Gezond wel 11 Na een nachtelijke inbraak kreeg Monique Braam last van angsten, heftige emoties, slaapstoornissen en pijnen. Zij onderging EMDR- therapie. „Sindsdien is het afgevlakt." ■ST MIJN ANGST EEN CIJFER TUSSEN O EN 10 GEVEN' De therapie kingsproces. Het proces dat bij een trauma is vastgelopen, komt weer op gang. De herinnering roept niet meer dezelfde emoties op." Oordopjes „EMDR heeft de ergste verschijn selen weggenomen", zegt Moni que Braam. „Erna kon ik er nor maal over praten. De angsten vlak ten af. Toch slaap ik nog steeds met oordopjes. De nachten wor den nooit meer zoals ze waren." Het hielp ook niet dat de rechter destijds doordrukte dat de daders alleen een schadevergoeding hoef den te betalen. Een rechtszaak kwam er niet. „De vrouw bleek een ex van mijn vriend die op wraak uit was; ik kende haar niet. Ze was gestoord en er was drank in het spel. Voor verdere verwerking heb ik gevraagd om een confronta tie met haar, maar daar is het niet van gekomen. Ik raad iedereen aan: overkomt je iets ergs, doe er meteen alles aan om over de ver schijnselen heen te komen. Met EMDR bijvoorbeeld." Die nacht in 2010 dacht zij dat haar laatste uur had geslagen. Moni que Braam (toen 42) was alleen in haar af gelegen bungalow bij het Gelderse dorp Nieuw-Wehl. Ze was wakker geworden van glasgerinkel en luid gestommel. Even dacht ze dat er een koe was binnengedrongen. Snel deed ze de slaapkamerdeur op slot en verstopte zich met gsm in een inloopkast. Een gigantisch lawaai barstte los: de binnendringers vernielden het interieur. „Het kwam dichter bij, ik was banger dan ik hier kan navertellen." Intussen had zij, ach ter haar kleren in een hoekje weg gedoken, 112 aan de lijn. De stem zei dat hulp onderweg was en praatte op Monique in. „Zoals ze op cursus geleerd had. Geruststel lend, afleidend. Rustig ademhalen. Intussen stond de inbreker aan de slaapkamerdeur te rukken. Ze gaan me vermoorden, riep ik. Er was niets van mij over, er was al leen doodsangst." Heterdaad Zes jaar later laat de emotie haar stem nog trillen als ze haar verhaal doet. In wat voor haar een halfuur leek - het waren tien minuten - richtten de binnendringers, een man en een vrouw, een ravage aan. Bij hun vertrek reed de politie hen op de afrit klem. Een heterdaadje. Daarna de martelgang. Moni que: „Dat huis durfde ik niet meer in, ik overnachtte overal. Slapen? Nauwelijks, de herinneringen en de angsten kwamen zodra ik mijn ogen sloot. Ik kreeg last van hoofd pijnen. Van knieën, rug. „Slachtofferhulp deed zijn best, vergeefs. Ik wilde weten: waarom ik? Ik heb nooit een vlieg kwaad gedaan. En op een dag staan ze je zomaar naar het leven. Niet te ver werken. Als mensen ernaar vroe gen en ik begon te vertellen, kon ik alleen maar huilen." De EMDR-therapie, drie maanden later, was zwaar. In voorgesprek ken zocht de therapeute uit welke deelherinneringen Monique het meest tormenteerden. Bij de EMDR-sessie kreeg zij een kopte lefoon op en de opdracht alles zonder te praten te herbeleven. Daarbij hoorde zij snelle tikjes, af wisselend in het linker- en het rechteroor. „Het maakte me nerveus, maar ik zette door. Soms onderbrak zij de sessie. Dan vroeg ze om de he vigheid van mijn angst. Je hoort de voetstappen naderen... Dan moest ik een cijfer van o tot 10 te geven. Zó erg om die stappen opnieuw te horen. Als de cijfers zakten van 9 tot zeg 3 stopten we." Het duurde zes zittingen. Voor Monique was het 'een soort reset- ten van gedachten'. „EMDR heeft zich bewezen. Het helpt mensen van hun trauma af. Blijvend", zegt Monique Molen dijk, psychosociaaltherapeute in Den Haag (niet Braams thera peute). „Natuurlijk bestaan won deren niet: iedereen moet zelf ver der. Maar onderzoek laat zien dat drie EMDR-sessies hetzelfde effect hebben als vijftig sessies psycho therapie. Door de klikjes of door oogbewegingen krijgen afwisse lend de rechter- en linkerhelft van het brein een prikkel. Hoe het pre cies werkt weten we niet, maar het brein versnelt door die wisselende stimuli het natuurlijke verwer- maandag 7 november 2016 GO Tekst Egbert Jan Riethof Foto Koen Verheijden Eye Movement Desensi- tization and Reproces sing (EMDR): therapeu ten laten cliënten oog bewegingen maken of luisteren naar klikjes om afwisselend de linker- en de rechterhersenhelft te stimuleren. De emotio nele lading van een nare herinnering verzwakt zo. Oorsprong: psychologe Francine Shapiro ont dekte in 1987 dat snelle oogbewegingen stress als gevolg van een sto rende gedachte vermin derden. Later ontwik kelde zij de therapie. Zinvol bij: onverwerkte nare ervaringen, als mis bruik, huiselijk geweld, auto-ongeluk, vliegangst, oorlogsgeweld, schei ding, verlies. Verschijnselen die op trauma kunnen wijzen: woede-uitbarstingen, buitensporige schrik, flashbacks, paniek, walging, instabiliteit, gebrekkige concentratie, slaapproblemen, (hoofd)- pijnen en andere fysieke reacties EMDR is een door de WHO (World Health Organization) erkende therapievorm. 'Een soort reset van EMDR hielp Monique Braam bij traumaverwerking.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 60