27 Wat beweegt de opstandige voetballers van nu? Gudelj die zichzelf uit de selectie laat zetten. El Ghazi die zich misdraagt op een training. Ze krijgen er door de publieke opinie van langs, maar waarom doet deze generatie voetballers wat ze doet? Ziyech en Traoré slaan interlands over Pedrosa terug op zijn motor Berdych naar Rotterdam Topclubs investeren miljoenen in hun opleiding. Investeer ook in ervaring! halid Sinouh gaat in ge dachten nog weieens twintig jaar terug in de tijd. Dan ziet de oud-keeper zichzelf in de auto zitten naast Leeroy Echteld. Elke dag weer dat ritje naar Waalwijk om te trainen bij RKC. Sinouh was het talent met 'die grote smoel', Ech teld de ervaren man aan het einde van zijn carrière. Sinouh: „Ik was daar voor ontevreden bij Heerenveen weg gelopen. Ik wilde spelen, had een veel te grote mond joh. Leeroy leerde mij een les. Ga nou eerst presteren, dan praten." Sinouh wil er maar mee zeggen: de huidige voetbalwereld is niet meer te vergelijken met toen. „Bij wie moet El Ghazi (21, red.) nu terecht? Of Ba- zoer (20, red.)? Maar ook Gudelj (24, red.)? Bij aanvoerder Davy Klaassen? Geweldige prof, maar van die jongen kun je toch niet verwachten dat hij zijn leeftijdsgenoten corrigeert? Dan denkt Gudelj: flikker op man. Met Jaap Stam of Edgar Davids, ooit routi niers bij Ajax, had ik het wel willen zien." Profvoetballers, pakweg geboren in de jaren negentig, groeien op als ster ren. Of zoals Sinouh het zegt: „Een wedstrijdje in de eredivisie en ze zijn het mannetje, hè. Kijk, topclubs inves teren miljoenen in de eigen jeugdop leiding. Maar de selecties zijn soms compleet uit balans. Investeer ook in ervaring. Pas dan bied je talenten de kans om uiteindelijk een volwassen prof te worden." Maar er is zoveel meer. Spelers heb ben mensen in dienst om hun social- media-accounts te beheren. Sinouh: „Eigenlijk zijn voetballers een soort merken geworden. Met hun Insta- gram, hun Twitter, hun Snapchat, weet ik het allemaal. Grote merken moeten altijd in de etalage liggen. En zo is het moet voetballers nu ook. Ter wijl je soms in het magazijn als talent volle speler beter af bent. Maar dat moeten anderen wel tegen je zeg gen." Abstract beeld Sinouh noemt Robin van Persie. Als talent bij Feyenoord soms onuitstaan baar, maar onder de vleugels van Den nis Bergkamp, Sol Campbell etcetera een volwassen prof geworden, com pleet met glansrijke carrière. Jonge profvoetballers leven in een wereld waarvan anderen zich geen voorstelling kunnen maken. Jeugdcon- tracten met salarissen die veel volwas sen nooit zullen verdienen in het 'ge wone leven'. Bondscoach Art Lange- ler van Jong Oranje, ook hoofd jeugd opleiding bij PSV, beaamt dat. „De jeugd van veel jongens draait alleen maar om voetbal. Ze hebben daardoor een abstract beeld van de maatschap pij. Die ontwikkeling vind ik niet oké", zegt hij. „Dat kan nooit een ba sis zijn om weloverwogen beslissin gen in je loopbaan te nemen." Niet dat clubs stilzitten. Hele pro gramma's worden ontwikkeld om jeugdspelers te laten beseffen wat 'ge woon' is. Langeler over hoe dat bij PSV werkt: „Spelertjes zo lang moge lijk in hun vertrouwde omgeving la ten. Dus geen aparte klasjes met al leen maar talenten. En ook: maat schappelijk projecten om te helpen bij bijvoorbeeld gehandicapten en be jaarden. Je moet reëel zijn: met het gros van de spelers gaat het prima. Maar het gaat inderdaad lang niet al tijd goed. Ga er ook maar eens aan staan hè: alles draait om jou. Er lopen mensen met dollartekens in hun ogen om je heen." Bovendien: de wereld is kleiner ge worden. Een stap naar Italië was ge voelsmatig een stap naar de andere kant van de aardbol. Nu is het de nor maalste zaak van de wereld. Langeler: „Toen ik in de jeugd van De Graaf schap speelde, was mijn gevoel: als ik het hier niet red, moet ik terug naar de amateurs. Nu hebben spelers veel meer keuze. Lukt het hier niet dan brengt de zaakwaarnemer me toch wel naar een andere club? Dat werk." Natuurlijk snapt ook Sinouh wel dat het niet kan wat de opstandige, vaak jeugdige, profvoetballer uithaalt. Maar het zijn dus óók de omstandig heden die de gedachtes en daden sti muleren. „Als je pakweg 21 jaar bent en je speelt even niet, is dat helemaal niet gek. Maar de gedachte bij die jon gens is dat ze dan falen en weg moe ten. Nee, je moet op je bek gaan en dan weer opstaan." dinsdag 8 november 2016 VOETBAL Ajacied Hakim Ziyech heeft zich afgemeld voor de interlands van Marokko tegen Ivoorkust (WK-kwali- ficatie) en Togo (vriend schappelijk). Ziyech liep in het competitieduel met AZ (2-2) van zondag een die pe wond onder zijn knie en een kneuzing op. Ook zijn ploeggenoot Bertrand Traoré laat de interland periode schieten. Hij zou met Burkina Faso zaterdag voor de WK-kwalificatie op bezoek gaan bij Kaapver dië. De Chelsea-huurling heeft aanhoudende voet klachten. Amin Younes heeft een liesblessure. MOTORSPORT De Spanjaard Dani Pedro sa maakt dit MotoGP-sei- zoen toch nog zijn opwach ting. De Honda-coureur brak bij een maand gele den bij een trainingssessie in Japan zijn sleutelbeen. Bovendien raakte hij ge blesseerd aan zijn been en voet. Volgens de teamlei ding zijn de blessures van Pedrosa voldoende her steld. De doktoren hebben ingestemd met een start in Valencia, waar de laatste wedstrijd van het seizoen plaatsvindt. Pedrosa saat momenteel zesde in het al gemeen klassement met 155 punten. TENNIS De huidige nummers tien, elf en twaalf van de wereld ranglijst zijn toegevoegd aan het deelnemersveld van het tennistoernooi in Rotterdam. Tomas Ber dych (foto), David Goffin en Jo-Wilfried Tsonga ko men in februari naar Ahoy. „Met Berdych als voorma lig winnaar, Goffin die op het punt staat de top tien binnen te komen en Tson ga als publiekslieveling krijgt het veld een sterke toevoeging", stelt toernooi directeur Richard Krajicek, die eerder al de komst van Stan Wawrinka, Rafael Na- dal, Dominic Thiem en Ro bin Haase bekendmaakte. 'Profvoetballers zijn merken geworden' Daniël Dwarswaard Amsterdam K Khalid Sinouh Bazoer (I), Gudelj (m) en El Ghazi (r) hebben ieder zo hun problemen bij Ajax. FOTO PRO SHOTS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 27