I Frankrijk bijna 'in het rood' door uitkering aan terreurslachtoffers NIEUWS 7 Schultz rondt vandaag aanpak laatste zwakke schakel af Onze kust is weer bestand tegen een ware superstorm, zegt minister Schultz van Haegen. Tien zwakke plekken zijn versterkt. Er schuilt een ster in iedereen. «i j De versterkte bescher mingslinie op tien plaatsen langs de kust moet zorgen dat Nederland de komen de 50 jaar droge voeten houdt. Want al is de kans op een super storm gemiddeld maar 1 procent in too jaar, door klimaatverande ring worden stormen wel steeds krachtiger en stijgt de zeespiegel. Die ontwikkelingen zijn van es sentieel belang voor ons laaggele gen landje. Een watersnoodramp zoals in 1953 zou ook nu vele men senlevens kosten, onze omgeving verwoesten en de economie voor enkele jaren lamleggen. Verwach te kosten: ruim 100 miljard euro. Afgelopen weekend kregen we op televisie dit doemscenario al voorgeschoteld met de EO-drama- serie Als de dijken breken. Dat ver haal gaat over een hedendaagse watersnoodramp in Nederland en delen van Vlaanderen. De vraag is in hoeverre de mogelijkheid van zo'n ramp in werkelijkheid be staat. Uit onderzoek van Rijkswater staat in 2003 bleek dat de kracht waarmee de golven op de kust slaan, groter is dan aangenomen. De conclusie: langs een deel van de kustlijn moesten duinen of dij ken verstevigd worden, om te kun nen garanderen dat ze komende decennia nog superstorm-'proof zijn. „We willen in Nederland ram pen vóór zijn, en daarom hante ren we steeds strengere veilig heidsnormen", licht minister Schultz (Water) toe. „Daarom in vesteren we in een veilig, toe- komstbestendig en toonaange vend watersysteem." De dijken en duinen die nog toe- komstbestendig gemaakt moesten worden, zijn de zwakke schakels gedoopt. Bij nadere inspectie van de tien oorspronkelijke locaties (zie kaartje) bleek Zandvoort toch aan de veiligheidsnormen te vol doen. Dus is daar niets gebeurd. Bij alle andere zwakke schakels werd de kustlijn versterkt met zand. Er is echter op veel plekken meer werk verricht: zo is er in Katwijk zelfs een complete dijk ge construeerd, overdekt door een zandduin. Ook werd op meerdere plekken gebruik gemaakt van be ton en andere materialen. Voorge vormde blokken op nieuwe dam men in zee moeten hoge golven breken. De kosten van de totale klus zijn uitgekomen op 605 miljoen euro, 45 miljoen minder dan ver wacht door meevallers. De minis ter van Infrastructuur en Milieu le vert vandaag de laatste zwakke Deze plaatsen moesten worden aangepakt schakel op: een strook van ruim 10 kilometer in West-Zeeuws Vlaan deren. Alleen al dit deel van het project kostte ruim 130 miljoen eu ro. Schultz: „Gelukkig komt een su perstorm bijna nooit voor, maar de Nederlandse kust is in ieder ge val voor de komende 50 jaar be schermd. Ik ben daar trots op." „We hebben nu nog genoeg reser ves in kas, maar als zich nóg een aanslag voor zou doen, dan begin nen de problemen", aldus de FGTI, het Franse Garantiefonds voor slachtoffers. Drie jaar geleden keerde het FGTI nog 2,5 miljoen euro uit aan slachtoffers van terrorisme. In 2015 was dat bedrag al bijna ver tienvoudigd tot 23,5 miljoen eu ro, na de aanslagen op Charlie Hebdo en die op 13 november. Dit jaar zal het bedrag oplopen tot 40 miljoen euro, mede door de aanslag in Nice. De Franse overheid heeft daar om recent besloten extra belas ting te heffen om de kas van het FGTI-fonds te spekken. Alle Fran sen die een verzekering afsluiten betalen een extra premie, een 'ter- reurtax', van 5,90 euro. Dat was tot nu toe 4,30 euro. Na de aansla gen in 2015 werd het bedrag ook al een keer verhoogd, van 3,30 naar 4,30 euro. Het FGTI heeft becijferd dat al leen al de aanslagen van 13 no vember 2015, op cafés en een con certzaal, in totaal zo'n 300 tot 350 miljoen gaan 'kosten' aan uitke ringen. „De aanslag in Nice (14 juli van dit jaar, red) schatten we in op een zelfde bedrag", aldus FGTI-voorzitter Julien Rencki. Met de groei van het aantal rechthebbenden is ook de kritiek toegenomen. Een toeschouwer op de boulevard van Nice die on gedeerd bleef toen de vrachtwa gen inreed op de mensenmassa, kreeg wel een uitkering. Een res tauranthouder die de hele nacht slachtoffers opving en hielp, kreeg niks. „Er wordt met vaste bedragen gerekend en er wordt niet per geval naar de schade ge keken", aldus slachtoffervereni ging '13 november'. De Franse regering heeft inmid dels aangekondigd dat de werk wijze verandert. „Het fonds moet duidelijk maken hoe en waarom ze uitbetalen. Zo weet iedereen welk bedrag past bij welk letsel", aldus staatssecretaris Méadel. Ga naar pzc.nl/sing maandag 7 november 2016 We kunnen nu zelfs een superstorm aan Beeld uit de zesdelige EO-serie 'Als de dijken breken', die afgelo pen zaterdag van start ging. foto: eo Edwin van der Aa Den Haag Deel dat onder water loopt: 9 miljoen mensen beneden NAP 0711161RV BRON: RIJKSWATERSTAAT Slachtoffers van terreur krijgen een schadevergoeding. Maar als er steeds méér slachtoffers bij komen, raakt het geld snel op. Dat merken ze in Frankrijk. Frank Renout Plaats CLUB Zuid-West Walcheren west-Zeeuws-Vlaanderen Zwakke schakels Noord-Holland Zandvoort Boulevard Kustversterking Noordwijk Kustwerk Katwijk Scheveningen Delflandse van Voorne Flaauwe Werk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 99