Russen planden coup in Montenegro' Gehandicapte Iris nu al dikke maatjes met hulphond Pippin Hanina Ajarai 15 Mrta ff la fa Eigenlijk scheer jij alle homo's overeen kam De Russen zouden de pro- westerse premier Milo Djukanovic hebben willen liquideren. De samenzweerders wilden daarvoor een profes sionele scherpschutter inschake len. Het plan mislukte. De politie arresteerde ongeveer twintig verdachten. Het gaat om Montenegrijnen en Serviërs, onder wie een oud commandant van de Servische politie. Van sommigen ar restanten is bekend dat ze in Oost-Oekraïne hebben ge vochten, aan de kant van de pro- Russische rebellen. De openbaar aanklager van Montenegro zegt te beschikken over bewijs dat twee Russische nationalisten achter het ver meende complot zaten. Na uitschakeling van minister-pres ident Djukanovic zouden de coupplegers het parlement willen innemen en daarna een pro-Russische regering in stalleren. Om te voorkomen dat de Balkanstaat toetreedt tot de NAVO en de banden met de Eu ropese Unie aanhaalt. Rusland zegt niets te maken te hebben met de zaak. „Wij ont kennen natuurlijk categorisch dat we bij wat voor illegale acties dan ook betrokken waren", zei een woordvoerder van het Kremlin. Complotten horen bij de Bal kan. Zo zei de Joegoslavische re gering in 2000 vier Nederlandse mannen in handen te hebben die de toenmalige president Slobo dan Milosovic wilden ontvoeren of doden. „Als we Milosovic wa ren tegengekomen hadden we hem in een skibox gestopt bo venop het dak van een auto en waren we zo het land uitgere den", bekende een van de arres tanten in een video. Of hij dat onder dwang deed, was ondui delijk. Volgens de Serviërs zat de NAVO achter dat complot. Vorige maand bracht de politie in Servië de premier van dat land en zijn familie 'in veiligheid' na de vondst van een raketwerper in de bosjes vlakbij zijn woning. Wie de wapens achterliet, is on duidelijk. Mogelijk houdt de vondst verband met een geza menlijke militaire oefening tussen Servië en Rusland en Wit-Rusland. Hoewel Servië aansluiting zoekt bij de Europese Unie, verdedigt het land de oe fenmissie. „We werken samen met wie we willen", zei minister van Buitenlandse Zaken Ivica Dacic. Wakker worden. Voor Van der Sluis is het sinds een aantal we ken het mooiste moment van de dag. Dan wandelt de anderhalf jaar oude Pippin de slaapkamer binnen. Haar manier om goede morgen te zeggen. Als Iris een goede bui heeft, mag Pippin de matras op. „Dan ligt ze op haar rug naast me en knuffelen we." De hulphond, die niet ver goed wordt door de verzeke ring, arriveerde een maand ge leden na een inzamelingsactie. Het plan: binnen het jaar mil joenen flesdoppen verzamelen en inwisselen voor 18.000 euro, de kostprijs van een hulphond. De actie 'Drop je dop voor Iris' kreeg landelijke bekendheid en na zes maanden was het bedrag al binnen. Van der Sluis vertelt stralend. Dat doet ze zittend in een rolstoel: ze kreeg bij haar geboorte een hersenbloeding en is grotendeels verlamd. Pippin helpt waar nodig. Nu vooral als gezelligheidsdier, maar over twee jaar, wanneer de training is afgerond, raapt ze voor Van der Sluis de af-standsbediening op en assisteert ze met het aan trekken van een jas. De labra doodle geeft gemak, maar ook energie. „Ik kan véél meer aan." De eerste week was het wen nen: ik lette te veel op haar, zag een stoepje over het hoofd en viel om. Maar ze is geweldig." Homo's hebben over het algemeen meer gevoel voor stijl en mode dan heteromannen. Als je zo'n uitspraak doet, ben je dan aan het discrimineren of is het gewoon de waarheid? Ik zit mid den in een felle discussie met een kennis van mij en we komen er niet uit. Ik vind de uitspraak een vooroor deel omdat het enige wezenlijke ver schil tussen een homo en een hetero toch hun seksuele voorkeur is? Hij vindt van niet, en hij zal het be wijzen. Met een paar vingerbewegin gen op zijn telefoon mailt hij drie links waaruit ik moet opmaken dat zijn uitspraak wetenschappelijk be wezen is. „Dit komt van Harvard hè", gebaart hij triomfantelijk met zijn te lefoon. Weet je wat, zeg ik, laten we het COC bellen. Als ze ergens diep over deze vraag hebben nagedacht, dan wel daar toch? Mijn discussie partner gaat akkoord. „Een joekel van een vooroordeel", stelt de woordvoerder van het COC aan wie ik de vraag voorleg. En dan zegt hij precies hetzelfde als wat ik even daarvoor betoogde: het enige verschil is de seksuele voorkeur. Game, set, match zou je denken want deze discussie is niet alleen een zoek tocht naar kennis, het voelt ook als een spel. En ik dacht dat ik dit spel gewonnen had. Mijn tegenstander reageert echter niet verslagen maar nog strijdlusti ger. „Kent hij de studies van Har vard?" Ik echo de vraag in de hoorn en COC zegt nee. Ik bedank hem vrien delijk voor het beantwoorden van onze vragen en hang op. „Pffft", zegt mijn gesprekspartner, „je denkt toch niet dat ik iets aanneem van een zo genaamde homo-expert die dit on derzoek niet kent? Eigenlijk ben jij degene die alle homo's over één kam scheert door te stellen dat ze niet an ders zijn dan hetero's." Een van de andere aanwezigen heeft besloten zich ook te mengen in de discussie. Ik kijk hem vol ongeloof aan. „Ja", gaat hij verder, „ze zijn wel degelijk anders gebouwd dan he tero's, want waarom anders kunnen ze elkaar herkennen in een ruimte?" Aah, de zogeheten gaydar. En wat doen ze dan anders dan hetero's waardoor de ene homo de andere van mijlenver kan spotten? Wil je zeggen dat ze zich feminiener gedragen? Maar dat is toch ook een joekel van een vooroordeel?!!! werkelijk heeft plaatsgevonden maar het dekt de strekking van mijn reac tie. Hij laat me uitrazen en herhaalt simpelweg dat er wel degelijk ver schillen zijn tussen homo's en hete ro's, zoals er ook verschil is tussen een man en een vrouw. Wanneer ik hem dwing uit te leg gen waarin 'm dat verschil precies zit, een beetje op de manier van Tom Cruise in A Few Good Men, krijg ik geen bevredigend antwoord. We be reiken een impasse en besluiten in stilte dat geen van ons de 'tegenpar tij' heeft kunnen overtuigen van het eigen gelijk. Met moeite stappen we over op een ander onderwerp. De volgende dag denk ik er nog steeds aan. En de dag daarop ook. Vandaar dus deze column: wie heeft een antwoord voor mij? dinsdag 8 november 2016 GO Woest zijn ze in Montenegro. Twee Russen zouden hun pre mier hebben willen vermoor den om te voorkomen dat het Balkanland zich aansluit bij de NAVO en de Europese Unie. Gerben van 't Hof Podgorica Ze kijken verliefd naar elkaar: Iris van der Sluis (30) en haar hulphond Pippin. De gehandi capte vrouw uit Maassluis kreeg de labradoodle nadat Nederland 4.480 kilo flesdop- pen voor haar spaarde. „We zijn nu al de beste maatjes." Erik Oosterom Maassluis Homo's (2 Ik schrijf het even netter op dan het Russen zouden premier Milo Djukanovic van Montenegro hebben willen liquideren, fotoap

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 15