Koploper heeft de wind tegen FC Twente-zaak 'erfenis uit verleden' 26 Voor de start van het seizoen riep Giovanni van Bronckhorst trots dat zijn selectie 'helemaal com pleet' was. Alle posities waren dubbel bezet, er hoefde geen spe ler meer bij. Maar het moordende ritme van drie duels in een week, eist nu al zijn tol. En straks, op 24 november in Manchester, moet de coach meer dan ooit improvise ren. Zijn defensie is zwaar geha vend. Eric Botteghin: geschorst, zijn beoogde stand-in Sven van Beek: geblesseerd. Terence Kongo- lo: geblesseerd. Rick Karsdorp heeft nu ook weer een liesblessu re. Het klonk in de Kuip lang zo ge ruststellend. Als Karim El Ahmadi en Tonny Vilhena niet meedoen, hebben we toch altijd nog Renato Tapia en Marko Vejinovic achter de hand. Het duo kostte bij elkaar zes miljoen euro, kent de eredivi sie door en door, maar in Odessa tegen Zorja Loehansk en in Deven ter tegen Go Ahead Eagles bleek: er zit geen enkele agressie meer in het spel van Feyenoord als El Ahmadi en Vilhena er niet bij zijn. En dan is El Ahmadi er straks na de winterstop ook nog eens een paar wedstrijden niet bij om dat hij de Afrika Cup speelt. Er stonden zondag supporters van Feyenoord voor het hek in Deven ter. Het duel was net afgelopen. Ze schudden hun hoofd en zei den: 'typisch Feyenoord'. Ze doel den op de uitgangspositie voor de confrontatie met de hekkensluiter zondagmiddag. PSV faalde tegen FC Twente, Ajax kon niet winnen van AZ. Een unieke kans om twee punten uit te lopen op de rivalen. Maar het is al zo vaak gebeurd. Als Feyenoord moet, als de ploeg écht een stap vooruit kan zetten, gaat het te vaak helemaal mis. Negen competitieduels was Feye noord een hecht blok. De volle buit was daar volgens de spelers een duidelijk uitvloeisel van. De laatste drie duels werden echter niet gewonnen. En dan nemen voetballers dus niet meer fluitend plaats op de bank. De spelers zelf klagen niet in het openbaar, maar zolang Feyenoord niet wint, neemt niemand genoegen met een bijrol. Toen Engeland in de halve finale van het WK van 1990 na straf schoppen werd uitgeschakeld door Duitsland, kon Gary Line- ker wel verklaren waarom. De oud-aanvaller, tegenwoordig pre sentator van het voetbalprogram ma Match of the Day op de BBC, gooide er een legendarische voet balquote uit: „Voetbal is een een voudig spel: 22 mannen lopen 90 minuten achter een bal en aan het einde winnen de Duitsers." Je zou in die uitspraak het woord 'Duitsers' tegenwoordig kunnen vervangen door 'Bayern München'. Der Rekordmeister wint titel na titel in de Bundesli- ga lijkt onaantastbaar geworden. Ploegen als Borussia Dortmund, Schalke 04, Bayer Leverkusen en VfL Wolfsburg kunnen Bayern maar moeilijk bijbenen. Ook dit seizoen verloren de uitdagers al veel punten. Maar Bayern krijgt dit seizoen tegengas uit onverwachte hoek. RasenBallsport Leipzig, vorig sei zoen gepromoveerd, blijkt de grootste concurrent. De ploeg uit het voormalige Oost-Duitsland promoveerde in de laatste zeven jaar vijf keer dankzij de financië le steun van energiedrankgigant Red Bull. Met zeven winstpar tijen en drie gelijkspelen is RB De club kan zich over een maand zomaar kronen tot Herbstmeister Leipzig nog ongeslagen in de competitie. Een unicum voor een ploeg die zijn (r)entree maakt in de Bundesliga. Mede door het gelijkspel van Bayern tegen het eveneens onge slagen Hoffenheim (1-1), deelt Leipzig nu zelfs de koppositie met de grootmacht. Het zou dus zomaar kunnen dat Leizpig zich over ruim een maand tot Herbst meister van Duitsland kroont. Leipzig kent geen enkele vedet te, maar heeft met de Guinees Na- by Keita (21) en het Duitse talent Timo Werner (20) wel twee groeibriljanten in huis. Het gaat dit seizoen geweldig, maar de ploeg overschat zichzelf niet. Niet voor niets zei trainer Ralph Hasenhüttl na de overwinning op Mainz al dat zijn team nog niet speelt als een topclub. Smullen Dat is ook niet zo gek. Met de jongste selectie van de Bundesli ga - gemiddeld 23 jaar - zijn de mannen van Hasenhüttl nog niet in staat 90 minuten lang te domi neren zoals Bayern dat vaak doet. Dietrich Mateschitz, baas van de club, kiest er voor om jong talent de voorkeur te geven boven oude re vedetten om zo de club door te ontwikkelen. Met die visie werd de huidige Duits-internatio nal Joshua Kimmich (21) vorig jaar al voor 8,5 miljoen euro door verkocht aan Bayern. Wanneer RB Leipzig de onge slagen reeks vasthoudt, is de laat ste speeldag voor de winterstop er één om van te smullen. Op 23 december staat de uiwedstrijd met Bayern op het programma. Dan zal blijken of de club uit de Leipzig daadwerkelijk een uitda ger is voor de recordkampioen. Op social media werd hier en daar gerept over 'het volgende lijk dat uit de kast is gevallen bij FC Twen te'. Maar dat is zeker niet het ge val, nu de bekende spelersmake laar Rob Jansen en Twente volgen de week dinsdag lijnrecht tegen over elkaar staan in een arbitrage zaak. De Enschedese club heeft vo rig jaar in het financiële herstel plan al een voorziening opgeno men, omdat de claim van het be drijf Wasserman, waarvan Jansen directeur is, op dat moment al bo ven de markt hing. De zaak komt dan ook allesbehalve als een don derslag bij heldere hemel. Tech nisch- en commercieel-directeur Jan van Halst noemt de affaire 'een erfenis uit het verleden'. Jansen vindt dat hij recht heeft op bijna een miljoen euro naar aanleiding van de deals die hij tus sen 2011 en 2014 heeft gesloten met de club. Het gaat daarbij voor al om de spelers Kamohelo Mokot- jo en Tim Hölscher. Twente be strijdt de mening van Jansen. „Er bestaat een fundamenteel verschil van inzicht over betalingen", al dus Van Halst. Ongeacht de vraag wie er in zijn recht staat, geeft deze zaak wel een inkijkje in de top van de voetbalmakelaardij. Het is in die wereld nog steeds heel normaal dat een begeleider zonder met de ogen te knipperen een miljoen eu ro vraagt voor het begeleiden van twee voetballers. Voor alle duidelijkheid: Mokotjo kwam in 2014 over van PEC Zwol le en die transfer staat niet be kend als een gecompliceerde deal die maanden in beslag heeft geno men. In het geval van Hölscher is de gage nog veel buitensporiger, want de Duitse middenvelder is afkomstig uit de eigen opleiding van Twente en is nooit getransfe reerd. Hij is een paar keer ver huurd geweest en heeft in de tus senliggende jaren drie keer zijn contract verlengd. De laatste keer heeft Jansen dat overigens uitste kend gedaan voor zijn speler, want Hölscher heeft bij Twente een topsalaris terwijl hij lang niet altijd bij de wedstrijdselectie zit. Het salaris van Hölscher en diens tegenprestaties liggen Twente zwaar op de maag. De afspraken die Jansen met Twente heeft gemaakt dateren alle maal uit het de periode dat Joop Munsterman en Aldo van der Laan het nog voor het zeggen had den. Het was toen een publiek ge heim dat makelaars graag zaken deden in Enschede, omdat daar met geld werd gesmeten. dinsdag 8 november 2016 energie i''6ct.nl Het sprookje van Leipzig duurt voort El Ahmadi en Vilhena brengen agressie bij Feyenoord. foto pim ras Na de flitsende start komen er nu ineens problemen aan het licht bij Feyenoord. Welke pro blemen moet trainer Van Bronck- horst zien te tackelen? Mikos Gouka Rotterdam De brede selectie dunt snel uit Zonder El Ahmadi en Vilhena geen agressie De druk van het moeten Het morren begint als je wint RB Leipzig nestelde zich zon dag door een 3-1 zege op FSV Mainz aan kop van de Bundesli- ga. Een ongekende prestatie aangezien de ploeg vorig sei zoen promoveerde. Armon Veeneman Leipzig ■4 RB Leipzig is voor alsnog de enige ploeg die het grote Bayern München bij kan benen in de Bundesliga. fotoap Spelersmakelaar Rob Jansen heeft tegen FC Twente een arbi tragezaak aangespannen. Hij eist bijna een miljoen euro. Leon ten Voorde Enschede Rob Jansen foto leo van der velde

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 26