r 'Ze vinden het heel normaal om te zorgen' 3 6 6 ben geen idee hoe het is om een chronisch zieke moeder te hebben. „Zij zijn aan het puberen, denken vooral aan zichzelf. Ik was tot voor kort alleen maar met mijn moeder bezig." Als moeder Evelyn steeds minder zelf kan, probeert ze bij de gemeente in aanmerking te komen voor extra uren thuishulp. „Maar die man zei: je hebt een dochter van 14 jaar, die kan toch voor je zorgen? Echt ongelooflijk, ik kan er nog boos om worden." Prednisonkuren De klachten verergeren in 2015 zo snel, dat de situatie thuis onhoud baar wordt. Het is de neuroloog die oppert: 'Volgens mij wordt het tijd voor een verzorgingshuis.' Evelyn 'gaat uit haar plaat' bij die suggestie: „Ik flipte volledig. Dat kon toch niet? Hoe moest het dan met Mariska?" Maar de ondraaglijke pijnen, waar zelfs zware prednisonkuren niet al tijd bij helpen, geven de doorslag: in februari dit jaar verhuist Evelyn naar een appartement in een verzorgings huis. Mariska gaat bij haar vader en diens vrouw wonen. „Eerst was ik boos, ik had het niet zien aankomen en wilde het niet geloven. Niet meer bij elkaar wonen, dat vond ik heel erg." Maar tegelijkertijd is het, hoe vreemd het misschien ook klinkt, een opluchting. „Er wordt nu zo goed voor mama gezorgd, dat ze heel erg is opgeknapt. Door alle therapieën die ze hier krijgt, is ze veel sterker. Ze kan weer zelf naar de wc lopen. Ik maak me nu minder zorgen. Geluk kig, want als het slecht gaat met mama, gaat het ook slecht met mij." De nieuwe situatie betekent niet dat alle zorgtaken voorbij zijn. „Ma riska logeert hier regelmatig. Dan wordt bijvoorbeeld niet schoonge maakt door de instelling. Dat kan je dochter toch doen, wordt dan ge zegd." Ook de bezorgdheid blijft. Mariska: „Als mama schor klinkt aan de tele foon, vraag ik meteen: heb je koorts? Dat is nu mijn grootste angst." JONGEREN dinsdag 8 november 2016 GO land officieel een ge neesmiddel", zegt Su sanna. Daarna begint het nabloeden. „Schrik niet. Ik geef je een luier mee en reken op heftig nabloeden, dat kan acht tot twaalf uur duren. Er kunnen klodders bij zit ten." Hoewel de wond jes klein zijn, blijft er uren onophoudelijk bloed stromen. De dag erna zijn de wondjes dicht en wat blauw, het jeukt nog lang na. Sanne van der Kolk Helder praktisch Via de natuur van je klachten afkomen is altijd fijner dan medi cijnen slikken. Baat het niet dan schaadt het niet. Houd er rekening mee dat je veel bloed ver liest en dat het flink kan jeuken. Motiverend Nooit geweten dat bloedzuigers prach tige kleuren hebben. Na een behandeling worden de zuigers in de koeling in slaap gebracht en daarna sterven ze in de vriezer. Dat moet zo volgens de wet. Ontspannend Het eerste moment is pijnlijk, daarna werkt de verdovende stof van de zuigers. Susanna is de hele avond bereikbaar, als je klachten krijgt. Ergens denk ik toch: wat als ik er littekens aan overhoud? Prijs- kwaliteit Een deel van de behandeling wordt vergoed als je aanvul lend verzekerd bent. Een behandeling kost 110 euro (vier bloed zuigers). Ik heb er twee tot vier nodig, veel geld als succes niet gegarandeerd is. De bloedzuigers happen direct toe. foto sanne van der kolk Eind oordeel Een krachtig beestje, maar hij sterft wel. Mariska: „Als het slecht gaat met mama, gaat het ook slecht met mij." FOTO'S SHODY CAREMAN Hoeveel jongeren (tot 25 jaar) in Nederland mantelzorger zijn is niet precies bekend. Het So ciaal en Cultureel Planbureau becijferde in 2012 dat er onge veer 450.000 jongeren (5-23 jaar) zijn met een langdurig zieke huisgenoot. „Dat wil niet altijd zeggen dat ze ook mantelzorger zijn", aldus Karlijn Nanninga, ad viseur bij Movisie (als kennisinsti tuut betrokken bij het Expertise centrum Mantelzorg). „Maar de kans dat ze zich zorgen maken is groot, en dat kan voor belemme ringen zorgen." Jongeren met een ziek gezinslid ervaren meer psychische en emotionele problemen dan an dere kinderen. Ook ervaren ze meer problemen met leeftijdsge noten. Tegelijkertijd vinden ze zichzelf socialer. Opvallend is dat veel jonge mantelzorgers zichzelf niet als zodanig herken nen, stelt Nanninga. „Ze vinden het vaak heel normaal om voor hun vader, moeder, broer of zus te zorgen. Pas later realiseren ze zich hoe de situatie was. Dat is jammer, want daardoor krijgen ze niet altijd de ondersteuning die ze goed zouden kunnen ge bruiken." Niet elke jonge mantelzorger komt in de problemen. Ze zijn al jong zelfstandig, en geven aan dat de relatie met hun ouders hecht is. Maar de eigen ontwik keling kan in de knel komen. Mantelzorgende studenten stop pen bijvoorbeeld eerder met de studie, of lopen vertraging op. Bijna de helft van hen kampt met psychische klachten als angst, somberheid en depressie. Ondersteuning is vooral een taak van de gemeente, die is ver antwoordelijk voor het mantel- zorgbeleid. „Bij de ene gemeente zijn jonge mantelzorgers een speerpunt in het beleid en is er meer aandacht voor dan bij de andere gemeente. Soms komen in verband met de zieke huisge noot ook professionals over de vloer die ondersteuning kunnen bieden", zegt Nanninga. De be langrijkste steun? „Een luiste rend oor, zodat de jongere zelf kan aangeven waar behoefte aan is. De een wil zijn hart luch ten, de ander heeft meer aan praktische hulp of een leuk uitje."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 47