met de hond voor het slapengaan, of op een bankje kijken naar de zons- dinsdag 8 november 2016 'Ik ben een lightversie van mezelf geworden' Valeska Nastaly 44 —Elze Hendriks - r**1 - Vi Kt- Elze Hendriks, 35, werkt in de psychiatrie Elze deelt haar huis met haar hondje Beppie. FOTO'S MARIEKE MANDEMAKER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 48