Dost dankbaar voorgerecht voor Oranje IS Kongolo voorlopig uit de roulatie 25 Robben komt terug voor het duel met Luxemburg. Tenmin ste, dat is de bedoeling, want met Robben en fitheid weet je het nooit. Maar als het lukt om de enige Nederlandse wereldtop per zondag op het veld te krij gen van het Stade Josy Barthel, zal dat een flinke boost geven. Blind weet wat er op het spel staat in deze laatste twee inter lands van dit jaar. België is het aantrekkelijke affiche, de presti- gewedstrijd tegen klinkende na men als Hazard, De Bruyne, en Courtois. Maar Luxemburg-uit is de belangrijkste pot deze week. De 'must-win-wedstrijd'. Luxemburg? Tja, Luxemburg. Guy Hellers van Standard Luik en verder to dakdekkers, banket bakkers en postbodes van clubs als Dudelange en Jeunesse d'Esch. Dat was altijd het beeld in Nederland als er tegen het Groot-Hertogdom moest wor den gevoetbald. Maar zó stereo- typ is het niet meer. Er spelen in tussen meerdere Luxemburgse profs in de Franse competitie en in België. Het tienertalent Vin cent Thill is zelfs de eerste spe ler geboren na t januari 2000 die speelde in één van de vijf grote Europese competities (voor het Franse FC Metz). Zweden won vorige maand ternauwernood met 0-1 in de WK-kwalificatie. En dat was ook tot twee keer toe de uitslag bij de laatste twee duels van Oranje met Luxemburg. Die wa ren in 2006 en 2007, toen Marco van Basten nog bondscoach was. Natuurlijk moet Oranje nog steeds 'gewoon' winnen, maar: het kanonnenvoer van weleer schiet nu ook terug. „Ik ben moe, moest de vlucht van 5 uur in de ochtend naar Amsterdam nemen", vertelde de linksback van Sporting Lissa bon gisteren. „Daar heb ik bij mijn ouders een lekkere kop erwtensoep ge nomen en toen ben ik naar Noordwijk ge gaan." Zeegelaar is spits Bas Dost dankbaar dat hij voor Sporting Lis sabon koos afgelopen zomer. „Toen hij bij Sporting tekende, wist ik meteen dat de er een enorme kans was dat de bondscoach naar on ze club zou komen kijken", zegt Zeegel aar. „De bondscoach vertelde mij dat ik goed bezig was in Lis sabon." Dat vond ook ploeg genoot Virgil van Dijk. „Of ik Zeegel aar eigenlijk ken? Na tuurlijk, wij kennen hem allemaal. Ik zag hem spelen met Spor ting tegen Real Ma drid spelen en dat deed hij echt hartstik ke goed. Er zijn veel opties voor de posi tie van linksback, maar ook Marvin heeft het nu laten zien in de Cham pions League," stelt de verdediger. Zeegelaar speelde voor Ajax, Excelsior, Blackpool, Espanyol B, het Turkse Ela- zigspor en Rio Ave. Bij Sporting Lissa bon posteerde Jorge Jesus hem als links back in plaats van zijn gebruikelijke po sitie voorin. „Het is een lange weg ge weest. Noem het maar een omweg, maar nu ben ik bij Oranje. Ik heb er hard voor gewerkt." HAMSTRING België is een prachtige tegenstander. Ik ken veel spelers Ook verdediger Virgil van Dijk, uitblinker in de verloren in terland tegen Frankrijk, is blij dat de KNVB een gerenommeer de oefenpartner heeft vastge legd. „Tegen België wil ik ge woon laten zien wat ik kan, dat wat ik wekelijks in Engeland laat zien", zegt Van Dijk. „Het is helemaal niet lastig om eerst te oefenen voor Luxemburg-uit. België is een prachtige tegen stander, ik ken veel spelers uit de Premier League." Zoals de spits: Romelu Luka- ku. „Daar heb ik nog nooit tegen gespeeld. Dit gaat de eerste keer worden. Of ik de spits van Luxemburg ken? Nee, eerlijk ge zegd niet." Jeremain Lens was heel lang uit beeld bij de KNVB, maar de aanvaller van Fenerbahce is in de vorm van zijn leven. De laat ste derby die hij zich kan herin neren is het duel in 2012 in Brus sel, toen de Belgen met 4-2 won nen. Hij kwam toen zelf overi gens niet in actie. „Dat was de eerste wedstrijd van Louis van Gaal als bondscoach", zegt Lens. „Ik ben vooral blij dat ik er weer bij ben. Ik heb mooie statistie ken in Oranje, kijken of ik ze te gen België en Luxemburg kan opkrikken." Davy Klaassen en Jordy Clasie zagen in hun jonge jaren Oranje vaak winnen van België. In die tijd was Oranje altijd favoriet, maar dat is al een tijdje niet meer zo. „België heeft een erg goed elftal", zegt Klaassen. „Toch is het lekker om ze nu te ontmoeten. Dit is veel beter dan tegen een of andere Oostblok- ploeg spelen. Daar is vaak geen moer aan." Clasie is het met de aanvoer der van Ajax eens. „Als je de se lectie van België ziet, hebben zij de topspelers uit de grootste competities", zegt Clasie. „We nemen de wedstrijd tegen Bel gië dan ook bloedserieus, maar we moeten vooral vertrouwen tanken voor zondag tegen Luxemburg. Van wie ik zelf on der de indruk ben bij België? Ik ben niet zo snel onder de in druk van een tegenstander. Het zijn stuk voor stuk goede spe lers, maar die hebben wij ook." PROG dinsdag 8 november 2016 Wesley Sneijder haalt uit op de trai ning. Michel Vorm kijkt lachend toe. FOTO PIM RAS Met een lekker bord erwtensoep op de bank bij zijn ouders. Zo vierde Marvin Zeegelaar (26) giste ren zijn eerste uit verkiezing bij Oran je. Mikos Gouka Noordwijk Marvin Zeegelaar. fotoscs —Virgil van Dijk Terence Kongolo is vier tot zes weken uit geschakeld. De Feye- noord-verdediger liep in het duel met Go Ahead Eagles (1-0 ne derlaag) een ham stringblessure op. Daardoor moest de 22-jarige verdediger ook afzeggen voor de duels met België en Luxemburg van het Nederlands elftal. Hij mist bij Feyenoord in elk geval de competi tiewedstrijden tegen PEC Zwolle, FC Utrecht en Sparta. De confrontaties in de Europa League met Manchester United, en Fenerbahge moet hij ook aan zich voor bij laten gaan. De kans is groot dat Kongolo ook een streep moet zetten door de laatste duels van 2016. Het pro gramma bestaat uit: AZ-uit, ADO Den Haag-thuis (beker) en Vitesse-thuis. Vandaag 12.15: training (Arena, deels besloten), aanslui tend persconferentie bondscoach Danny Blind Morgen 20.45 uur: Nederland - België Donderdag 15.30 uur: trainingsactivi teit (De Toekomst, gym/besloten) Vrijdag 12.15 uur: training (AFAS Stadion, besloten) Zaterdag 18.45 uur: training (Stade Josy Barthel) Zondag 18.00 uur: Luxemburg - Nederland (Stade Josy Barthel)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 25