Groeiend aantal late vluchten moet uitwijken 3 Vrouw komt ten val, man gaat kijken en beiden overlijden in hun achtertuin Een hoogbejaard echtpaar uit het Noord- Hollandse Graft is in de eigen tuin om het leven gekomen na een noodlottige val. Zij kwam ten val en overleed waarschijnlijk snel. Hij kwam poolshoogte nemen. „Hij is echt tegen haar aangekropen. Het lijkt erop dat hij heeft gedacht 'als zij gaat, dan ga ik ook maar'", zegt éé'n van de buren. Het drama voltrekt zich achter de vrijstaande woning van het echt paar Jan (90) en Annie (86) Scholten. Volgens buurtbewoners en familieleden doet de vrouw za terdagavond aan het begin van de avond het hek van de oprit op slot en wil ze nog even iets weggooien in de afvalbak achter het huis. Daar komt ze ten val zonder dat iemand er erg in heeft. Haar echtgenoot Jan zit binnen. Buurvrouw Anneke is op dat moment wel buiten, maar hoort helemaal niets. „Ik was aan het knutselen in de schuur. Er zit alleen een muurtje tussen ons en hun tuin. Als ik wat had gehoord had, was ik er natuurlijk naartoe gerend. Maar ik heb er helemaal ni ets van meegekregen. Daar heb ik zo slecht van geslapen", zegt ze. Hoe lang Annie in de tuin ligt, is niet bekend. Maar als ze wel erg lang wegblijft, besluit haar be zorgde echtgenoot Jan poolshoogte te nemen. Wat er dan precies gebeurt, is niet helemaal duidelijk. Hij slaagt er in elk geval niet in om hulp te vragen. Bij 112 komt geen telefoontje bin nen en ook buren horen hem niet om hulp roepen. Jan is reuma patiënt en zeer slecht ter been. Vol gens buurtbewoners heeft dat hem waarschijnlijk parten gespeeld. Mo gelijk is ook hij ten val gekomen. De volgende morgen krijgt dochter Gerry de schrik van haar leven als ze haar moeder komt ophalen voor een dagje uit. Ze ziet haar beide ouders in de tuin liggen. Ze zijn overleden. De politie start direct een groot onderzoek om uit te vinden of het echtpaar mogelijk slachtoffer is geworden van een misdrijf. Maar uit de manier waarop het echtpaar is gevonden, leidt de politie af dat het een noodlottige samenloop van omstandigheden moet zijn ge weest. Wat dat is, wil de politie niet be kendmaken, maar volgens hun buurvrouw Anneke lijkt het erop dat haar buurman Jan niet verder wilde leven zonder zijn grote liefde. „Hij is echt tegen haar aan gekropen. Het lijkt erop dat hij heeft gedacht 'als zij gaat, dan ga ik ook maar'," zegt ze. Dit tragische nieuws slaat in als een bom bij de 1500 inwoners uit het dorp. Iedereen kent het echt- Dat ze zo aan hun einde moesten komen. Dit is zo ontzettend tragisch paar. Veel mensen hebben wel iets in huis uit de winkel met stoffen en meubels die ze jarenlang runden. Bijna twee jaar geleden vierden Jan en Annie nog hun 60-jarig huwelijk. Scholten vertelde vlak voor die feestelijkheden in een in terview aan de lokale krant De Uitkomst hoe hij de liefde van zijn leven had ontmoet tijdens het feest na een sportdag in Ursum. Textiel Ze trouwen en beginnen een han deltje in textiel. Dorpelingen zien hem eerst nog op een speciale fiets vol ondergoed, garen en knopen door de straten rijden. Later krijgen ze de winkel op de Grafterbaan. Die is inmiddels overgenomen door een van hun twee zoons. Jan en Annie genieten volop van hun pensioen. En hoewel Jan slecht ter been is, wordt hij nog geregeld gezien in het verzorgingshuis Mieuwijdt. Neef Paul kwam hem hier vaak tegen als ze samen naar biljart kijken. Hij kan er met zijn verstand nog steeds niet bij. „Dat ze zo aan hun einde moesten komen. Dit is zo ontzettend tragisch." Dat blijkt uit de vluchtgegevens die EUclaim, een bedrijf dat bij ernstige vertraging een schadevergoeding int, voor deze krant analyseerde. Naar schatting werden dit jaar al ruim 7000 passagiers de dupe van de te late aankomst. Eenmaal ge land in Duitsland of op Schiphol worden de passagiers in het holst van de nacht met bussen vervoerd naar de oorspronkelijke bestem ming waar ze uren later dan voor zien arriveren. De rit Keulen- Eind hoven is 150 kilometer. Volgens EUclaim komen er steeds meer vluchten die tegen sluitingstijd willen landen. In 2015 werden 35 vluchten geweerd van de regionale luchthavens en dit jaar tot en met 31 oktober al 45. Vliegmaat schappijen nemen hiermee bewust een risico dat de landing wordt ge weigerd en er moet worden doorge vlogen naar Schiphol of Duitsland. Na 23.00 uur mogen op Rotter dam in principe alleen nog kleine toestellen met minder dan negen tien stoelen landen. Geplande vluchten kunnen tot 01.00 uur 's nachts toch nog terecht. Op Eindhoven worden na 23.00 uur nog vijf landingen toegestaan om de nachtrust van de omwonen den niet te veel te verstoren. Opstij gen is verboden. Per uitgeweken vlucht zijn drie bussen nodig om de passagiers als nog op de gewenste luchthaven te brengen. Die bussen moeten ook weer terug. Milieudefensie ziet dat met lede ogen aan. „Vliegmaatschappijen plannen zo strak, dat er vertragingen ont staan. Als ze zich aan de afspraken zouden houden, ontstaan die pro blemen niet", zegt woordvoerder Kasper Schrijver. dinsdag 8 november 2016 GO Dramatische dood voor hoogbejaard echtpaar Raymond Boere Graft Annie en Jan Scholten. FOTOFACEBOOK —Neef Paul yv.' De regionale luchthavens Eind hoven en Rotterdam moeten steeds vaker avondvluchten weigeren omdat ze te laat - na 23.00 uur - binnenkomen. Dit jaar werden al 45 vluchten doorverwezen naar Schiphol of Keulen, een stijging met bijna een derde. Ton Voermans Eindhoven FOTO F! F!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 3