rump Trump is gek, maar Hillary écht oke 10 II Het valt te bezien of iemand zonder showbizz- ervaring hetzelfde kan als Trump QUOTES De campagne van 2016 gaat de boeken in als een van de smerigste Amerikaanse verkiezingsraces ooit. Er was haat, nijd, minachting, geweld, seks, en een onheilspellend dreigement. Na het tweede debat werd het kij kers een beetje te veel. Het diepte punt van de campagne was al vaak benoemd - toen de omvang van Trumps geslachtsdeel werd bespro ken op een debatpodium, bijvoor beeld - maar het bleek steeds weer een tikje lager te kunnen. Nu noemde Donald Trump Clinton de duivel met 'enorme haat' in haar hart, en beloofde hij haar te laten opsluiten. Clinton gebruikte nettere be woordingen, maar bleef maar uit spraken van Trump herhalen om te benadrukken hoe ongeschikt ze hem vindt - zoals haar campagne al langer draaide om verwijten aan het adres van 'pestkop' Trump. Waar was de beschaafde, inhoude lijke politieke discussie gebleven? Zelfs een handdruk voor aanvang van het debat konden de mensen die de morele leider van het land willen worden er niet uitpersen. Dirty, smerige campagnes zijn zo Amerikaans als apple pie en base- ball, schrijft het Bill Of Rights Insti tute op zijn website. In 1800 werd Thomas Jefferson al neergezet als dronken anarchist die vrouwen de prostitutie in zou sturen. Zijn te genstander, zittend president John Adams, zou zijn vice-president naar Europa hebben gestuurd om minaressen te zoeken. Maar de er gernis onder kiezers is groter dan ooit, nu het dankzij sociale media en non-stop online nieuws moei lijk is om te ontsnappen aan de ne- gativiteit. Donald Trump ging bovendien verder dan zijn voorgangers. Zij lie ten de scherpste aanvallen aan woordvoerders of reclamespotjes over, zodat ze zelf het imago van staatsman of-vrouw konden hou den. Maar Trump slingerde dood gemoedereerd zelf bijnamen Crooked Hillary, slinkse Hillary) en nachtelijke tweets de wereld in. „Dat kun je ook als iets positiefs zien", zegt journalist David Mark, die over de 'kunst' van negatief campagne voeren Going Dirty schreef. „Hij neemt tenminste zelf de verantwoordelijkheid." Authentiek Zijn gedrag hielp Trump om de Re publikeinse kandidatuur te be machtigen: hij kwam over als een normaal mens, in plaats van een overmatig voorbereide, voorzich tige politicus. En dat is waar de he dendaagse kiezer naar op zoek is: authenticiteit. Mark denkt dan ook dat Trumps aanvalsstrategie navol ging zal krijgen. „Maar het valt te bezien of iemand zonder de show- bizz-ervaring en persoonlijkheid van Trump zoiets kan." Deur aan deur in West-Philadel phia. Deel uitmaken van de grofste Amerikaanse presidentsverkiezin gen ooit. Marjolein Kampschreur (33 jaar, Amsterdam) maakt het al lemaal mee. „West-Philadelphia, waar Will Smith vandaan kwam in The Fresh Prince of Bel Air. Niet de beste buurt. Shockerend hoe arm de mensen zijn, hoe klein de huis jes, trapjes op, langs verrotte hek instructie dat ze kregen van de De mocraten: zorg dat mensen gaan stemmen. „Ze hebben complete lijsten van mensen waarvan ze weten dat ze Hillary gaan stem men. Maar ze moeten dan wel gaan. Vijftien minuten instructie lijkt niks, maar je leert precies de juiste vragen stellen: weet u waar het stemlokaal is? Weet u hoe laat u gaat? En als ze wel willen, maar niet kunnen, een vrijwilliger rege len die helpt dat ze tóch gaan." Ze doet 't om 'erbij te zijn'. En voor Hillary. Marjolein: „Je bent geneigd te denken: Trump is gek, dus 'dan Hillary maar'. Maar zie waar Hillary zich voor inzet: ho morechten, minderheden, het kli maat, ze is ook echt klaar voor de job." jes, ze hebben niks", vertelt ze, vanuit de bus, op weg naar wéér een dag mensen overtuigen dat ze moeten gaan stemmen. Want dat is de voornaamste opdracht die zij en 29 andere D66'ers (van talen tenprogramma Route 66) hebben meegekregen in het kwartier dinsdag 8 november 2016 22 maart 2016 Clinton op CNN over Trump: „Hij doet aan intolerant ge bral en pesten." 6 mei 2016 Trump over Clinton: „Ze speelt continu de vrouwen- kaart - het is triest!" 22 mei 2016 Trump over Clinton: „Dat zou nog vier jaar domheid zijn." 2 juni 2016 Trump over Clinton: „Crooked Hillary heeft nul talent - ze moet geen president wor den. Haar temperament is slecht en haar besluitvaar digheid - niks!" 9 juni 2016 Clinton reageert op een tweet van Trump over Obama's steunbetuiging aan haar „Verwijder je account." 21 juli 2016 Trump over Clinton: „Dit is de erfenis van Hillary Clinton: dood, vernietiging en zwakte." 28 juli 2016 Clinton over Trump: „Hij kan niet eens een campagne aan. Hij verliest zijn kalmte bij de minste provocatie." 10 september 2016 Clinton: „Om even te genera liseren, je kunt de helft van Trumps aanhangers in het mandje 'treurige figuren' stoppen. Toch?" 26 september 2016 Trump over Clinton: „Ze heeft niet het uithou dingsvermogen om presi dent te zijn." 9 oktober 2016 Clinton: „Het is maar goed dat iemand met het tempe rament van Trump niet over de wet gaat." Strijd met haat, nijd, minachting en seks Karlijn van Houwelingen New York Clinton en Trump probeerden de tegenstander zo slecht mogelijk af te schilderen, fotoafp —David Mark De zesjarige Noah Schumann heeft zich uitgedost als de Amerikaanse presidentskandidaat Donald Trump voorafgaand aan een campagnebijeenkomst van de Republikein in Atlantic Aviation in Moon in Pennsylvania.foto mark makela/reuters Ook Nederlanders knokken mee in de Amerikaanse verkie zingen. Marjolein Kampschreur gaat langs de deuren in Phila delphia. „Voor Hillary, én omdat we campagnejunks zijn." Victor Schildkamp Rotterdam Marjolein Kampschreur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 10